LGBT. Co oznacza ten skrót?
17.06.2020 10:45, aktual.: 18.06.2020 14:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ostatnich dniach, za sprawą posła PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudy termin LGBT jest na ustach wielu. Co oznacza ten skrót i jakie znaczenie za sobą niesie?
Termin LGBT powstał w latach 60. XX wieku w USA. Do powszechnego obiegu wszedł w latach 90. Litery, które go tworzą, to pierwsze litery słów Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, oznaczających kolejno lesbijski, gejów, osoby biseksualne oraz osoby transgenderowe. Skrótu LGBT używa się do określenia ogółu osób, których orientacja jest inna niż heteroseksualna.
LGBT. Orientacja seksualna jest płynna, jej ustalenie nie jest oczywiste
Świat nie jest różowo-niebieski. Dlatego powstała tęcza symbolizująca różne orientacje seksualne. Mniejszości seksualne istnieją w naszym społeczeństwie. Warto mieć świadomość, że pojęcie orientacji seksualnej jest płynne. Są osoby, które do tej pory jej nie określiły i dopiero poznają siebie oraz swoje preferencje. Z biegiem czasu skrót LGBT zaczął się rozszerzać i dodawano do niego kolejne litery, tj. A, oznaczającą osoby aseksualne lub Q, pochodzącą od terminu queer. Do skrótu LGBT dodaje się często znaczek plus, aby objąć spektrum seksualności i tożsamości płciowych.
Zobacz także
Na czym polega ruch LGBT?
Ruch LGBT to walka, dążenie do uzyskania równych praw dla każdego człowieka, bez względu na orientację seksualną. Przedstawiciele tej grupy społecznej organizują tzw. marsze równości, aby przekonać resztę świata do swoich racji. Nie chodzi im jednak o dominację, a jedynie o tolerancję i wzajemny szacunek.
Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące