Mało kto zna powód. Wystawianie stopy to znak od organizmu
Czy ty też wystawiasz jedną stopę (lub dwie) spod kołdry w nocy? Spokojnie, wiele osób to robi, ale nie ma pojęcia, dlaczego. Naukowcy nie mają jednak wątpliwości. Powód tego jest konkretny i wpływa na jakość naszego snu.
Sen jest kluczowy w życiu każdego człowieka. To on wpływa na regenerację organizmu po ciężkim dniu, a dzięki niemu jesteśmy gotowi następnego dnia na podjęcie kolejnych wyzwań. Aby dobrze spać, trzeba jednak czuć się komfortowo. Oprócz wygodnej piżamy i czystej pościeli, ważna jest m.in. temperatura zarówno organizmu, jak i pomieszczenia.
Dlaczego wystawiam jedną stopę spod kołdry?
Jeżeli podczas zasypiania bądź snu wystawiasz jedną stopę (a nawet dwie) spod kołdry, nie robisz tego bez powodu. Przecież czujesz się wtedy lepiej, prawda? Wpływ na to ma twoja świadoma bądź nie chęć ochłodzenia organizmu. Nie jest ci na tyle gorąco, aby odkryć całe ciało, dlatego wystawiasz stopę lub stopy, dzięki czemu robi ci się chłodniej.
Obniżenie temperatury ciała ułatwia bowiem zasypianie i zapewnia lepszy, dłuższy sen. Pewni tego są naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine, którzy zdecydowali się przeprowadzić na ten temat szerokie badania. Zauważyli, że nawet osoby, które cierpią na bezsenność, po obniżeniu temperatury ciała oraz pomieszczenia są w stanie przespać całą noc. Idealną temperaturą do snu okazuje się być 18-20 st. C.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Julia Wieniawa żali się, że nie może wypocząć w Polsce: "Jak małpka w zoo"
Dlaczego stopy?
To pytanie mogło się pojawić w głowach wielu osób. Dlaczego odkrywamy akurat stopy? Powodem jest przede wszystkim to, że to stopy są wyposażone w struktury naczyniowe, które sprawiają, że to z nich uchodzi ciepło z ciała. Przykładem może być odwrotna sytuacja, gdy robi ci się zimno. Rzeczą, jaką wówczas robisz, jest założenie skarpetek.
- Zespolenia tętniczo-żylne stóp łączą tętnice z żyłami, kiedy jest ciepło, rozszerzają się i pozwalają większej ilości krwi dotrzeć do skóry, aby nas ochłodzić - tłumaczy prof. Natalie Dautovich z Uniwersytetu w Alabamie.
Zobacz także: Zaśniesz w 10 sekund. Metoda stosowana przez wojsko
Znasz kobietę, której działania i zaangażowanie podziwiasz? Koniecznie zgłoś ją w naszym plebiscycie #Wszechmocne
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.