Mała sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym – aranżacja od strony praktycznej

Mała sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym to czasem jedyne rozwiązanie aranżacyjne, na jakie mogą sobie pozwolić świeżo upieczeni rodzice. W kawalerce lub mieszkaniu o bardzo niewielkim metrażu trzyosobowa rodzina musi pomieścić się w jednym pokoju. Dzielenie sypialni z niemowlakiem, a nawet nieco starszym dzieckiem, ma swoje plusy – tworzy atmosferę bliskości. Jak więc urządzić wspólny pokój, by dobrze spełniał swoje funkcje? Podpowiadamy.

Mała sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym – aranżacja od strony praktycznej
Źródło zdjęć: © iStock.com

Zalety małej sypialni z łóżeczkiem dziecięcym

W małej sypialni dzielonej przez rodziców z dzieckiem nie można narzekać na brak przytulności, która panuje wszędzie tam, gdzie pojawia się maluch wraz z całym mnóstwem uroczych gadżetów i zabawek. Wnętrze przystosowane do potrzeb dziecka jest wypełnione tekstyliami. Nie może w nim zabraknąć kilku ciepłych kocyków, narzuty na łóżko, kolorowej pościeli ani wymyślnych poduszek. Czasem nad łóżeczkiem jest rozpięty również baldachim. To wszystko sprawia, że zdecydowanie bardziej niż część zajmowana przez rodziców wyeksponowany jest kącik dziecka – urządzony z większą starannością niż cała reszta pokoju.

Do zalet małej sypialni z łóżeczkiem dziecięcym należy jednak nie tylko gwarancja, że wnętrze stanie się przytulne i pełne wdzięku, ale również wygoda takiego rozwiązania. Rodzice, którzy mają malucha blisko siebie, w nocy nie muszą nawet wychodzić z łóżka, by utulić go do snu, kiedy się przebudzi. W małej sypialni z łóżeczkiem dziecięcym mają pod ręką wszystko, czego potrzeba, by przewinąć i nakarmić niemowlę. Mogą też zrezygnować z zakupu niani elektronicznej, bo dokładnie słyszą każdy ruch dziecka.

Co więcej, taka sypialnia sprzyja budowaniu głębokiej więzi z maluchem. Możliwość korzystania ze wspólnego pokoju doceniają zwłaszcza zwolennicy rodzicielstwa bliskości. Najnowsze badania dowodzą, że dzieci, które sypiają blisko rodziców, mają większe poczucie bezpieczeństwa niż rówieśnicy dysponującymi własnymi pokojami. Są więc spokojniejsze, co wpływa pozytywnie na ich rozwój psychiczny.

Mała sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym – jak ustawić meble?

W małej sypialni z łóżeczkiem dziecięcym należy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie mebli. Kluczowa dla ergonomii wnętrza jest lokalizacja kojca, kołyski czy innego mebla wypoczynkowego dla dziecka. Nie powinien on znaleźć się ani przy oknie, ani przy kaloryferze. Komfort malucha mogą zaburzyć zarówno nieszczelna rama okienna, jak i zbyt suche powietrze w sezonie grzewczym. Nie najlepszym miejscem jest też środkowa część pokoju, gdzie wisi żyrandol. Żarówka znajdująca się tuż nad głową dziecka w momencie gwałtownego włączenia światła może wystraszyć dzidziusia, a później razić go w oczy. Dlatego też do małej sypialni z łóżeczkiem niemowlaka warto wybierać źródła światła o niewielkiej mocy, szczególnie z regulacją natężenia.

W małej przestrzeni dla łóżka dziecięcego warto szukać przy łóżku rodziców, by nocą szybko można było zareagować na płacz malucha. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w przypadku niemowlaka. Dwu-, trzy- czy czterolatek może już potrzebować kącika dla siebie, wydzielonego choćby przy użyciu parawanu. Dzięki niemu rodzice zyskają nieco intymności, a maluch nie obudzi się, gdy mama lub tata zapalą lampkę nocną, żeby wieczorem poczytać lub popracować.

W pobliżu łóżeczka dziecięcego zwykło się ustawiać komodę, która powinna pomieścić wszystkie ubranka malucha. Inne akcesoria można poukładać we wbudowanej w łóżko szufladzie, a także przechowywać na lekkich półkach ściennych lub w tekturowych pudełkach.

Mała sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym – jak wybrać dekoracje?

Pudełka i półki należą do dodatków tyleż praktycznych, co dekoracyjnych. W takie właśnie warto celować, kiedy do dyspozycji rodziców jest tylko mała sypialnia z łóżkiem dziecięcym. Naczelną zasadę w obmyślaniu koncepcji aranżacyjnych powinna stanowić oszczędność miejsca, którego w takim pokoju jest jak na lekarstwo.

Warto więc stawiać na mobilne rozwiązania, takie jak szafki nocne na kółkach, które bez problemu da się przestawić, kiedy przestrzeń koło łóżka rodziców jest potrzebna do zorganizowania kącika zabaw dla malucha. W wielofunkcyjnej sypialni z pokojem dziecięcym na blatach mebli nie zaleca się ustawiania potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Na dno szafy chwilowo powinny zatem trafić takie dekoracje do domu, jak świeczki i lampiony, szklane wazony, a nawet ramki na zdjęcia, które znajdują się w zasięgu ręki malucha. Najlepiej skupiać się na ciekawych pokryciach ścian (tapety, fototapety, wzorki, miękkie panele 3D, literki układające się w imię dziecka), obrazkach do powieszenia nad łóżkiem czy nastrojowym oświetleniu, takim jak girlandy LED.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)