Lecznicze kąpiele i nasiadówki
Czy wiesz że nasiadówki i kąpiele mają działanie ściągające, przyśpieszają gojenie, łagodzą pieczenie i ból? Kąpiele nasiadowe były stosowane przez nasze babcie jako skuteczny sposób na wiele przykrych dolegliwości. Leczono w ten sposób m.in. zapalenie pęcherza, infekcje miejsc intymnych, hemoroidy. Obecnie tego typu zabiegi wracają do łask.
Kąpiele nasiadowe były stosowane przez nasze babcie jako skuteczny sposób na wiele przykrych dolegliwości. Leczono w ten sposób m.in. zapalenie pęcherza, infekcje miejsc intymnych, hemoroidy. Obecnie tego typu zabiegi wracają do łask. Nasiadówki i kąpiele mają działanie ściągające, przyśpieszają gojenie, łagodzą pieczenie i ból.
Aby wykonać nasiadówkę, wystarczy usiąść w wanience lub misce wypełnionej wodą i roztworem leczniczym. Często stosuje się również nasiadówki parowe.
Nasiadówka z kory dębu
Kora dębu znana jest ze swojego działania ściągającego, wysuszającego i przeciwzapalnego. W przeszłości stosowano ją zwłaszcza jako lekarstwo na dokuczliwe hemoroidy - w tym celu wywar z kory dębowej w proporcjach 100 gramów na litr wody gotuje się przez 15 minut. Roztwór należy dodać do miski z bardzo ciepłą wodą. Taka nasiadówka powinna trwać do pół godziny. Koi ból przy stanach zapalnych odbytu.
Masz bolesne miesiączki?
Wiele kobiet cierpi na wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości związane z miesiączkowaniem. Skutecznym sposobem na bolesną menstruację są nasiadówki parowe - zwłaszcza z kopru. Gałązki kopru trzeba dokładnie umyć i sparzyć, a następnie zalać bardzo ciepłą wodą. Uwaga - nie należy siadać; to para ma działanie lecznicze. Dolegliwości związane z okresem złagodzą również nasiadówki parowe z dodatkiem skrzypu, krwawnika albo słomy owsianej (do kupienia w sklepach zielarskich). Garść skrzypu, krwawnika albo słomy gotuje się przez 20 minut i również siedzi nad parą przez ok. 15-20 minut.
Nasiadówka z rumianku
Jest bardzo skuteczna na zapalenie pęcherza, niezwykle przykrą kobiecą dolegliwość. W rondelku albo dzbanku należy zaparzyć ok. 3 saszetki rumianku i poczekać, aż roztwór przestygnie. Następnie wlewamy go do miednicy z letnią wodą. Nasiadówkę trzeba wykonywać przez ok. kwadrans - w początkowym stadium choroby nawet 2-3 razy dziennie. Naparem z rumianku można się również podmywać. Rumianek warto dodawać do kąpieli przy leczeniu zapalenia skóry. Kąpiel w rumianku ma działanie oczyszczające (np. przy podrażnieniach) i odprężające. Napar z garści rumianku należy zaparzać przez 10 minut w litrze wody, odcedzić i wlać do wanny wypełnionej ciepłą wodą.
Na zapalenie jajników
Przy zapaleniu jajników nasiadówka parowa da dobre efekty. Aby ją przygotować, kilka łyżek skrzypu lub słomy owsianej z dodatkiem Septosanu (zawierającego m.in. liście mięty, szałwii, tymianku) trzeba zalać trzema litrami wrzątku i gotować przez 10 minut. Nad tak przygotowanym roztworem należy siedzieć przez 20 minut. W przypadku schorzeń jajników i macicy warto zrobić sobie nasiadówkę z krwawnika - trzy torebki ziela należy zalać kubkiem wrzątku i odczekać kwadrans. Napar odcedzić, przelać do miski, dodać ciepłej wody i w takiej nasiadówce siedzieć przez ok. 20 minut. Z kolei 15-minutowa kąpiel z dodatkiem krwawnika sprawdzi się m.in. przy schorzeniach skóry, drżeniu kończyn czy przy wypadaniu macicy. Przepis na leczniczą kąpiel: 100 gramów krwawnika zalać zimną wodą i odstawić na 12 godzin. Następnie doprowadzić do wrzenia, odcedzić i wlać do wanny.
Nasiadówka z macierzanki
Macierzanka piaskowa to pospolity gatunek rośliny wieloletniej, którą powszechnie uznaje się za leczniczą. Ma działanie przeciwzapalne, dezynfekujące, wykrztuśne. Nasiadówki z macierzanki wspomagają leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu. Garść ziela należy zalać litrem wrzącej wody, odcedzić. Napar dodać do miski, wlać ciepłą wodę i siedzieć przez 15-20 minut. Warto przygotowywać sobie również kąpiele z dodatkiem macierzanki - mają działanie uspokajające, łagodzące i rozgrzewające. Dwie szklanki macierzanki należy zalać czterema litrami wody i zagotować. Gdy przestygnie, roztwór dodaje się do niepełnej wanny ciepłej wody. Taka kąpiel powinna trwać 15 minut.
Na słaby pęcherz
Ponad 3 mln Polaków cierpi z powodu nietrzymania moczu. Ta przypadłość znacznie częściej dotyczy kobiet. Przy słabym pęcherzu warto regularnie wykonywać nasiadówki parowe. W tym celu należy zaparzyć dwie łyżki Septosanu z dwoma łyżkami mięty w dwóch litrach wody. Zioła gotuje się przez 5 minut. Nasiadówka nad parą powinna trwać 20 minut. Aby kuracja była skuteczniejsza, dobrze jest przed taką nasiadówką wypić napar z selera. Inny przepis: garść słomy owsianej lub skrzypu zagotować w 2,5 litrach wody. Odcedzić. Po 20-minutowej nasiadówce trzeba od razu położyć się pod kołdrą i wygrzać. Tego typu kuracje należy powtarzać codziennie.
EPN/(kg)