Morsowanie - zalety i przeciwwskazania. Jak rozpocząć morsowanie?
Morsowanie to kąpiel w zimnej wodzie np. w jeziorze, rzece, górskim potoku czy morzu. To sposób na zahartowanie ciała oraz aktywne spędzenie czasu. Korzyści płynących z lodowatych kąpieli jest wiele. Poznaj niektóre z nich i dowiedz się, jak zacząć morsować.
Morsowanie - zalety
Morsowanie zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, ponieważ morsowanie posiada mnóstwo prozdrowotnych zalet takich jak:
- poprawa wydolności układu sercowo naczyniowego - gdy wchodzimy do lodowatej wody, nasze naczynia krwionośne zwężają się, więc organizm doznaje szoku. Natomiast po wyjściu z wody tkanki mięśniowe powoli rozgrzewają się, a naczynia krwionośne rozszerzają, dzięki czemu krew krąży szybciej. Takie zabiegi wpływają więc na poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego;
- zahartowanie organizmu - regularne morsowanie poprawia odporność organizmu. Krótkotrwałe zanurzenie ciała w zimnej wodzie, a później ogrzanie organizmu, sprawia, że stajemy się bardziej odporni na różnego rodzaju infekcje i schorzenia;
- zmniejszenie bólu - morsowanie łagodzi dolegliwości bólowe spowodowane zakwasami lub mikrourazami powstałymi na skutek intensywnych treningów, Lodowata woda obkurcza naczynia krwionośne i, co za tym idzie, zmniejsza obrzęki oraz stany zapalne;
- poprawa samopoczucia - podczas morsowania organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki którym nasze samopoczucie jest lepsze;
- zmniejszenie cellulitu - zmiana temperatur wpływa na poprawę jakości skóry (ujędrnienie i wygładzenie);
- spalanie tkanki tłuszczowej - morsowanie przyspiesza pracę serca, powoduje lepsze ukrwienie narządów i tkanek, dzięki czemu organizm szybciej usuwa toksyny, a także pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Regularne morsowanie przyspiesza metabolizm.
Przeciwwskazania do morsowania
Mimo że morsowanie ma wiele zalet, nie każdy może korzystać z tego rodzaju sportu. Z morsowania powinny zrezygnować osoby zmagające się z chorobami kardiologicznymi (np. nadciśnieniem tętniczym), endokrynologicznymi (np. niedoczynnością tarczycy)
oraz schorzeniami naczyń obwodowych (np. żylakami)
. Morsować nie mogą osoby z problemami z pracą nerek, dzieci poniżej 3 lat oraz kobiety w ciąży.
Jak rozpocząć morsowanie?
Jeżeli planujesz pierwsze morsowanie, lepiej zacznij wiosną lub jesienią, kiedy woda jest cieplejsza niż podczas zimowej aury. Z czasem przyzwyczaisz organizm do niższych temperatur. Do każdego morsowania należy odpowiednio się przygotować. Takie przybory jak: 2 ręczniki, skarpety, czapka, ciepła odzież na zmianę, mata do ćwiczeń (lepiej postawić nogi na macie niż na zimnym podłożu), ciepły napój (np. herbata)
są niezbędne.
Przed wejściem do lodowatej wody należy wykonać krótką rozgrzewkę. Ważne jednak, aby rozgrzewka nie była zbyt intensywna. Wystarczy 10 min, aby odpowiednio rozgrzać ciało. Do wody trzeba wchodzić powoli i zanurzyć się aż po szyję. Kąpiel w zimnej wodzie powinna trwać do 5 min. Na początek wystarczy nawet 30-sekundowe zanurzenie w wodzie. Ważne, aby wejść do wody kilkukrotnie. Należy pamiętać, że morsowanie w samotności jest zabronione. Lepiej wybrać się na tego rodzaju kąpiele w grupie lub w parze.