Kuchnia angielska - nie tylko fish and chips
Nie tylko ryba i frytki. Tradycja curry w angielskiej kuchni
Brytyjska kuchnia kojarzy się nam, Polakom, raczej negatywnie. Anglicy na śniadanie jedzą jajecznicę z mikrofalówki i fasolkę w sosie pomidorowym z puszki, a na obiad odwieczne „fish and chips”, czyli smażoną rybę z frytkami na zmianę ze specjałami typu placek z nerki.
Nie tylko ryba i frytki. Tradycja curry w angielskiej kuchni kojarzy się nam, Polakom, raczej negatywnie. Anglicy na śniadanie jedzą jajecznicę z mikrofalówki i fasolkę w sosie pomidorowym z puszki, a na obiad odwieczne „fish and chips”, czyli smażoną rybę z frytkami na zmianę ze specjałami typu placek z nerki.
Żółty, aromatyczny proszek
Chleb na Wyspach pozostawia bardzo wiele do życzenia – nie dość, że potwornie tuczy, to jeszcze nadaje się do jedzenia tylko w postaci grzanek. Tymczasem Wielka Brytania przez wiele lat była bardzo silnie związana z Indiami (od połowy XVI wieku były one stopniowo kolonizowane przez Anglików, a w latach 1784-1947 były nawet oficjalnym terytorium Korony, częścią Monarchii) i fakt ten nie mógł nie znaleźć odbicia w jej kuchni. Stąd też, bardzo popularnym angielskim daniem jest curry.
My przez curry rozumiemy żółty aromatyczny proszek, który dodajemy na ogół do dań z ryżu. Moglibyśmy się spodziewać, że jeśli potrawa nazywa się jak przyprawa, to ta ostatnia na pewno znajdzie się w przepisie. Nic bardziej mylnego. Często zapominamy, że curry to mieszanka kurkumy, czarnego pieprzu, imbiru, kolendry, rzymskiego kminu, gorczycy i chilli (a często również cynamonu, czosnku, gałki muszkatołowej, goździków, kardamonu, soli). Brytyjczycy używają z reguły pojedynczych składników tej mieszanki i dlatego w oryginalnym angielskim przepisie na curry nie znajdziesz słowa o naszym żółtym proszku. Nie mniej, są to dania bardzo smaczne, aromatyczne i z pewnością warte przyrządzenia.
Curry z kalafiorem
1. 3 szklanki różyczek kalafiora
2. 2 szklanki obranych i pokrojonych w kostkę ziemniaków
3. 3 obrane i pokrojone w kostkę pomidory
4. 4 łyżki stołowe oleju
5. 1 łyżka stołowa liści kolendry
6. 1 łyżeczka kminu rzymskiego
7. 1 łyżeczka soli
8. 1 łyżeczka cukru
9. 2 łyżeczki rasam*
10. łyżeczki kurkumy
11. łyżeczki asafetydy**
12. 2 cebule
13. 2 zielone papryczki chilli
14. 1 słodka czerwona papryka
15. 1 obrany korzeń imbiru
Przygotowanie: Posiekaj wszystkie warzywa. Rozgrzej na patelni 3 łyżki oleju. Wrzuć asafetydę i kmin rzymski. Kiedy zawartość patelni zacznie skwierczeć, dodaj cebulę, czerwoną paprykę, zielone papryczki chilli, imbir (pokrojony na bardzo cienkie plastry) i smaż, aż cebula się zezłoci. Dodaj pomidory i smaż do czasu, aż rozpadną się na papkę. Dodaj kalafior, ziemniaki i kurkumę. Podsmaż chwilę, dodaj sól, cukier i ćwierć szklanki wody. Przykryj i gotuj tak długo, aż ziemniaki i kalafior będą miękkie, a zawartość patelni – sucha. Dodaj rasam, liście kolendry i pozostałą łyżkę oleju. Smaż chwilkę, aż poczujesz piękny aromat. Podawaj bardzo gorące, z roti (indyjski placek z mąki pszennej lub żytniej) lub ryżem.
- rasam to przyprawa składająca się z pieprzu, nasion kminu, nasion kolendry i indyjskiego grochu toor dal; ponieważ rasam nie jest dostępna na polskim rynku, najlepiej dodać do naszego curry 2-3 szczypty czarnego mielonego pieprzu, pół łyżeczki zmielonego kminku i pół łyżeczki zmielonych nasion kolendry **asafetyda to przyprawa pachnąca podobnie do cebuli, ale nieco łagodniejsza; w indyjskiej kuchni zastępuje cebulę lub czosnek
INNE PRZEPISY W NASZEJ KUCHNI
Inne przepisy Curry serowo-warzywne
16. 10 dag młodej zielonej fasoli
17. 10 dag marchewki
18. 10 dag ziemniaków
19. 10 dag kalafiora
20. 10 dag słodkiej czerwonej papryki
21. 10 dag sera paneer (można go zastąpić mozzarellą)
22. 10 dag orzechów nerkowca
23. 10 dag rodzynek
24. 10 dag zielonego groszku
25. 2 pomidory
26. 1 filiżanka zsiadłego mleka
27. 4 łyżeczki sklarowanego masła
28. olej do głębokiego smażenia
29. cukier i sól do smaku
30. kawałki ananasa i kilka wiśni do dekoracji
Pasta (składniki należy razem utrzeć):
31. 6 ząbków czosnku
32. 2 zielone papryczki chilli
33. 4 czerwone papryczki chilli
34. 1 plasterek imbiru
35. 2 łyżeczki nasion kolendry
36. 1 łyżeczka nasion kminku
37. 3 ziarenka kardamonu
Przygotowanie: Pokrój fasolkę, marchew i ziemniaki na małe kawałki, kalafior – na duże. Ugotuj fasolkę, marchew, kalafior i zielony groszek. Ziemniaki usmaż w głębokim tłuszczu. Ser paneer pokrój w drobną kostkę i usmaż w głębokim tłuszczu. Uwaga! Jeśli zamiast paneer używasz mozzarelli, nie smaż jej, tylko dodaj na końcu. Mozzarella, w przeciwieństwie do paneer, pod wpływem temperatury błyskawicznie się rozpuszcza. Pokrój czerwoną słodką paprykę na długie paski. Utrzyj obrane pomidory w niewielkiej ilości wody. Roztrzep zsiadłe mleko widelcem. Rozgrzej na patelni sklarowane masło i podgrzewaj na nim przez chwilę pastę. Dodaj pomidory, zsiadłe mleko i smaż przez kilka minut. Dodaj warzywa, orzechy nerkowca, rodzynki, kawałki sera, sól, cukier i gotuj przez kilka minut. Udekoruj owocami. Wskazówka: Jeśli możesz, użyj do smażenia ghi – jest to rodzaj klarowanego masła. Ze względu na swoją wysoką jakość, idealnie nadaje się do głębokiego smażenia – nie przypala się, nawet przy długim smażeniu w wysokich
temperaturach.