Mówi o zmianach w wiejskich szkołach. Inaczej niż w miastach

Mówi o zmianach w wiejskich szkołach. Inaczej niż w miastach

Barbara Nowacka spotkała się z dyrektorami i nauczycielami szkół gminnych na Pomorzu
Barbara Nowacka spotkała się z dyrektorami i nauczycielami szkół gminnych na Pomorzu
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
09.01.2024 09:25, aktualizacja: 09.01.2024 11:33

Barbara Nowacka spotkała się z dyrektorami i nauczycielami szkół gminnych na Pomorzu. Nowa szefowa resortu edukacji zadeklarowała, że ministerstwo szykuje się do wprowadzenia "pewnych zmian", które nie będą podejmowane bez konsultacji ze środowiskiem. - Będą wprowadzane na spokojnie - mówiła.

- Jesteśmy, żeby słuchać - powiedziała ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka w poniedziałek 8 stycznia, gdy spotkała się z dyrekcją i nauczycielami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lini na Kaszubach. Oprócz zadeklarowania "pewnych zmian", które będą wprowadzane "na spokojnie,", mówiła też o narastających wyzwaniach w oświacie.

Barbara Nowacka spotkała się z nauczycielami

"Zgodnie z obietnicą - prawdziwe spotkania i konsultacje. Dziś w szkołach na Pomorzu" - czytamy w poście ministry Barbary Nowackiej na Instagramie, gdzie opublikowano zdjęcia z odbytych przez nią spotkań.

Nowacka odwiedziła kilka szkół na Pomorzu, w tym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lini na Kaszubach oraz Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku. Spotkała się zarówno z dyrekcjami, nauczycielami, jak i uczniami, którzy - jak sama napisała, "mieli wiele pytań o przyszły kształt kanonu lektur czy lekcje matematyki".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mówiąc o "narastających wyzwaniach w oświacie", Barbara Nowacka zadeklarowała, że resort szykuje się do wprowadzenia "pewnych zmian", które nie będą podejmowane bez konsultacji ze środowiskiem. Jak podkreśliła, innych rozwiązań oczekują bowiem mniejsze szkoły na wsiach, a innych te, które znajdują się w większych miastach.

- Inaczej u was wygląda niż demograficzny, inaczej wygląda funkcjonowanie codzienne szkół, inaczej wygląda dojazd, kwestia wykluczenia komunikacyjnego - powiedziała Nowacka.

W ministerstwie edukacji trwają prace

Podczas spotkań na Pomorzu, Barbara Nowacka oznajmiła także, że w ministerstwie edukacji prace nad zmianami już trwają. Te obejmą m.in. odchudzenie podstaw programowych. Część z nich może wejść w życie już od nowego roku szkolnego.

- Niektóre rzeczy są gotowe, ale będziemy je konsultować z nauczycielami praktykami - zdradziła. Do weryfikacji programów przedmiotów, takich jak język polski, historia i wiedza o społeczeństwie zaprosi również przedstawicieli organizacji społecznych.

- Duża reforma programowa, do której zapraszane jest całe środowisko szkolne, będzie przeprowadzona w ciągu najbliższych kilku lat, żeby realnie odczuć zmianę w szkole - podsumowała ministra edukacji narodowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.