Mamo, czy wiesz już wszystko o układzie pokarmowym twojego dziecka?

Układ pokarmowy niemowlęcia, chociaż po narodzinach jest już gotowy do podjęcia podstawowej funkcji, wciąż jest wyjątkowo wrażliwy. Dowiedz się, jak rozwija się układ pokarmowy maluszka i w jaki sposób możesz wspierać ten proces.

Mamo, czy wiesz już wszystko o układzie pokarmowym twojego dziecka?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Rozwój brzuszka krok po kroku

W trakcie porodu i bezpośrednio po nim rozpoczyna się kolonizacja i zasiedlanie jelit maluszka przez mikroflorę bakteryjną. W okresie niemowlęcym ilość oraz aktywność enzymów trawiennych jest jeszcze na niskim poziomie.

Czas między 2. a 3. miesiącem życia to okres najmniejszego wydzielania kwasu solnego w żołądku maluszka. Kwas solny umożliwia trawienie białek, ponieważ aktywuje enzymy trawienne. Z czasem u niemowlęcia zwiększa się sprawność mięśnia dolnego zwieracza przełyku. To ważne, ponieważ właśnie dolny zwieracz uniemożliwia cofanie się treści pokarmowej z żołądka. Dlatego właśnie w pierwszych miesiącach życia maluszek ulewa po karmieniu – ulewanie ustaje wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego.

W 7.-8. miesiącu życia dziecko intensywnie rozwija umiejętności związane z przyjmowaniem pokarmów – pobiera pokarm z łyżeczki, żuje, a następnie gryzie. Dzięki różnorodności i odpowiedniej konsystencji spożywanych posiłków ćwiczy swój aparat mowy.
Pod koniec 1. roku życia dziecka jego enzymy trzustkowe, które odpowiadają za trawienie oraz rozkład węglowodanów, białek i tłuszczów, osiągają już pełną aktywność.

Żywienie z myślą o delikatnym brzuszku
Sposób żywienia maluszka powinien być dopasowany do rozwijającego się układu pokarmowego. Po przyjściu niemowlęcia na świat, działanie tego układu jest jeszcze niedoskonałe i w wielu aspektach niedojrzałe. Już w trakcie ciąży mama dbała o rozwój maluszka, stosując prawidłową dietę, natomiast w początkowym okresie życia dziecka największe znaczenie dla jego zdrowia i rozwoju ma karmienie piersią. Właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie niemowlęcia mlekiem kobiecym przez 6 pierwszych miesięcy życia, a następnie kontynuację karmienia piersią do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka.

Zdarzają się sytuacje, w których mama nie może karmić piersią. Wówczas powinna ona wybrać mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb dziecka, na przykład wspierające delikatny brzuszek maluszka Bebiko PRO+ 2, mleko następne częściowo fermentowane dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia.

Dobre samopoczucie zaczyna się w brzuszku

Prawidłowy rozwój układu pokarmowego w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia jest niezwykle istotny. Od harmonijnego funkcjonowania brzuszka zależy bowiem zdrowie i samopoczucie dziecka. Zapewnienie maluszkowi spokojnego snu, dbanie o prawidłowe żywienie, dopasowane do wrażliwego układu pokarmowego, a także poświęcenie czasu na zabawę i poznawanie świata, np. podczas spacerów na świeżym powietrzu, sprawia, że dziecko jest uśmiechnięte. Radosny maluch to spokój i szczęście całej rodziny.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami.

Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
dietadzieckożywienie dziecka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)