GotowaniePrzepisyMity na temat picia

Mity na temat picia

Mity na temat picia
11.10.2006 11:09, aktualizacja: 29.06.2010 14:17

Człowiek potrzebuje wody. Nasze ciało składa się z niej w 50-70%. Bardzo ważne jest więc ciągłe uzupełnianie płynów w organizmie. Tylko ile trzeba pić? A ile będzie już zbyt dużo? Na temat picia krąży wiele mitów. My je rozwiewamy.

Człowiek potrzebuje wody. Nasze ciało składa się z niej w 50-70%. Bardzo ważne jest więc ciągłe uzupełnianie płynów w organizmie. Tylko ile trzeba pić? A ile będzie już zbyt dużo? Na temat picia krąży wiele mitów. My je rozwiewamy.

Mit:

Za dużo wypić się nie da. Fakt: A jednak. Przede wszystkim osoby cierpiące na choroby serca i nerek muszą zasięgnąć porady lekarza co do ilości napojów, jakie mogą dziennie spożywać. Wśród maratończyków zdarzają się nawet przypadki przewodnienia organizmu, które niekiedy prowadzą nawet do śmierci. Jak to możliwe? Otóż winna tu jest zbyt duża ilość czystej wody dostarczonej organizmowi przy jednoczesnym braku soli. Pediatrzy doskonale znają problem nadmiernego nawodnienia ciała również u małych dzieci – kiedy te dostają przez dłuższy czas na przykład o litr płynów dziennie więcej, niż potrzebują. To może się zdarzyć, gdy pokarm podawany z butelki jest zbyt rozcieńczany – wtedy muszą wypić go więcej, zanim będą syte. To jednak na szczęście rzadkie przypadki.

Mit:

Dwa litry dziennie – to po prostu za dużo. Fakt: Nie. Przeciętnie właśnie tyle powinniśmy wypijać. Dlaczego? Dorosły człowiek traci codziennie około trzech litrów wody wraz z moczem, stolcem, potem oraz wydychanym powietrzem. To trzeba uzupełniać. Średnio 300 ml wody pochodzi z procesów utleniania zachodzących w naszym ciele. Niemal litr wody dostarczamy organizmowi wraz z tym, co zjadamy. Ile pozostaje do wypicia? Około półtora do dwóch litrów – tyle waśnie powinien wypijać dorosły w normalnych warunkach. Oczywiście liczy się też, co jemy: arbuz, ogórek czy pomarańcza składają się głównie z wody – to też weźmy pod uwagę. Mit:

Kawy nie traktuje się jako płynu. Fakt: Nieprawda. Kawa i herbata, a ściślej zawarta w nich kofeina, wprawdzie działają odwadniająco, a przy okazji usuwają z organizmu również duże ilości soli, ale ciało osoby przyzwyczajonej do kofeiny odpowiednio się przestawia. Efekt? Po krótkim czasie bilans płynów i soli w organizmie znów jest prawidłowy. I naprawdę nie trzeba wypijać szklanki wody po każdej kawie.

Mit:

Picie pomaga podczas odchudzania. Fakt: Tak, ale jest jeden warunek: tylko jeśli pijemy napoje niskokaloryczne. Duże ilości wypijanych płynów pomagają przy odchudzaniu, przede wszystkim dlatego, że to konieczne dla prawidłowej przemiany materii i dobrego samopoczucia, mniej istotnym powodem jest natomiast zapełnianie żołądka płynami. Może się zdarzyć, że niektóre osoby odczuwają mniejszy głód, kiedy dużo piją – w końcu przez krótki czas żołądek jest pełen. Jeżeli mniej jemy, musimy jednocześnie pić więcej niż zwykle, aby nerki mogły w prawidłowy sposób usuwać szkodliwe produkty przemiany materii. W diecie brakuje bowiem wtedy wody pobieranej normalnie z jedzeniem. Podczas odchudzania lepiej unikać alkoholu. Dlaczego? Nasz organizm spala alkohol na samym początku, zanim zacznie spalać tłuszcz. Poza tym alkohol pobudza apetyt.

Źródło artykułu:WP Kobieta