Mało wynajmujących o tym wie. Możesz ubiegać się o wyższy zwrot
Wielu z nas wynajmuje mieszkania i co miesiąc mierzy się z opłatami za lokum. Często przy podpisaniu umowy trzeba też uiścić kaucję w wysokości minimum jednego miesięcznego najmu. Nie każdy jednak wie, że podczas rozwiązania umowy można ubiegać się o jej wyższy zwrot.
29.11.2023 | aktual.: 29.11.2023 13:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wpłacenie kaucji przy podpisaniu umowy wynajmu lokum to już standardowa procedura. Wynajmujący pobiera ją jako zabezpieczenie, gdyby w mieszkaniu doszło do jakichkolwiek zniszczeń lub uszkodzeń. Zazwyczaj kaucja to wysokość jednego lub dwóch miesięcznych czynszów. Jednak zgodnie z prawem o ochronie lokatorów, kaucja nie może być wyższa niż suma dwunastu czynszów.
Wynajmujący powinien zwrócić kaucję, jeśli uzna, że w mieszkaniu nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Okazuje się jednak, że jest jeden kruczek, o którym niewiele osób wie.
- Zgodnie z przepisami wynajmujący po zakończeniu umowy najmu powinien zwrócić lokatorowi kaucję w kwocie powiększonej o waloryzację - podaje serwis bankier.pl
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kaucja za mieszkanie - informacje dla wynajmujących
Jak interpretować ten zapis? Okazuje się, że chodzi o sytuację, gdy w trakcie trwania wynajmu, został podniesiony czynsz. Więc jeśli kaucja przy podpisywaniu umowy wynosiła równowartość czynszu, a w trakcie został on podniesiony, wynajmujący ma obowiązek zwrócić nam kaucję wyższą o wysokość podwyżki.
Natomiast jeśli czynsz pozostał na tym samym poziomie lub został zmniejszony, wynajmujący ma obowiązek zwrócić kaucję w takiej wysokości, jaka została wpłacona na samym początku. Dotyczy to tylko sytuacji, kiedy wynajmujemy lokal mieszkalny.
Kiedy wynajmujący ma obowiązek oddać kaucję? Okazuje się, że wcale nie musi to być przy rozwiązaniu umowy. Właściciel mieszkania ma 30 dni na zwrot pieniędzy od momentu rozwiązania umowy lub opuszczenia lokalu. Zwrot kaucji nie przysługuje w momencie, gdy w mieszkaniu są zniszczenia lub osoba mieszkająca w lokalu zalegała z płatnościami.
Przed rozpoczęciem wynajmu warto zrobić zdjęcia mieszkania, a wszelkie ustalenia zapisać w umowie.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!