Trwa ładowanie...
ślub
JBR
04-12-2023 10:49

Księża zagrożeni biedą? Mają pretensje do parafian

Coraz więcej par rezygnuje z sakramentu małżeństwa, decydując się na zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie. Tego typu sytuacje bezpośrednio wpływają na dochody parafii, o czym wspominają sami księża. - Młodzi na wesele wydają krocie, więc ja nie mogę być pominięty - mówi jeden z nich.

Mniej ślubów kościelnych wpływa na spadek dochodów księżyMniej ślubów kościelnych wpływa na spadek dochodów księżyŹródło: Adobe Stock, fot: Grzegorz Krzyzewski 602861707
d4ae9qv
d4ae9qv

Jeszcze kilka lat temu wiele przyszłych par młodych nie wyobrażało sobie ślubu bez kościelnej oprawy, a cywilna uroczystość przeznaczona była dla osób, które z jakichś przyczyn nie mogły pozwolić sobie na sakrament. W ostatnim czasie jednak coraz więcej Polaków decyduje się na ślub w urzędzie. Wynika to zarówno z niżu demograficznego, spadku religijności Polaków, jak i z rosnącej popularności np. ceremonii plenerowych.

Mniej pieniędzy dla parafii. Księża komentują

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku tylko połowa ślubów została zawarta w kościele lub innej świątyni. Wcześniej, na początku XXI wieku, aż 70 proc. par decydowało się na sakrament.

Zobacz także: Agnieszka Włodarczyk wzięła ślub. Tak wyglądała jej suknia ślubna

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Marcelina Zawadzka o zaręczynach i ślubnych planach!

Wzrost popularności ślubów cywilnych przekłada się na spadek dochodów parafii. - Spadek pobożności Polaków wprost proporcjonalnie odbija się na naszej kieszeni - przyznają księża w rozmowie z Onetem.

d4ae9qv

Ile kosztuje ślub kościelny?

Zwykle pary, pytając kapłanów o koszt ślubu, słyszą "co łaska". W każdej parafii jednak obowiązują mniej lub bardziej umowne cenniki. - Ja mam taką zasadę, że gdy przychodzą do mnie narzeczeni i chcą ustalić termin ślubu, to nic sam nie mówię o finansach - mówi portalowi ksiądz z Podhala. Zaznaczył, że wspomina o dobrowolnej ofierze i wpłatach innych małżeństw, pokazując przy okazji rejestr. - Zazwyczaj dostaję za ślub 1000 zł. Ktoś powie, że to dużo. Ja jestem przeciwnego zdania - dodaje.

Przyznaje, że raczej młodzi nie sądzą, że to duża kwota. - Gdy taka sytuacja ma miejsce, to spokojnie pytam: ile młodzi wydają na samą dekorację kościoła, czy "talerzyk" w lokalu. To są grube tysiące. Skoro mają na takie rzeczy środki, w tej sytuacji mi też nie powinni skąpić - komentuje duchowny.

Podobnego zdania jest inny ksiądz z Wielkopolski, który zwraca uwagę na to, że wielu Polaków wciąż myśli, że księża są milionerami. Choć - jak przyznaje - sakramenty są darmowe i za chrzest raczej nie bierze pieniędzy, w przypadku ślubów ma jednak pewien cennik.

- Młodzi na wesele wydają krocie, więc ja nie mogę być pominięty. Kasuję po 600-800 zł od ludzi biedniejszych, do nawet 1500 zł od bogaczy. To wbrew pozorom nie są tak duże pieniądze. Obecnie coraz mniej ludzi ślubuje w kościele. Są miesiące, gdy ślubów mam cztery w miesiącu, a w innych ani jednego. Jeśli w danym roku tylko ze ślubów zarobię 7 tys. zł, to już jest sukces - wylicza.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ae9qv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ae9qv