FitnessŁakomstwo podczas diety to wina leptyny

Łakomstwo podczas diety to wina leptyny

Łakomstwo podczas diety to wina leptyny
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

15.12.2011 20:50, aktual.: 16.12.2011 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Portugalscy badacze potwierdzili, że leptyna jest bezpośrednio odpowiedzialna za drastyczny wzrost łaknienia u osób rozpoczynających dietę odchudzającą. „Terapia hormonalna może podnieść skuteczność diety” - uważają eksperci.

Portugalscy badacze potwierdzili, że leptyna jest bezpośrednio odpowiedzialna za drastyczny wzrost łaknienia u osób rozpoczynających dietę odchudzającą. „Terapia hormonalna może podnieść skuteczność diety” - uważają eksperci. Uczeni z lizbońskiego Instytutu Gulbenkiana twierdzą, że nie wola, a czynnik biologiczny odgrywa decydującą rolę we wzmożonym łaknieniu w pierwszych dniach terapii odchudzającej.

„Potrzeba dodatkowego jedzenia pojawia się w związku z działaniem leptyny, która informuje mózg o zawartości tłuszczu w organizmie, kontroluje poczucie głodu, a także sprawia, że niektóre produkty są naszymi ulubionymi przysmakami. To przez ten hormon w pierwszej fazie diety trudniej nam odmówić sobie smakołyków, szczególnie słodyczy. Nasilenie łaknienia pojawia się nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni” - wyjaśniła dr Ana Domingos z zespołu badawczego.

Portugalscy naukowcy przeprowadzili już wespół z kolegami z nowojorskiego Uniwersytetu Rockefellera serię doświadczeń polegających na zastąpieniu leptyny innym hormonem w pierwszej fazie procesu odchudzania.

„Badania laboratoryjne przeprowadzone na myszach zakończyły się sukcesem. Udało nam się zastąpić leptynę i podnieść skuteczność diety odchudzającej” - powiedziała dr Domingos.

W badanie zaangażowany jest prof. Jeffrey Friedman, który w 1994 r. jako pierwszy odkrył leptynę.

Leptyna jest wytwarzana szczególnie w białej tkance tłuszczowej. Działa za pośrednictwem receptorów leptynowych zlokalizowanych głównie w podwzgórzu. Zaburzenia w produkcji tego hormonu prowadzą często do nadwagi oraz otyłości.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Kontrowersyjna dieta tasiemcowa**

**Dieta Dukana - nie taka skuteczna?
*

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także