Masz lawendę w ogrodzie? Zrób w lipcu, a wkrótce zachwyci

Lawenda bardzo często pojawia się w przydomowych ogródkach, które nie tylko pięknie ozdabia. Przede wszystkim ma bardzo pozytywne działanie na układ nerwowy. Jeżeli chcesz, aby rosła jak najlepiej, pamiętaj o tym w lipcu.

Lawenda bardzo często pojawia się w przydomowych ogródkach
Lawenda bardzo często pojawia się w przydomowych ogródkach
Źródło zdjęć: © Getty Images | Isabel Pavia

03.07.2024 | aktual.: 03.07.2024 22:03

Sezon wiosenno-letni to czas, kiedy w szczególności dbamy o nasze ogródki. Część z nas stawia na te z owocami i warzywami. Inni natomiast na rośliny i kwiaty, dzięki którym ogródki zyskują jeszcze więcej uroku. Jeżeli wśród twoich roślin znajduje się lawenda, musisz pamiętać, że lipiec (lub początek sierpnia) to moment na przycinanie.

Lawenda wymaga przycinania

Lawenda wymaga regularnego przycinania, dzięki któremu poczuje się odmłodzona. Z tego też względu właściciele ogródków z lawendą powinni ciąć ją w ciągu roku wiosną i latem. W razie potrzeb - jeżeli za bardzo się rozrośnie, zabieg ten można zastosować również jesienią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najważniejsze cięcie dla lawendy odbywa się jednak latem - w lipcu lub na początku sierpnia. To wtedy należy skupić się przede wszystkim na usunięciu przekwitających kwiatostanów i łodyg bez liści. Pobudzi to ją do kwitnienia i wspomoże zagęszczenie.

Jak przycinać lawendę?

Lawenda najbardziej lubi być przycinana na kształt kuli. Do wykonania idealnego cięcia najlepiej sprawdzi się ostry sekator. Inaczej ucinane pędy mogą być poszarpane, a wraz z tym po prostu się zniszczą. Najlepiej, żeby przyciąć lawendę o jedną trzecią wysokości.

Podczas przycinania, najpierw pozbywamy się starych i suchych łodyg. Przechodząc do formułowania krzewu, staramy się natomiast ciąć jak najbliżej nowych pąków, ale nigdy poniżej zielonych pędów. Jeżeli tak zrobimy, lawenda nie odrośnie już ze starych łodyg.

Pamiętajmy, że lawenda to roślina, którą warto mieć w ogródku. Jej intensywny aromat działa uspokajająco i redukuje stres. Lawenda koi także nerwy i pomaga w zasypianiu.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
lawendaprzycinanie krzewówroślina
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)