UrodaMęski trądzik – przyczyny powstawania i leczenie

Męski trądzik – przyczyny powstawania i leczenie

Trądzik u mężczyzn występuje przeważnie w postaci czerwonych krostek lub głębszych grudek. Zwykle nie jest tak rozsiany jak w okresie nastoletnim, ale podobnie wpływa na samopoczucie i komfort życia osób dotkniętych tą przypadłością. Jak leczyć trądzik u mężczyzn?

Męski trądzik – przyczyny powstawania i leczenie
Źródło zdjęć: © creativecommons.com | uknown

14.08.2018 | aktual.: 26.02.2019 19:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Męski trądzik – przyczyny występowania

Obecnie znanych jest wiele przyczyn trądziku, czyli przypadłości, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Za najczęstszą z nich uważa się niewłaściwą gospodarkę hormonalną, której zaburzenia zaczynają występować najczęściej w okresie dojrzewania, ale pojawić mogą się również w późniejszym wieku.

Sam trądzik uważany jest za ściśle związany z androgenami, które pełnią rolę męskich hormonów płciowych produkowanych przez gonady. Ponadto trądzik objawia się najsilniej podczas okresu, kiedy hormony są najbardziej aktywne, czyli w czasie dojrzewania.

Jednym z głównych objawów trądziku jest tłusta skóra, za który odpowiedzialny jest testosteron – aktywny męski hormon zaliczany do androgenów. Stymuluje on gruczoły łojowe skóry do produkcji łoju, czyli sebum.

Na skutek zaczopowania ujścia gruczołów skóra staje się tłusta. W wyniku tego powstają zaskórniki oraz krostki ropne będące produktem gromadzących się w powstałym łoju bakterii.

Jedną z przyczyn powstawania trądziku mogą być także leki: sterydy i anaboliki chętnie przyjmowane przez sportowców w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Nierzadko trądzik bywa też spowodowany czynnikami środowiskowymi, dietą, stresem oraz skutkami długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieni UVA.

Niektóre postacie trądziku mają również podłoże genetyczne. U osób z rodzinnymi skłonnościami do problemów skórnych trądzik ma zwykle przebieg dużo ostrzejszy niż u osób nieobciążonych genetycznie tą przypadłością.

Do mikrobiologicznych przyczyn trądziku należą bakterie Propionibacterium acnes umiejscowione w ujściach gruczołów łojowych. Ich działanie podrażnia ścianki gruczołów i w efekcie prowadzi do rogowacenia ich ujść.

Męski trądzik – leczenie

Kluczową kwestią w leczeniu męskiego trądziku jest higiena skóry. Popularnym i łatwym w zastosowaniu środkiem są również maści, żele i kremy przeciwtrądzikowe. W sytuacji, kiedy leczenie miejscowe nie daje spodziewanych efektów, konieczna bywa wizyta u dermatologa. Lekarz ordynuje najczęściej leki doustne, głównie antybiotyki i retinoidy. Kuracja taka jest zwykle długa i wymaga regularności.

Przykre i nieestetyczne skutki ostrej formy trądziku stanowią zwykle blizny i przebarwienia. W tym przypadku znakomitym remedium okazują się zabiegi z kwasem glikolowym, laseroterapia (np. laser frakcyjny) czy peelingi kwasem trójoctowym.

Dobre efekty daje również złuszczanie skóry podczas zabiegu przy użyciu dermapenu. Dla mężczyzn z problemami skórnymi twarzy konieczne jest codzienne stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla skóry trądzikowej. Dobrze jest unikać przy tym kosmetyków na bazie alkoholu, zbytnio wysuszających skórę, gdyż paradoksalnie powoduje to nadprodukcję łoju.

Komentarze (0)