Menu szczęścia. Warzywa i owoce, które poprawiają humor
W jaki sposób poprawić sobie samopoczucie? Można zadzwonić do przyjaciela, obejrzeć dobry film albo... wrzucić coś na ruszt. Niektóre warzywa i owoce zawierają związki dobroczynnie wpływające na nasz humor. Koniecznie na stałe włącz je do diety.
W jaki sposób poprawić sobie samopoczucie? Można zadzwonić do przyjaciela, obejrzeć dobry film albo... wrzucić coś na ruszt. Niektóre warzywa i owoce zawierają związki dobroczynnie wpływające na nasz humor. Koniecznie na stałe włącz je do diety.
Banany
Są smaczne, pożywne i bardzo zdrowe. Jeśli chcesz w naturalny sposób poprawić sobie samopoczucie, jedz banany jak najczęściej. Zdaniem hiszpańskich dietetyków składniki obecne w bananach poprawią nastrój. Chodzi przede wszystkim o chininę dopaminową - naturalną formę dopaminy, która nazywana jest hormonem szczęścia. Dzięki spożywaniu bananów będziesz mieć więcej energii i znacznie lepszy humor.
Szpinak
Uczeni z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że na stan umysłu i nasz nastrój bardzo korzystnie wpływa tryptofan, aminokwas o właściwościach relaksacyjnych. Naukowcy opracowali listę produktów, które spożywane codziennie poprawią nam nastrój - pojawiła się ona w specjalistycznym magazynie "Biological Psychiatry". Na szczycie zestawienia znalazł się szpinak, a dalej ser kozi, migdały, jajka i cukinia. Szpinak zawiera ponadto kwas foliowy, a on także dobrze wpływa na samopoczucie.
Nasiona roślin strączkowych
Fasola, groch, soczewica, soja, ciecierzyca - warto na stałe włączyć je do diety. Są bardzo zdrowe, stanowią bogate źródło białka oraz magnezu, który ma potężny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną. Norwescy uczeni przeprowadzili w 2009 roku badania wśród osób z depresją, które dowiodły, że magnez faktycznie korzystnie oddziałuje na nasz stan psychiczny. Przykładowo: filiżanka białej fasoli zawiera 134 mg magnezu. Wskazówka - z nasion roślin strączkowych można zrobić pyszne i zdrowe pasztety.
Jabłka
Uczeni z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii nie mają wątpliwości: dzięki jabłkom będziemy mieć lepsze samopoczucie! To dobra wiadomość, bo jabłka są naszym narodowym owocem - niedrogim, smacznym i bardzo zdrowym. Obecna jest w nich kwercetyna, przeciwutleniacz, który dobroczynnie wpływa na cały organizm, w tym na nasze samopoczucie. Ważne, by jabłka jeść ze skórką. - Badania wykazały, że młodzi ludzie muszą zjeść ok. 7-8 pełnych porcji owoców i warzyw w ciągu dnia, by zauważyć znaczącą poprawę samopoczucia. Za jedną porcję przyjęliśmy taką ilość pokarmu, jaka mieści się w dłoni albo zajmuje pół szklanki - skomentowała prowadząca badania Dr Tamlin Conner.
Pomidory
Kto jeszcze ma wątpliwości, że pomidory są bardzo zdrowe, powinien wiedzieć, że obecny w nich w dużych ilościach likopen oddziałuje na mózg w ten sposób, że zwalcza stany zapalne i reguluje jego pracę. A to zapewni ci stabilne, dobre samopoczucie. Przy okazji ciekawostka: więcej likopenu mają pomidory gotowane, to zatem argument za tym, by zjadać je nie tylko na surowo. Bardzo smaczne są zwłaszcza pomidory pieczone z dodatkiem soli, ziół prowansalskich, oliwy i octu balsamicznego.
Kukurydza
Lato to czas spożywania żółtych kolb - i całe szczęście, bo kukurydza dobrze wpływa na nasze samopoczucie. To bogate źródło witamin z grupy B, które korzystnie oddziałują na układ nerwowy i psychikę. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza witamina B1 nazywana "witaminą nastroju". Chroni ona nas przed degeneracją systemu nerwowego, usprawnia koncentrację, bierze udział w dostawie energii do mózgu, poprawia humor. Podpowiedź: znakomicie smakuje kukurydza z grilla.
Awokado
Bogactwo zdrowia. Awokado, nazywane również smaczliwką wdzięczną, zawiera bardzo cenną witaminę E, która opóźnia procesy starzenia (to tzw. eliksir młodości), jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią serce, a także magnez i kwas foliowy - oba składniki dobroczynnie wpływają na nasz nastrój. W awokado znajduje się ponadto tryptofan, a ten, jak już wiemy, pomaga się odprężyć. Awokado może być składnikiem pasty kanapkowej, sałatki albo koktajlu. Uwaga: pod wpływem wysokiej temperatury awokado gorzknieje.
Kiełki
Nazywane są pokarmem życia. Kiełki mają w swoim składzie skoncentrowaną dawkę cennych związków, które wszechstronnie oddziałują na zdrowie - w tym na samopoczucie. Zawierają witaminy i składniki mineralne, dzięki którym będziemy mieć dobry nastrój i nie damy się nerwom. Kiełki zapewnią nam zastrzyk życiowej energii. Co ważne, bez problemu możemy uprawiać je w domu. Są smacznym i wartościowym dodatkiem do kanapek, naleśników, omletów, sałatek, zup, drugich dań. Regularne spożywanie kiełków chroni nas również przed rozwojem groźnych chorób. Ewa Podsiadły-Natorska