FitnessKwas D-asparaginowy (DAA) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Kwas D‑asparaginowy (DAA) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Kwas D-asparaginowy (DAA) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Źródło zdjęć: © iStock.com | Mina3686
23.11.2018 23:39

DAA to kwas D-asparaginowy, organiczny związek zaliczany do aminokwasów. DAA nazywany jest boosterem testosteronu dla mężczyzn, ponieważ pomaga zbudować tkankę mięśniową. Dowiedz się więcej na temat kwasu D-asparaginowego, nazywanego DAA. Jak działa i czy jest bezpieczny dla osób aktywnych?

DAA - co to takiego?

Kwas D-asparaginowy nazywany DAA to związek organiczny należący do aminokwasów białkowych wykazujących charakter kwasowy. DAA jest związkiem endogennym. Występuje w przysadce mózgowej, podwzgórzu i jądrach. Kwas D-asparaginowy chroni ośrodkowy układ nerwowy, sprzyja podniesieniu poziomu testosteronu oraz libido, a co za tym idzie, wpływa na hipertrofię włókien mięśniowych.

DAA - działanie kwasu A-asparaginowego

Głównym zadaniem kwasu D-asparaginowego jest zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie. Testosteron wpływa na budowę masy mięśniowej oraz wyrzeźbioną, wysportowaną sylwetkę. Co więcej, DAA odpowiedzialny jest za męską sprawność seksualną: podnosi libido, poprawia jakość erekcji, przedłuża czas trwania stosunku.

Działanie kwasu D-asparaginowego polega na zwiększeniu uwalniania gonadotropiny (GnRH) oraz hormonu luteinizującego (LH)
, pobudzającego jądra do produkcji testosteronu. Regularna suplementacja DAA przyczynia się do wzrostu siły i masy mięśniowej, a także przyspiesza procesy regeneracyjne po intensywnym wysiłku fizycznym. Nic więc dziwnego, że kwas A-asparaginowy (DAA) nazywany jest boosterem testosteronu.

DAA - dawkowanie

DAA zalecane jest szczególnie osobom zmagającym się z niskim poziomem testosteronu. Kwas A-asparaginowy przyjmują kulturyści, osoby uprawiające sztuki walki, crossfit, fitness czy trójbój siłowy.

DAA to kwas przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych, ponieważ u osoby niepełnoletnie dalej rozwijają się hormonalnie. Standardowa suplementacja kwasem A-asparaginowym wynosi od 1,5 do 6 g preparatu dziennie. Ważne, aby preparat podzielić na dwie porcje. Pierwszą należy przyjąć rano po przebudzeniu w dni nietreningowe, natomiast w dni, kiedy planujemy trening - przed wysiłkiem fizycznej.

Druga dawka DAA ma na celu wzmocnienie uwalniania testosteronu oraz zwalczenie katabolizmu nocnego, dlatego też kwas A-asparaginowy należy przyjmować przed snem.

DAA - skutki uboczne przyjmowania kwasu D-asparaginowego

Suplementacja kwasem A-asparaginowym to ingerencja w gospodarkę hormonalną, dlatego istnieje pewne ryzyko związane z przyjmowaniem DAA, które może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Stosowanie DAA może wpłynąć na zwiększenie stężenia żeńskich hormonów - prolaktyny, która odpowiada za procesy laktacji, a także uczestniczy w wielu procesach związanych z ciążą czy cyklem menstruacyjnym. Zbyt duży poziom prolaktyny w męskim organizmie może powodować ginekomastię.

Co więcej, stosowanie DAA może przyczynić się do pogorszenia ogólnego samopoczucia, powodować bóle głowy, bezsenność oraz problemy z koncentracją.

Poziom testosteronu można zwiększyć regularnymi ćwiczeniami oraz odpowiednią dietą. Na zły poziom testosteronu wpływają stres oraz nadmiar tkanki tłuszczowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także