Trwa ładowanie...

Kolejne zmiany w szkołach. Dotyczą rekolekcji

Szykują się rewolucyjne zmiany w organizacji pracy w szkołach, a dokładniej w kwestii lekcji religii. Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer zdradziła na antenie TOK FM, nad czym obecnie pracuje resort.

Katarzyna Lubnauer o rekolekcjachKatarzyna Lubnauer o rekolekcjachŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d2h4cac
d2h4cac

Jeszcze w grudniu Barbara Nowacka zapowiadała rewolucyjne zmiany dotyczące lekcji religii w szkołach. Ministra edukacji wspominała, że liczba lekcji (przynajmniej tych finansowych z budżetu państwa) zostanie ograniczona, a ocena z religii nie będzie się wliczać do średniej.

W rozmowie z TOK FM Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że zmiany w tej sprawie wymagają nowelizacji trzech różnych rozporządzeń. Obecnie resort pracuje nad rozporządzeniem o ocenianiu uczniów. Ma z niego zostać usunięta wzmianka dotycząca religii oraz etyki, co będzie oznaczało, że oceny z tych przedmiotów nie będą się wliczać do średniej.

- Muszą być stworzone równe warunki dla wszystkich uczniów - zaznaczyła wiceministra edukacji. Polityczka dodała, że pomysł niewliczania do średniej oceny z religii nie był konsultowany z Episkopatem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Topnieje liczba chętnych". Plany ws. lekcji religii

Będzie mniej religii w szkołach?

Przedmiotem rozmów z kościelnymi hierarchami ma za to być kwestia zmniejszenia godzin lekcji religii do jednej. Konsultacje mają też dotyczyć bliżej przyszłości, a konkretnie rekolekcji wielkopostnych. Obecnie w wielu szkołach odbywają się one w ramach godzin lekcyjnych. Zajęcia, które powinny się w tym czasie odbywać, nie są odrabiane.

d2h4cac

Rekolekcje wielkopostne zamiast lekcji

Według Katarzyny Lubnauer rekolekcje powinny się odbywać po zajęciach szkolnych, natomiast w ciągu dnia lekcje powinny być prowadzone według wcześniej ustalonego planu. - Na pewno będziemy w ramach kompleksowego rozwiązania dotyczącego tego, jak ułożyć lekcje religii zgodnie z konkordatem i zgodnie z interesem dzieci, rozwiązywać także ten problem - zapowiedziała wiceministra edukacji.

Polityczka nie chciała jednak ujawnić żadnych szczegółów w tej sprawie, ponieważ - jak podkreśliła - kwestia ta wymaga szczegółowych rozmów pomiędzy koalicjantami z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy.

Mniejsza podstawa programowa w szkołach

Polityczka na antenie TOK FM skomentowała także prekonsultacje dotyczące "odchudzenia" podstaw programowych. Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że zmiany mają wejść w życie od początku nowego roku szkolnego, a więc od 1 września 2024 roku.

- Odchudzane są wszystkie przedmioty ogólnokształcące, które kończą się egzaminem albo w szkole podstawowej, albo ponadpodstawowej. Poza takim przedmiotem jak Biznes i zarządzanie, który jest nowy. Zależy nam na tym, żeby nauczyciele mieli więcej czasu na przećwiczenie z uczniami materiału - tłumaczyła wiceministra edukacji.

d2h4cac

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2h4cac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h4cac