Trwa ładowanie...
d2fx3ey

Metionina - w czym ją znajdziemy? Właściwości, działanie, niedobór

Metionina to jedna z tych pożytecznych substancji, które powinniśmy włączyć do naszej codziennej diety. Związek ten należy do aminokwasów egzogennych, tak więc o ich dostarczenie do organizmu musimy zadbać samodzielnie poprzez dobór odpowiednich produktów. Jakie właściwości ma metionina i czy warto ją suplementować?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Metionina to przykład aminokwasu egzogennego. Jak uzupełnić jej poziom? Do źródeł metioniny należy brukselka
Metionina to przykład aminokwasu egzogennego. Jak uzupełnić jej poziom? Do źródeł metioniny należy brukselka (Fotolia)
d2fx3ey

Czym jest metionina?

Metionina jest to organiczny związek chemiczny, który jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaliczamy ją do aminokwasów egzogennych, a więc takich, których nasze ciało nie wytwarza samodzielnie i musimy je dostarczyć za pomocą odpowiednich produktów spożywczych bądź suplementacji.

Metionina, podobnie jak cysteina, należy do aminokwasów siarkowych, a więc takich, które zawierają w sobie resztę siarkową przyłączoną do jej cząsteczek podczas metylacji.

d2fx3ey

Źródła metioniny

Metionina jest dla organizmu niezwykle potrzebnym związkiem, jednak nie może on wytworzyć jej sam i musimy mu jej dostarczyć. Warto w związku z tym zadbać o to, żeby w naszym codziennym menu występowały między innymi takie produkty jak brukselka, brokuły, sezam, groch, fasola, a także mięso, jaja i ryby.

Metionina jest także obecna w kazeinie, która jest jedną z najdłużej trawionych frakcji białkowych pochodzących z produktów mlecznych. Jeśli z jakiegoś powodu unikamy tych produktów spożywczych, to na rynku znajdziemy oczywiście także suplementy diety z metioniną.

Działanie i właściwości metioniny

Metionina jest jedną z tych substancji, które biorą udział w licznych procesach zachodzących w organizmie. Dużo mówi się między innymi o jej wpływie na metabolizm oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego należy starać się utrzymywać jej prawidłowy poziom.

d2fx3ey

Metionina jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji antyoksydantu o nazwie glutation, który oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki temu niepożądane substraty nie nasilają w organizmie procesów katabolicznych, a więc tych, które powodują spadek energii i masy mięśniowej.

Metionina stosowana jest nie tylko do poprawy wydolności fizycznej organizmu, ale także do walki z niezwykle poważnymi chorobami jakimi są cukrzyca i miażdżyca. Związek ten polecany jest także w profilaktyce i leczeniu niektórych schorzeń, na przykład przy chorobach alergicznych i leczeniu zakażeń układu żółciowego i moczowego.

Do właściwości metioniny zaliczyć możemy także działanie przeciwzapalne, pobudza proces regeneracji tkanki łącznej, a nawet poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Bywa ona także stosowana do usprawniania procesów myślowych oraz jako sposób walki z depresją.

Metionina - dawkowanie, niedobór

Metionina w samodzielnej postaci występuje stosunkowo rzadko, jednak można ją bez problemu dostarczyć do naszego organizmu poprzez pożywienie bądź odpowiednią suplementację. Przyjmuje się, że odpowiednie dawkowanie metioniny dla dorosłego człowieka to od 1 do 5 g substancji na każdy kilogram masy ciała.

Niedobór metioniny w organizmie może prowadzić do rozwoju miażdżycy, spadku odporności czy nawet niedokrwistości, dlatego warto zadbać o jej odpowiedni poziom. Pamiętajmy jednak, że wszystko ma swój cel, a więc przyjmowanie metioniny zawsze powinno być zasadne.

d2fx3ey

Podziel się opinią

Share

d2fx3ey

d2fx3ey