Blisko ludziMatylda Damięcka: "Nie oceniaj i pierwszy kamieniem nie rzucaj"

Matylda Damięcka: "Nie oceniaj i pierwszy kamieniem nie rzucaj"

Matylda Damięcka: "Nie oceniaj i pierwszy kamieniem nie rzucaj"
Źródło zdjęć: © East News
Dominika Czerniszewska
09.06.2020 15:44, aktualizacja: 09.06.2020 15:55

Matylda Damięcka znana jest z tworzenia wymownych grafik. Ostatnio napisała ironiczny list do rasisty, który stał się symbolem tragicznej śmierci George’a Floyda. Teraz poszła o krok dalej.

Matylda Damięcka przeważnie w mediach społecznościowych publikuje grafiki, które nawiązuje do ważnych wydarzeń z kraju i ze świata. Nie raz oberwało się politykom. Punktem przełomowym w jej karierze była ilustracja, która stała się symbolem wydarzeń w Gdańsku podczas Finału WOŚP, gdzie przebywający na scenie Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem.

Matylda Damięcka: "Nie oceniaj"

Tym razem artystka zrobiła wyjątek. Uchyliła rąbka tajemnicy ze swojego życia prywatnego. Naszkicowała nagą dziewczynę i torebkę herbaty. "Teadiving" - napisała.

Dodatkowo minimalistyczną grafikę okrasiła hasztagami, które rozbiłyśmy na zdania. "Czas na wyznanie tylko nie oceniaj i pierwszy kamieniem nie rzucaj. Co rano piję earl grey z mlekiem sojowym. Wiem aberracja porównywalna z pizzą z ananasem" - brzmi podpis. Damięcka niejednokrotnie poruszała już tematykę - dyskryminacji, hejtu w sieci czy rasizmu.

W wywiadzie dla WP Kobieta wyjaśniła, że rysunki pomagają jej się uporać z brutalną rzeczywistością. - Moje grafiki generują się same, bo świat bywa ch.... Ludzie bywają ch.... Inspiracje z koszmarności tego świata nigdy się nie skończą. Tak będzie zawsze. (...) Rysunki zawsze były dla mnie formą radzenia sobie z rzeczywistością, na którą, myślę, nic nie można poradzić. Można oczywiście wyjść na ulicę, można starać się być lepszym dla innych, ale tak naprawdę samodzielnie niczego się nie zmieni" - mówiła w rozmowie z Karoliną Błaszkiewicz. Czytaj więcej tutaj: Matylda Damięcka stoi za najbardziej poruszającą grafiką ostatnich dni. Zadziałała jak płachta na byka

Źródło artykułu:WP Kobieta