FitnessMity i fakty na temat nieżytu nosa

Mity i fakty na temat nieżytu nosa

Katar to częsta dolegliwość towarzysząca infekcjom górnych dróg oddechowych. Choć jest ona bardzo powszechna – szczególnie jesienią i wiosną – nie każdy wie o niej wszystko, a to, co wiemy, nie zawsze okazuje się prawdą. Czas zatem poznać prawdziwe oblicze kataru.

Mity i fakty na temat nieżytu nosa
Źródło zdjęć: © shutterstock.com

15.10.2014 | aktual.: 15.10.2014 11:20

Katar to częsta dolegliwość towarzysząca infekcjom górnych dróg oddechowych. Choć jest ona bardzo powszechna – szczególnie jesienią i wiosną – nie każdy wie o niej wszystko, a to, co wiemy, nie zawsze okazuje się prawdą. Czas zatem poznać prawdziwe oblicze kataru.

Każdy katar leczy się tak samo – MIT

Stan zapalny błony śluzowej nosa ma przebieg zależny od różnego rodzaju czynników. Można wyróżnić trzy grupy nieżytów nosa: infekcyjne, alergiczne i inne. Ze względu na różne rodzaje nieżytów nosa leczenie zależy od jego odpowiedniego zdiagnozowania. Jedne wymagają wdrożenia leków przeciwhistaminowych inne glikokortykosteroidów a jeszcze inne antybiotyków.

Długotrwały nieżyt nosa wymaga wizyty u lekarza – FAKT

Zazwyczaj infekcje wirusowe ulegają samowyleczeniu. W niektórych przypadkach może jednak dojść do nadkażenia bakteryjnego. Ze względu na zróżnicowane podłoże nieżytu nosa oraz ryzyko wystąpienia powikłań, zaleca się, by w przypadku przedłużającego się kataru (powyżej 10 dni) zwrócić się do lekarza o poradę. Nieleczony katar może przejść w stan przewlekły i wywołać zapalenie zatok, uszu, gardła, krtani czy oskrzeli. Szczególnie narażone na przykre konsekwencje kataru są małe dzieci, u których trąbka słuchowa łącząca nosogardło z uchem jest szersza, krótsza i przebiega bardziej poziomo, co sprzyja przenoszeniu zakażenia.

Katar to częsty objaw przeziębienia – FAKT

Przeziębienie jest bardzo częstym powodem wizyt u lekarza, a także nieobecności w pracy czy szkole. Mogą mu towarzyszyć różne objawy. Wodnista wydzielina z nosa, jego niedrożność, kichanie i drapanie w nosie to powszechne objawy w przebiegu przeziębienia. Do innych symptomów, które mogą mu towarzyszyć należą: ból gardła, kaszel, podwyższona temperatura, bolesne węzły chłonne. Ciekawym jest, że większość dorosłych przeziębia się średnio 2-4 razy w roku.

Każdy katar jest zaraźliwy – MIT

Często spotykamy się z dolegliwością, jaką jest katar. Rzeczywiście, ostry infekcyjny nieżyty nosa wywołują wirusy, które szybko się namnażają. Ponieważ są one przenoszone drogą powietrzno-kropelkową, zarażenie się nimi jest dość łatwe np. sprzyja temu kichanie, które ułatwia rozprzestrzenianie się wirusów. Stwierdzenie to jednak nie dotyczy innych rodzajów nieżytu nosa takich jak np. alergiczny nieżyt nosa, nieżyt wywołany przez leki czy spowodowany przez czynniki środowiskowe.

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) jest popularną alergiczną chorobą na świecie – FAKT

Alergiczny nieżyt nosa występuje u około 10-30% ludności świata. Na dzień dzisiejszy choroba ta dotyka społeczeństwa na wszystkich kontynentach, bez względu na położenie. Dodatkowo obserwuje się tendencję do stałego zwiększania się zachorowalności na nią. W Europie problem dotyczy 25% populacji. W Stanach Zjednoczonych, na początku XXI wieku, ANN stwierdzono u około 58 milionów ludzi. W samej Polsce jest to również powszechny problem. Badanie „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” wykazało, że średnia częstość objawów ANN wynosiła 22,5%.

Katar o podłożu wirusowym najlepiej leczyć antybiotykami – MIT

Większość zakażeń błony śluzowej nosa ma podłoże wirusowe. Należy je odróżniać od zakażeń bakteryjnych, do których zwykle dochodzi w przypadku zakażenia wtórnego. Nadkażeniu bakteryjnemu sprzyja namnażanie się bakterii, które są obecne w drogach oddechowych. Zjawisko to zachodzi w zagęszczonym i zalegającym w nosie śluzie. Jeśli infekcja ma charakter wirusowy stosowanie antybiotyków nie jest zasadne. Wirusy nie są wrażliwe na antybiotyki. Niestety wciąż panuje tendencja do nieracjonalnego zalecania antybiotykoterapii, która w efekcie prowadzi do narastania oporność na powszechnie stosowane antybiotyki. Zbyt częste stosowanie antybiotyków niesie za sobą ryzyko zniszczenia bakterii, które stanowią florę fizjologiczną nosogardła, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia naturalnego mechanizmu obronnego organizmu.

Anna Kuliberda

Piśmiennictwo:

1. Janicki K. Domowy poradnik medyczny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

2.Jeżewska E. i wsp. Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia. Przewodnik Lekarski 2008; 2: 12-25.

3.Mrozińska M. i wsp. Przeziębienie. Przewodnik lekarza 2003; 6, 9: 20-27.

4.Rutkowski R. i wsp. Alergiczny nieżyt nosa – problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny XXI wieku. Pneumonologia i Alergologia Polska 2008; 76(5): 348-352.

5.Samoliński B. i wsp. Terapia nieżytów nosa. Przewodnik lekarza 2006; 8: 42-49.

6.Wawrzyniak A. Racjonalna terapia ostrych infekcji dróg oddechowych. Forum Medycyny Rodzinnej 2011; t. 5, 5: 401-406.

7.Zasady postępowania w alergicznym nieżycie nosa. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Medycyny Rodzinnej

8.Grzanka A. i wsp. Wątpliwości nomenklaturowe i klasyfikacyjne niealergicznych nieżytów nosa. Otorynolaryngologia 2010: 9;(2): 45-49

Nas/2014/07/ID/37

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)