Blisko ludziMiała tylko 7 lat. Odebrali jej życie w Auschwitz

Miała tylko 7 lat. Odebrali jej życie w Auschwitz

Renee Stolowicz do obozu zagłady trafiła z Paryża. Urodziła się tam w żydowskiej rodzinie. W październiku 1943 r. została zgładzona w komorze gazowej. Niestety, jej historia nie jest jedyną.

Mała Renee
Mała Renee
Źródło zdjęć: © Twitter
Karolina Błaszkiewicz

19.10.2020 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Muzeum Auschwitz pokazało zdjęcie małej Renee, która nie mogła być świadoma losu, jaki postanowili zgotować jej naziści. Rodzice najpewniej do ostatniej chwili chcieli chronić ją przed koszmarem wojny. Gdyby przeżyła, 18 października obchodziłaby swoje 83. urodziny. Życie zostało jej jednak brutalnie odebrane w momencie, gdy dopiero się zaczynało.

 Najgorsze jest to, że Renee Stolowicz – urocze dziewczynka z kręconymi, ciemnymi włosami ze zdjęcia, była częścią grupy 1,5 mln żydowskich dzieci wymordowanych na rozkaz Adolfa Hitlera.

 Naziści opowiadali się za zabijaniem dzieci z "niechcianych" lub "niebezpiecznych" grup w ramach "walki rasowej" lub jako środek zapobiegawczy. Niemcy i ich kolaboranci zabijali dzieci z tych ideologicznych powodów oraz w odwecie za rzeczywiste lub domniemane ataki partyzanckie.

 Dzieci w Auschwitz

 Jak podaje Muzeum Auschwitz, na podstawie częściowo zachowanej dokumentacji obozowej i szacunków ustalono, że wśród 1,3 mln lub więcej osób deportowanych do obozu Auschwitz-Birkenau było około 232 tys. dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Liczba ta obejmuje ok. 216 tys. Żydów, 11 tys. Cyganów, co najmniej 3 tys. Polaków, ponad 1 tys. Białorusinów, znaczną liczbę Rosjan, Ukraińców i innych narodowości. Większość z nich została deportowana do Auschwitz wraz z rodzicami w ramach różnych akcji wymierzonych w całe grupy etniczne lub społeczne.

 Po wojnie

Po kapitulacji nazistowskich Niemiec i zakończeniu II wojny światowej uchodźcy i wysiedleńcy przeszukiwali całą Europę w poszukiwaniu zaginionych dzieci. Tysiące znalazły się w obozach dla przesiedleńców. Wiele ocalałych żydowskich dzieci uciekło z Europy Wschodniej – z rodzinami lub bez nich – do zachodnich stref okupowanych Niemiec, w drodze do Jiszuwu (żydowskie osiedle w Palestynie – red.). Za sprawą Youth Aliyah (organizacja działająca na rzecz młodych imigrantów – red.) ludzie masowo tam emigrowali, a następnie przenosili się do państwa Izrael po jego utworzeniu w 1948 roku.

Komentarze (47)