Mieszkania niedaleko windy budzą wiele obaw. Czy słusznie?
W życiu większości z nas przychodzi moment, gdy planujemy kupić własne mieszkanie. Wtedy też pojawia się sporo wątpliwości. Ilość i wielkość pokoi czy wybór dzielnicy, to tylko niektóre z nich. Jak jest w przypadku lokum niedaleko windy?
14.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 18:07
Planując inwestycję we własne mieszkanie, musimy rozważyć mnóstwo kwestii. Nie chodzi już tylko o sam budżet i metraż nieruchomości, ale też odległość od szkół i sklepów. Wątpliwości budzą także niektóre piętra oraz lokale znajdujące się w pobliżu windy.
Jej dźwięki mogą budzić w nocy i irytować w ciągu dnia. Z drugiej strony takie mieszkania bywają nieraz tańsze. Czy warto więc zdecydować się na nieruchomość tuż obok szybu?
Mieszkania obok windy wzbudzają wątpliwości u potencjalnych nabywców
W przypadku niektórych nieruchomości, usytuowanie niedaleko szybu windowego może rzeczywiście pociągać za sobą pewne niedogodności. Przede wszystkim jest to widoczne w przypadku mieszkań na rynku wtórnym.
Budynki z lat. 70 czy 80., uważane są za takie, w których używano przestarzałych technologii, również w kontekście konstrukcji wind.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Starsze windy wciąż mogą generować irytujące dźwięki np. charakterystyczne zgrzytanie, skrzypienie i trzaskanie drzwi - narzekają uczestnicy internetowych dyskusji. Jeśli rozważasz zakup mieszkania w starszym bloku, gdzie nie przeprowadzono modernizacji windy, musisz się liczyć z pewnymi niedogodnościami. Hałas nie jest tylko efektem stanu technicznego samej windy, ale także brakiem odpowiedniej izolacji akustycznej budynku.
Zanim więc podejmiesz decyzję o nabyciu mieszkania z rynku wtórnego, warto upewnić się, czy szyb przeszedł modernizację. Jeżeli obecni mieszkańcy borykają się z problemem hałaśliwej windy, warto skontaktować się z zarządcą budynku i dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie planowany jest remont.
Winda w nowym budownictwie ma jeden minus
W przypadku nowych budynków mieszkania znajdujące się niedaleko windy nie powinny być powodem do zmartwień. Tego rodzaju nieruchomości powstają według innych standardów, wykorzystując nowoczesne technologie, które zapewniają maksymalne wyciszenie szybu. W rezultacie nie usłyszysz otwierania i zamykania drzwi, ani głośnego hamowania.
Potencjalnym zmartwieniem są jednak głośne komunikaty głosowe, informujące o danym piętrze. Nie są one jednak używane we wszystkich windach, dlatego warto mieć to na uwadze przy wyborze mieszkania. Warto pamiętać, że mieszkańcy mogą zasugerować zarządcy wyłączenie komunikatów.
Pamiętaj, że wszystko zależy od wykonania budynku oraz renowacji windy. Warto mieć na uwadze, że sporo potencjalnych klientów martwi się głośnymi dźwiękami, które mogłyby budzić ich w nocy, dlatego też mieszkania niedaleko szybu windowego bywają trudniejsze do sprzedania.
Dlatego istotne jest sprawdzenie, czy budynek posiada dodatkową izolację akustyczną. Zdarza się, że część mieszkalna oddzielona jest od klatki schodowej i windy drzwiami przeciwpożarowymi, które stanową dodatkową barierę dźwiękoszczelną.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl