Moc kolorów
03.01.2008 10:53, aktual.: 27.06.2010 23:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w jednym kolorze wyglądasz atrakcyjnie, a w innym na ponurą i zmęczoną? Dlaczego w szpitalach dominują kolory bieli i zieleni? Dlaczego politycy noszą głównie szare i błękitne elementy garderoby? Żaden z tych wyborów nie jest przypadkowy.
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w jednym kolorze wyglądasz atrakcyjnie, a w innym na ponurą i zmęczoną? Dlaczego w szpitalach dominują kolory bieli i zieleni? Czy jest jakiś powód, dla którego służby mundurowe używają koloru granatowego? Dlaczego politycy noszą głównie szare i błękitne elementy garderoby? Żaden z tych wyborów nie jest przypadkowy. To świadome decyzje, których dokonujemy, znając siłę psychologicznego oddziaływania kolorów.
Co komunikują nam kolory?
Błękitny jest kolorem spokoju i zaufania. Nie bez powodu noszą go politycy i osoby występujące publicznie. W niebieskim otoczeniu czujemy się ukojeni i bezpieczni. Niebieski i jego jasne odcienie odnoszą nas do natury. Niebieska sypialnia to jeden z najlepszych sposobów na spokojny sen.
Błękit ułatwia koncentrację i komunikację, może też jednak być utożsamiany z osobą oziębłą, powściągliwą w uczuciach. Głębokie odcienie niebieskiego, takie jak granat, wzbudzają szacunek i autorytet.
Czerwony to kolor bardzo energetyczny. Czerwień wypełniająca wnętrza naszych mieszkań pobudzają nas do działania. Nie jest więc polecana dla osób mających kłopoty z zaśnięciem. Kolor czerwony w ubiorze także działa energetyzująco. Niektóre odcienie czerwieni zarezerwowane są prawie wyłącznie dla kobiet: czerwień papryki, maków. Odcienie te najmocniej kojarzą się ze sferą seksualną.
Ponadto zauważono, że czerwień jest kolorem podnoszącym ciśnienie krwi. Powinien być stosowany w równowadze. W dodatkach jest świetnym rozwiązaniem na ożywienie i nadanie charakteru szarej garsonce. W większych ilościach rezerwowany jest na wieczór.
CYWILIZACJA EGOISTÓW
Biały symbolizuje czystość, niewinność i bezkompromisowość. Kolor ten w większości odbierany jest pozytywnie, jednak użyty w dużej ilości tworzy psychiczną barierę niedostępności - komunikuje „nie dotykaj mnie”. Biały to kolor sterylności i czystości dominujący w szpitalach.
Ma jednocześnie pozytywny jak i negatywny przekaz. Pozytywy bieli to jasność, niewinność, prostota, wyrafinowanie. Negatywy: sterylność, elitarność, oziębłość. Biel wizualnie zwiększa przestrzeń. Zasada ta znajduje swoje zastosowanie tak samo w stylizacji sylwetek, jak i w projektowaniu wnętrz (jasne ściany i meble optycznie zwiększą twoje mieszkanie).
Róż jest kolorem kobiecości, optymizmu i radości. Nie bez powodu mówimy, że ktoś patrzy na przez różowe okulary, pozwala nam znaleźć pozytywną stronę każdej sytuacji. Psychicznie wycisza nas i koi zmysły. W sytuacjach zawodowych sprzyja sympatycznym relacjom ze współpracownikami.
Jeśli jednak liczysz na awans, zrezygnuj z niego w ubiorze, zniweczy twoje usilne starania. Kobieta ubierająca się na różowo jest odbierana mało poważnie. Stosując róż w wystroju mieszkania, ostrożnie wybieraj jego odcienie, niektóre mogą wyglądać tandetnie.
Zieleń to kolor otaczający nas spokojem, kojący myśli po ciężkim dniu. Z tego względu jest polecany w wystroju wnętrz, szczególnie ścian w miejscu, gdzie odpoczywasz. W otoczeniu zielonego koloru odzyskujemy równowagę, a przestrzeń ład i harmonię. Zieleń instynktownie kojarzona jest z naturą, pięknem i spokojnym życiem wedle jej praw.
Szaryidealnie sprawdza się w ubiorze przeznaczonym do pracy. Pozwala łączyć się ze wszystkimi kolorami. Psychologicznie potwierdza twój profesjonalizm, stabilność i wyważone decyzje. Z ilością szarości w ubiorze powinnaś postępować jednak ostrożnie. Ubrana cała w szarym kolorze możesz być odbierana jak przysłowiowa „szara myszka”. Szare przestrzenie koją, mogą jednak wpływać przygnębiająco lub depresyjnie. Potrzebuje silnych akcentów kolorystycznych, dobrze łączyć go z akcentami błękitu czy czerwieni.
Żółty jest kolorem optymizmu i pewności siebie. Zwiększa poczucie własnej wartości. Jego nadmiar lub zły odcień może być drażniący, powinno się więc stosować go z umiarem. Najbardziej lubiany jest przez przedstawicieli wolnych zawodów, artystów i twórców.