FitnessLecznicza siła wody

Lecznicza siła wody

17.03.2006 14:42, aktualizacja: 06.10.2009 17:52

Hydromasaż to jedna z metod hydroterapii. Polega ona na połączeniu działania zimnej lub ciepłej wody z masażem. Jeśli nie stosujemy innych metod relaksacji (na przykład uprawianie sportów, joga, medytacja), to możemy zainwestować w urządzenie do hydromasażu i zażywać go w domu w dowolnej chwili, kiedy mamy ochotę na relaks.

Hydromasaż to jedna z metod hydroterapii. Polega ona na połączeniu działania zimnej lub ciepłej wody z masażem. Jeśli nie stosujemy innych metod relaksacji (na przykład uprawianie sportów, joga, medytacja)
, to możemy zainwestować w urządzenie do hydromasażu i zażywać go w domu w dowolnej chwili, kiedy mamy ochotę na relaks. Dobroczynne działanie masażu podwodnego jest szybko zauważalne, zwłaszcza jeśli zażywamy takich kąpieli regularnie.

Życie współczesnego człowieka, zabieganie, przepracowanie przyczyniają się do ciągłych stresów i zmęczenia. Wielogodzinne siedzenie za biurkiem lub wykonywanie pracy na stojąco, niekorzystnie wpływają na kręgosłup, mięśnie i układ krążenia. Kończy się to zazwyczaj bólami pleców, nóg i głowy.

Masaż wodny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można odprężyć się i zregenerować organizm. Ponadto poprawia on samopoczucie i stan skóry. Osoby mające choroby układu mięśniowo - szkieletowego, nerwowego i krążenia, mogą wspomagać ich leczenie, stosując odpowiednio dobrany i skonsultowany z lekarzem hydromasaż.

Rodzaje hydromasażu
Znane są dwa rodzaje zabiegów masażu wodnego: masaż wodno - powietrzny i powietrzny. Każdy z nich nieco inaczej wygląda i inaczej oddziałuje na organizm.
Masaż wodno - powietrzny (podwodny natrysk biczowy) - ze specjalnych dysz wydobywa się pod dużym ciśnieniem mieszanka wody i powietrza, która uderza w skórę. Dzięki temu ujędrnia, wzmacnia ją i odpręża. W tradycyjnej kąpieli woda obejmuje ciało i szybko dostosowuje się do jego temperatury. W wannie z hydromasażem ciepło działa dużo skuteczniej, uśmierzając ból, zwiększając przepływ krwi oraz relaksując organizm.
Masaż powietrzny czyli "kąpiel perełkowa" polega na doprowadzeniu do wody powietrza tłoczonego przez specjalną dmuchawę. Pęcherzyki powietrza działając mechanicznie na skórę, delikatnie pobudzają receptory skóry, działając nasennie i tonizująco na układ nerwowy. Otaczają one całe ciało "zbierając" z niego szkodliwe ładunki dodatnie, przyczyniające się do nasilenia objawów przemęczenia, stresu, bólu i apatii. Również skutecznie masują skórę zaopatrując ją w tlen, co poprawia krążenie krwi i limfy. W jakiej temperaturze
Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym skuteczność masażu wodnego jest odpowiedni dobór temperatury zabiegu. Kąpiele zimne wpływają pobudzająco na układ krążenia i układ oddechowy. Ich częste zażywanie zwiększa też odporność organizmu.

Zabiegi w temperaturze obojętnej, czyli w około 34 stopniach C, działają uspokajająco, zmniejszają napięcie mięśni i sprzyjają zasypianiu. Działanie kąpieli w takiej temperaturze potęguje równoczesne stosowanie kąpieli "perełkowej".

Hydromasaż w wodzie o temperaturze powyżej 36 stopni C i zabiegi o wzrastającej temperaturze wody, stosowane miejscowo, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, zmniejszają również napięcie w mięśniach. Tego typu kąpiele stosowane na całe ciało działają rozkurczowo, powodują zwolnienie tętna i częstotliwości oddechów z jednoczesną poprawą krążenia.

Jaka kąpiel na co
Hydromasaż jest zalecany w wielu różnorodnych schorzeniach i dolegliwościach. Nie muszą to być poważne choroby. Taki masaż jest skuteczny przy zwykłym zmęczeniu czy bardzo częstych bólach reumatycznych, a także będących wynikiem stresu i napięcia. W przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych, program i rodzaje zabiegów powinno się skonsultować z lekarzem. Jeśli zaś nasze dolegliwości nie są poważne, to stosując się do kilku wskazówek, możemy śmiało z niego korzystać bez konsultacji.
Kąpiel relaksacyjna - należy zaordynować sobie piętnastominutową kąpiel w ciepłej wodzie przy delikatnym natężeniu strumienia wody.
Dla kobiet po porodzie- zaleca się kąpiele w letniej wodzie połączone z masażem, które pomagają przywrócić sprężystość i odpowiednie napięcie zwiotczałych mięśni brzucha.
Na zmęczenie, bóle głowy i stres- osoby, którym dokuczają stany wzmożonego napięcia psychicznego, niepokoju czy migreny i bezsenności powinny stosować zabiegi masażu podwodnego o temperaturze obojętnej do ciepłej i kąpiele perełkowe. Zabieg taki powinien trwać około 15 minut przy średnim natężeniu strumienia wody.
W przypadku migrenmożna dodatkowo stosować masaż punktowy, kierując strumień wody na plecy, powyżej łopatki oraz na górną część stopy.
Ci którzy odczuwają bóle wielomiejscowe, czyli zmęczeniowe, mogą wykonywać hydromasaż w wodzie o temperaturze obojętnej lub ciepłej, przy niskim do średniego natężenia strumienia wody. Strumień należy kierować głównie na bolące miejsca.
Na kręgosłup- bóle można odczuwać w różnych odcinkach kręgosłupa. - na bóle karku i górnego odcinka kręgosłupa piersiowego poleca się masaż o natężeniu strumienia wody średnim do mocnego, w temperaturze obojętnej do ciepłej. Strumień wody należy kierować zarówno na bolące miejsca jak i na punkt położony na nodze, po zewnętrznej stronie, tuż za kostką.
Przy bólach pleców w odcinku środkowym, strumień należy skierować na bolące punkty po obu stronach kręgosłupa. Natężenie strumienia wody powinno być od średnie do dużego, o temperaturze obojętnej do ciepłej. W bólach krzyża obowiązują podobne zasady jak przy bólach odcinka środkowego. Dodatkowo, pomoże masaż skierowany na punkt położony na nodze, po zewnętrznej stronie, tuż za kostką oraz na punkt położony z tyłu kolana.
Na nogi i łokcie- przy rwie kulszowej wykonuje się masaż ogólny, wykorzystując strumień wody o natężeniu średnim do mocnego i w temperaturze od obojętnej do ciepłej. Miejscowo można masować punkt położony z tyłu kolana oraz punkt znajdujący się na wysokości biodra, po zewnętrznej stronie. Osobom mającym tak zwany "łokieć tenisisty" pomoże punktowe masowanie okolice łokcia. Strumień wody powinien być letni lub ciepły, o średnim natężeniu.

Hydromasaż z aromaterapią
By wzmocnić działanie relaksacyjno - lecznicze zabiegu z hydromasażem, można dodać do wody o temperaturze 34 - 40 stopni C kilka kropel odpowiedniego olejku aromatycznego. Zarówno temperatura wody, jak i rodzaj olejku są ważne. Im woda bardziej letnia (34 - 36 stopni C), tym działa skuteczniej w stanach zwiększonej pobudliwości nerwowej i ogólnego osłabienia.

Kąpiele cieplejsze, w temperaturze 37 - 40 stopni C, to dobra terapia dla osób odczuwających nerwobóle, mających zrosty pooperacyjne i niektóre choroby skóry. Niezależnie już od temperatury wody i rodzaju olejku, kąpiel taka powinna trwać około 20 minut. Można ją stosować codziennie lub co drugi dzień.

Działanie kąpieli aromaterapeutycznych w temperaturze 35 - 37 stopni C z dodatkiem kory dębowej działa garbująco na skórę i błony śluzowe. Zaleca się ją w odmrożeniach i niektórych chorobach skóry. z dodatkiem rumianku działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Jest świetna przy chorobach skóry i źle gojących się ranach.

Kąpiele odprężające
z dodatkiem tatarakudziała pobudzająco na krążenie i układ nerwowy
z dodatkiem eukaliptusałagodzi bóle mięsni, przeciwdziała zmęczeniu
z dodatkiem jaśminuma działanie odprężające
z dodatkiem szałwi łagodzi stres i niepokój, leczy też zaczerwienienia skóry i ułatwia odkrztuszanie
z dodatkiem igliwia sosnowego działa tonizująco, odświeżająco i pobudza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych
z dodatkiem tymiankudziała bakteriobójczo.