Trwa ładowanie...
d3v61yv

Maseczka z filtrem. Najważniejsze parametry dla ochrony zdrowia – wybierz swoją maskę

W sklepach dostępnych jest coraz więcej maseczek z filtrem, które ułatwiają oddychanie w miejscach najbardziej zanieczyszczonych. Mowa oczywiście o maskach z filtrem, najczęściej posiadających specjalny zawór odprowadzający nadmiar wilgoci na zewnątrz. Dostępne modele pozwalają na pełną ochronę nie tylko przed pyłem i smogiem, ale również przed chorobami układu oddechowego. Jeśli masz dosyć zanieczyszczonego powietrza, poszukaj dla siebie maski z filtrem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maska z filtrem pozwoli na swobodne oddychanie
Maska z filtrem pozwoli na swobodne oddychanie (Agencja Gazeta, Fot: Kornelia Glowacka-Wolf)
d3v61yv

Maska z filtrem przede wszystkim jest polecana wszystkim osobom pracującym w trudnych warunkach, aby zapobiec przedostaniu się pyłu do płuc. Jednak każda osoba, która mieszka w miejscach o podwyższonym poziomie smogu, może bez problemu korzystać z maski z filtrem. Czym się kierować podczas zakupu?

Maseczka z filtrem – klasa filtra

Wszelkie maseczki przeciwpyłowe/antysmogowe wyposażone są w filtry, które po pewnym czasie należy wymieniać. Dlatego też, przed zakupem odpowiedniego modelu, należy sprawdzić przede wszystkim klasę filtra danej maski. Znajdziesz oznaczenia P1, P2 i P3, ale czy wiesz co oznaczają?

  • filtr P1 zapobiega przedostaniu się do płuc dymu, pyłu i aerozoli ciekłych. Najczęściej stosowany w rolnictwie, ponieważ chroni przed pyłkami roślinnymi, kredką, siarką czy gipsem;
  • filtr P2 zatrzymuje pyły drewna, węgla, sodu, celulozy, chromu i kadmu;
  • filtr P3 zapewnia ochronę dróg oddechowych na wysokim poziomie, dlatego też jest polecany szczególnie osobom przebywającym w niebezpiecznych warunkach. Maski z tym filtrem doskonale sprawdzą się w przypadku częstego przebywania na zewnątrz, ponieważ chronią przed smogiem oraz chorobami układu oddechowego.

Maseczka z filtrem – jednorazowa czy wielorazowa?

Chcąc zapobiec wdychaniu szkodliwego smogu oraz innych zanieczyszczeń, najlepiej wybierać maski z wysokim filtrem. Dobrze korzystać z modelu wielokrotnego użytku, ponieważ filtr ochroni przed pyłem nawet do kilkuset godzin ciągłego użytkowania. Jednorazowe maski z filtrem są dedykowane osobom, które raczej rzadko narażone są na szkodliwe działanie smogu czy pyłu.

Zobacz także: Czy filtr kabinowy uratuje nas przed smogiem?

d3v61yv

Maseczka z filtrem – rodzaj budowy

Maska z filtrem, w zależności od producenta, może różnić się budową. Do najpopularniejszych modeli należą maski z elastycznym zaciskiem nosowym, dzięki czemu nie zsuwa się ona z twarzy oraz zapewnia doskonałe uszczelnienie. Jeśli jesteś alergiczką, warto pomyśleć o masce z filtrem z tasiemką lub lamówką – nie podrażni, ale jednocześnie ochroni twarz bez zbędnego obcierania.

Maska z filtrem – rozmiar i zaworek

Pamiętaj, że maska z filtrem musi doskonale przylegać do twarzy, bo tylko wtedy zapobiegnie przedostaniu się cząsteczek pyłu do dróg oddechowych. Warto w związku z tym zmierzyć odległość pomiędzy końcem brody a 1/3 długości nosa oraz obwód głowy mierzony na wysokości nosa – w ten sposób bez problemu znajdziesz rozmiar maski dla siebie. W wielu maskach z filtrem znajduje się zaworek, który ułatwia oddychanie oraz odprowadza wilgoć dla lepszego komfortu noszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v61yv

Podziel się opinią

Share

d3v61yv

d3v61yv
d3v61yv