Trwa ładowanie...

Kwas D-asparaginowy (DAA) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

DAA to kwas D-asparaginowy, organiczny związek zaliczany do aminokwasów. DAA nazywany jest boosterem testosteronu dla mężczyzn, ponieważ pomaga zbudować tkankę mięśniową. Dowiedz się więcej na temat kwasu D-asparaginowego, nazywanego DAA. Jak działa i czy jest bezpieczny dla osób aktywnych?

Kwas D-asparaginowy (DAA) - działanie, dawkowanie, skutki uboczneŹródło: iStock.com, fot: Mina3686
d34tmzw
d34tmzw

DAA - co to takiego?

Kwas D-asparaginowy nazywany DAA to związek organiczny należący do aminokwasów białkowych wykazujących charakter kwasowy. DAA jest związkiem endogennym. Występuje w przysadce mózgowej, podwzgórzu i jądrach. Kwas D-asparaginowy chroni ośrodkowy układ nerwowy, sprzyja podniesieniu poziomu testosteronu oraz libido, a co za tym idzie, wpływa na hipertrofię włókien mięśniowych.

DAA - działanie kwasu A-asparaginowego

Głównym zadaniem kwasu D-asparaginowego jest zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie. Testosteron wpływa na budowę masy mięśniowej oraz wyrzeźbioną, wysportowaną sylwetkę. Co więcej, DAA odpowiedzialny jest za męską sprawność seksualną: podnosi libido, poprawia jakość erekcji, przedłuża czas trwania stosunku.

Działanie kwasu D-asparaginowego polega na zwiększeniu uwalniania gonadotropiny (GnRH) oraz hormonu luteinizującego (LH)
, pobudzającego jądra do produkcji testosteronu. Regularna suplementacja DAA przyczynia się do wzrostu siły i masy mięśniowej, a także przyspiesza procesy regeneracyjne po intensywnym wysiłku fizycznym. Nic więc dziwnego, że kwas A-asparaginowy (DAA) nazywany jest boosterem testosteronu.

DAA - dawkowanie

DAA zalecane jest szczególnie osobom zmagającym się z niskim poziomem testosteronu. Kwas A-asparaginowy przyjmują kulturyści, osoby uprawiające sztuki walki, crossfit, fitness czy trójbój siłowy.

d34tmzw

DAA to kwas przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych, ponieważ u osoby niepełnoletnie dalej rozwijają się hormonalnie. Standardowa suplementacja kwasem A-asparaginowym wynosi od 1,5 do 6 g preparatu dziennie. Ważne, aby preparat podzielić na dwie porcje. Pierwszą należy przyjąć rano po przebudzeniu w dni nietreningowe, natomiast w dni, kiedy planujemy trening - przed wysiłkiem fizycznej.

Druga dawka DAA ma na celu wzmocnienie uwalniania testosteronu oraz zwalczenie katabolizmu nocnego, dlatego też kwas A-asparaginowy należy przyjmować przed snem.

DAA - skutki uboczne przyjmowania kwasu D-asparaginowego

Suplementacja kwasem A-asparaginowym to ingerencja w gospodarkę hormonalną, dlatego istnieje pewne ryzyko związane z przyjmowaniem DAA, które może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Stosowanie DAA może wpłynąć na zwiększenie stężenia żeńskich hormonów - prolaktyny, która odpowiada za procesy laktacji, a także uczestniczy w wielu procesach związanych z ciążą czy cyklem menstruacyjnym. Zbyt duży poziom prolaktyny w męskim organizmie może powodować ginekomastię.

Co więcej, stosowanie DAA może przyczynić się do pogorszenia ogólnego samopoczucia, powodować bóle głowy, bezsenność oraz problemy z koncentracją.

Poziom testosteronu można zwiększyć regularnymi ćwiczeniami oraz odpowiednią dietą. Na zły poziom testosteronu wpływają stres oraz nadmiar tkanki tłuszczowej.

d34tmzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34tmzw