Mięśnie Kegla – czym są, jak je ćwiczyć i dlaczego warto?
O mięśniach Kegla mówi się nadal dość nieśmiało. To źle, bo są one tak samo ważne jak mięśnie brzucha, a ich ćwiczenie jest bardzo proste. Jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?
21.04.2017 | aktual.: 04.04.2019 16:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mięśnie Kegla – czym są?
Mięśnie Kegla to raczej potoczna, skrótowa nazwa mięśni łonowo-guzicznegych, nazywanych także mięśniami dna macicy. Mięśnie te rozłożone są niczym napięty hamak między kością łonową a guziczną, a ich zadaniem jest podtrzymanie narządów znajdujących się w samym dole jamy brzusznej. Dlatego mięśnie Kegla odpowiedzialne są za trzymanie w odpowiednim miejscu cewki moczowej, pochwy i odbytnicy. Rozluźnienie i zwiotczenie mięśni Kegla może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Mięśnie Kegla nazywane są tak ze względu na zestaw ćwiczeń opracowany przez amerykańskiego ginekologa, dr. Arnolda Kegla, w latach 40. poprzedniego wieku. Ćwiczenia te obejmowały właśnie mięśnie Kegla, miały je wzmacniać i uczyć kontrolować ich pracę.
Osłabienie mięśni Kegla ma wiele przyczyn. Przede wszystkim są to mięśnie przeciążone – odkąd człowiek stanął na dwóch nogach, przejęły część ciężaru narządów jamy brzusznej, tym samym zwalniając z tego obowiązku silne mięśnie brzucha.
Jędrności mięśni Kegla nie służą ciąże i porody, a także siedzący tryb pracy. Opieranie ciężaru ciała na kości ogonowej podczas siedzenia, skutkuje skróceniem mięśni dna macicy.
Mięśnie Kegla – ćwiczenia
Zanim zabierzemy się za ćwiczenia Kegla, warto mięśnie dna macicy zlokalizować. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to napięcie mięśni tak, aby przerwać strumień moczu podczas jego oddawania. Razem z zaciśnięciem cewki moczowej poczujemy skurcz także wokół odbytu i pochwy. To uczucie warto zapamiętać, żeby później wiedzieć, które mięśnie ćwiczyć.
Co ważne, ćwiczenie mięśni Kegla podczas oddawania moczu jest niewskazane, ponieważ pęcherz może nie zostać do końca opróżniony, co skutkuje zapaleniem dróg moczowych.
Druga metoda lokalizowania mięśni Kegla polega na włożeniu dwóch palców do pochwy, w pozycji leżącej, a następnie napięciu mięśnia.
Ćwiczenia Kegla można wykonywać właściwie zawsze i wszędzie: podczas oglądania telewizji, pracy przy biurku czy siedząc w samochodzie w korku.
Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać na leżąco lub stojąc w lekkim rozkroku. Warto przyłożyć dłoń do podbrzusza, aby kontrolować, czy nie napinamy mięśni brzucha.
Według zaleceń doktora Kegla napinamy mięśnie dna macicy i przytrzymujemy przez 5 sekund, rozluźniamy i chwilę odpoczywamy. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy. Najlepiej wykonywać takie serie 3 razy dziennie.
Po jakimś czasie możemy wydłużyć czas napinania mięśni Kegla do 10 lub 15 sekund lub zmodyfikować ćwiczenie – napinać mięśnie najszybciej jak tylko możemy. Najważniejsze, żeby ćwiczyć regularnie.
Efektów możemy spodziewać się dopiero po kilku miesiącach. Mięśnie Kegla ćwiczone od wczesnych lat będą bardziej podatne na regenerację po ciąży i porodzie.
Mięśnie Kegla – dlaczego warto je ćwiczyć?
Mięśnie Kegla warto ćwiczyć z wielu powodów:
- podtrzymują cewkę moczową, dlatego w późniejszych latach życia unikniemy kłopotów z nietrzymaniem moczu,
- pomagają uniknąć wypadania macicy czy pęcherza,
- jędrne mięśnie Kegla podtrzymują płód podczas ciąży, zapewniają łatwiejszy poród i szybszy powrót do formy,
- dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla zapewniają wyrazistsze doznania podczas seksu.