UrodaMęski trądzik – przyczyny powstawania i leczenie

Męski trądzik – przyczyny powstawania i leczenie

Męski trądzik – przyczyny powstawania i leczenie
Źródło zdjęć: © creativecommons.com | uknown
14.08.2018 08:01, aktualizacja: 26.02.2019 19:13

Trądzik u mężczyzn występuje przeważnie w postaci czerwonych krostek lub głębszych grudek. Zwykle nie jest tak rozsiany jak w okresie nastoletnim, ale podobnie wpływa na samopoczucie i komfort życia osób dotkniętych tą przypadłością. Jak leczyć trądzik u mężczyzn?

Męski trądzik – przyczyny występowania

Obecnie znanych jest wiele przyczyn trądziku, czyli przypadłości, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Za najczęstszą z nich uważa się niewłaściwą gospodarkę hormonalną, której zaburzenia zaczynają występować najczęściej w okresie dojrzewania, ale pojawić mogą się również w późniejszym wieku.

Sam trądzik uważany jest za ściśle związany z androgenami, które pełnią rolę męskich hormonów płciowych produkowanych przez gonady. Ponadto trądzik objawia się najsilniej podczas okresu, kiedy hormony są najbardziej aktywne, czyli w czasie dojrzewania.

Jednym z głównych objawów trądziku jest tłusta skóra, za który odpowiedzialny jest testosteron – aktywny męski hormon zaliczany do androgenów. Stymuluje on gruczoły łojowe skóry do produkcji łoju, czyli sebum.

Na skutek zaczopowania ujścia gruczołów skóra staje się tłusta. W wyniku tego powstają zaskórniki oraz krostki ropne będące produktem gromadzących się w powstałym łoju bakterii.

Jedną z przyczyn powstawania trądziku mogą być także leki: sterydy i anaboliki chętnie przyjmowane przez sportowców w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Nierzadko trądzik bywa też spowodowany czynnikami środowiskowymi, dietą, stresem oraz skutkami długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieni UVA.

Niektóre postacie trądziku mają również podłoże genetyczne. U osób z rodzinnymi skłonnościami do problemów skórnych trądzik ma zwykle przebieg dużo ostrzejszy niż u osób nieobciążonych genetycznie tą przypadłością.

Do mikrobiologicznych przyczyn trądziku należą bakterie Propionibacterium acnes umiejscowione w ujściach gruczołów łojowych. Ich działanie podrażnia ścianki gruczołów i w efekcie prowadzi do rogowacenia ich ujść.

Męski trądzik – leczenie

Kluczową kwestią w leczeniu męskiego trądziku jest higiena skóry. Popularnym i łatwym w zastosowaniu środkiem są również maści, żele i kremy przeciwtrądzikowe. W sytuacji, kiedy leczenie miejscowe nie daje spodziewanych efektów, konieczna bywa wizyta u dermatologa. Lekarz ordynuje najczęściej leki doustne, głównie antybiotyki i retinoidy. Kuracja taka jest zwykle długa i wymaga regularności.

Przykre i nieestetyczne skutki ostrej formy trądziku stanowią zwykle blizny i przebarwienia. W tym przypadku znakomitym remedium okazują się zabiegi z kwasem glikolowym, laseroterapia (np. laser frakcyjny) czy peelingi kwasem trójoctowym.

Dobre efekty daje również złuszczanie skóry podczas zabiegu przy użyciu dermapenu. Dla mężczyzn z problemami skórnymi twarzy konieczne jest codzienne stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla skóry trądzikowej. Dobrze jest unikać przy tym kosmetyków na bazie alkoholu, zbytnio wysuszających skórę, gdyż paradoksalnie powoduje to nadprodukcję łoju.