Trwa ładowanie...

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. 20 września uczniowie znów wyjdą na ulice

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny znowu da o sobie znać. Już za kilka dni w ponad 60 miastach w Polsce i tysiącach miast na świecie młodzież wyjdzie na ulice. Sprzeciwiają się obojętności polityków wobec kryzysu klimatycznego.

Share
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. 20 września uczniowie znów wyjdą na ulice
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Jędrzej Nowicki
d3aaoaw

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Katastrofa ekologiczna to temat, który zjednoczył media z różnych krajów na tydzień przez szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku. Podkreślają wagę problemu w ramach inicjatywy Covering Climate Now. Uczniowie na całym świecie wykorzystują tę okazję, żeby po raz kolejny wyjść na ulice i walczyć o to, żeby politycy zaczęli poważnie traktować tę kwestię i nie tylko uwzględniać zmiany klimatu w swoich programach wyborczych, ale również podejmować konkretne działania. Uczniowie polskich szkół po raz kolejny dołączą się do ogólnoświatowego ruchu.

20 września licealiście będą protestowali w 60 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Łodzi, Zakopanem, Tychach, Poznaniu i Olsztynie. "Wzywamy polskie media: dołączcie do tej światowej mobilizacji. Nagłaśniajcie kryzys klimatyczny. Ratujcie wspólną przyszłość!" - apelują organizatorzy. Proszą o komentowanie zdjęć, postów i artykuły hasztagiem #coverclimatenow . "Niech nas usłyszą i zaczną działać" - czytamy.

Na Facebooku organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zapraszają do odwiedzenia w ten dzień Miasteczka Klimatycznego, w którym do 27 września będą się odbywały różne wydarzenia edukacyjno-kulturalne - wykłady, warsztaty, spotkania, a wieczorami koncerty i projekcje filmów. "W miasteczku dowiesz się o mechanizmach katastrofy klimatycznej, jej przyczynach i skutkach, a także jak można ją zatrzymać. Stworzymy także przestrzeń na samorozwój, naukę, rozmowy, wsparcie oraz dowiedzenie się więcej o tym jak działamy i jak można nas wspierać" - piszą. Na wydarzeniu wszyscy będą mile widziani - bez względu na wiek, płeć czy poglądy polityczne. "Jesteśmy pewni/e, że znajdziesz tam coś dla siebie; zmiany klimatu dotyczą bowiem każdego, bez wyjątku" - podkreślają.

d3aaoaw

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Greta Thunberg

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to inicjatywa uczniów i uczennic polskich szkół. Do demonstracji zainspirowała ich 16-letnia aktywistka Greta Thunberg, która w ubiegłym roku rozpoczęła podobne strajki w Szwecji. Nastolatka uczestniczyła w grudniowym szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach. Zarzuciła decydentom brak działań na rzecz ochrony klimatu. "My, polska młodzież, nie spoczniemy, dopóki nie wymusimy na politykach zdecydowanych działań zapobiegających zapaści naszego życia. Dopóki jest nadzieja na zatrzymanie katastrofy, każdy z nas liczy się w tej decydującej walce!" - zaznaczają organizatorzy przemarszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: 5 sposobów na ograniczenie zużycia plastiku

d3aaoaw

Podziel się opinią

Share
d3aaoaw
d3aaoaw