FitnessMetionina - w czym ją znajdziemy? Właściwości, działanie, niedobór

Metionina - w czym ją znajdziemy? Właściwości, działanie, niedobór

Metionina - w czym ją znajdziemy? Właściwości, działanie, niedobór
Źródło zdjęć: © Fotolia
02.12.2018 16:21, aktualizacja: 20.12.2018 14:47

Metionina to jedna z tych pożytecznych substancji, które powinniśmy włączyć do naszej codziennej diety. Związek ten należy do aminokwasów egzogennych, tak więc o ich dostarczenie do organizmu musimy zadbać samodzielnie poprzez dobór odpowiednich produktów. Jakie właściwości ma metionina i czy warto ją suplementować?

Czym jest metionina?

Metionina jest to organiczny związek chemiczny, który jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaliczamy ją do aminokwasów egzogennych, a więc takich, których nasze ciało nie wytwarza samodzielnie i musimy je dostarczyć za pomocą odpowiednich produktów spożywczych bądź suplementacji.

Metionina, podobnie jak cysteina, należy do aminokwasów siarkowych, a więc takich, które zawierają w sobie resztę siarkową przyłączoną do jej cząsteczek podczas metylacji.

Źródła metioniny

Metionina jest dla organizmu niezwykle potrzebnym związkiem, jednak nie może on wytworzyć jej sam i musimy mu jej dostarczyć. Warto w związku z tym zadbać o to, żeby w naszym codziennym menu występowały między innymi takie produkty jak brukselka, brokuły, sezam, groch, fasola, a także mięso, jaja i ryby.

Metionina jest także obecna w kazeinie, która jest jedną z najdłużej trawionych frakcji białkowych pochodzących z produktów mlecznych. Jeśli z jakiegoś powodu unikamy tych produktów spożywczych, to na rynku znajdziemy oczywiście także suplementy diety z metioniną.

Działanie i właściwości metioniny

Metionina jest jedną z tych substancji, które biorą udział w licznych procesach zachodzących w organizmie. Dużo mówi się między innymi o jej wpływie na metabolizm oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego należy starać się utrzymywać jej prawidłowy poziom.

Metionina jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji antyoksydantu o nazwie glutation, który oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki temu niepożądane substraty nie nasilają w organizmie procesów katabolicznych, a więc tych, które powodują spadek energii i masy mięśniowej.

Metionina stosowana jest nie tylko do poprawy wydolności fizycznej organizmu, ale także do walki z niezwykle poważnymi chorobami jakimi są cukrzyca i miażdżyca. Związek ten polecany jest także w profilaktyce i leczeniu niektórych schorzeń, na przykład przy chorobach alergicznych i leczeniu zakażeń układu żółciowego i moczowego.

Do właściwości metioniny zaliczyć możemy także działanie przeciwzapalne, pobudza proces regeneracji tkanki łącznej, a nawet poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Bywa ona także stosowana do usprawniania procesów myślowych oraz jako sposób walki z depresją.

Metionina - dawkowanie, niedobór

Metionina w samodzielnej postaci występuje stosunkowo rzadko, jednak można ją bez problemu dostarczyć do naszego organizmu poprzez pożywienie bądź odpowiednią suplementację. Przyjmuje się, że odpowiednie dawkowanie metioniny dla dorosłego człowieka to od 1 do 5 g substancji na każdy kilogram masy ciała.

Niedobór metioniny w organizmie może prowadzić do rozwoju miażdżycy, spadku odporności czy nawet niedokrwistości, dlatego warto zadbać o jej odpowiedni poziom. Pamiętajmy jednak, że wszystko ma swój cel, a więc przyjmowanie metioniny zawsze powinno być zasadne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także