Blisko ludziKrystyna Pawłowicz pyta. "Your Majesty, Queen Elizabeth II, jakiej wiary bronisz?"

Krystyna Pawłowicz pyta. "Your Majesty, Queen Elizabeth II, jakiej wiary bronisz?"

Krystyna Pawłowicz
Krystyna Pawłowicz
Źródło zdjęć: © AKPA
oprac. AML

18.01.2021 19:31, aktual.: 03.03.2022 07:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krystyna Pawłowicz zaangażowała się osobiście w sprawę Polaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii i od kilku miesięcy jest w śpiączce. Żona i dzieci mężczyzny godzą się na odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie. Nie zgadzają się na to jednak matka i siostra chorego. W sprawę zaangażowane jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Kilka miesięcy temu mężczyzna w średnim wieku doznał zatrzymania akcji serca. Trwało to na tyle długo, że zdaniem lekarzy doszło do trwałego uszkodzenia mózgu mężczyzny.

Decyzja sądu

Zgodnie z diagnozą szpital zgłosił w sądzie prośbę o zgodę na odłączenie chorego od aparatury podtrzymującej życie. Zgodę wyraziła już żona i dzieci chorego. Na odłączenie mężczyzny od aparatury nie zgadzają się jednak jego matka oraz siostra.

W grudniu Sąd w Anglii, zdecydował, że Polak może zostać odłączony od sprzętów podtrzymujących funkcje życiowe, ale do czasu śmierci musi mieć opiekę. 

Polska interwencja

W sprawę włączyła się Polska. Na stronie MSZ opublikowano specjalne oświadczenie.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie podkreślić, że w sprawie obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii, w ramach posiadanych kompetencji i upoważnień podjęło wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym. Przedmiotowa sprawa jest stale monitorowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, w tym resort spraw zagranicznych oraz Ambasadę RP w Londynie. Wyrażamy zrozumienie, a także solidarność z rodziną polskiego obywatela, która przeżywa teraz bardzo trudne chwile.

Strona polska aktualnie stara się o zorganizowanie transportu mężczyzny do Polski.

Sprawę aktywnie śledzi była posłanka Krystyna Pawłowicz. Obecna sędzia Trybunału Konstytucyjnego na Twitterze w ostrych słowach zwróciła się do samej królowej Elżbiety.

- Mimo panowania „Z bożej łaski Elżbiety II, Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej [...], Głowy Wspólnoty i Obrończyni wiary”, Wielka Brytania jest dziś już tylko placem cywilizacji śmierci. Your Majesty, Queen Elizabeth II, jakiej wiary bronisz? - czytamy na Twitterze.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (151)
Zobacz także