Blisko ludzi"Nadal wierzę, że ludzie są z natury dobrzy". Tak w swoim dzienniku pisała Anne Frank

"Nadal wierzę, że ludzie są z natury dobrzy". Tak w swoim dzienniku pisała Anne Frank

Dokładnie 92 lata temu, urodziła się niemiecka Żydówka Anne Frank. Zmarła w wieku 16 lat. Mimo krótkiego i trudnego życia pozostawiła po sobie dziennik z notatkami z czasów wojny. W 2009 roku "Dziennik Anne Frank" wpisany został na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO.

Anne Frank
Anne Frank
Źródło zdjęć: © Facebook

O rocznicy urodzin Annie Frank w krótkim wpisie na Twitterze przypomniało Muzeum Auschwitz.

Rocznica urodzin Anne Frank

- 12 czerwca 1929 w Frankfurcie urodziła się niemiecka Żydówka Anne Frank. W 1942 roku na swoje 13. urodziny otrzymała pusty zeszyt. Zginęła w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w 1945 roku. "Ludzka wielkość nie tkwi w bogactwie lub władzy, ale w charakterze i dobroci" (A.Frank) - czytamy we wpisie muzeum.

Kim była Anne Frank?

Annie Frank urodziła się we Frankfurcie nad Menem 12 czerwca 1929 roku, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie.

Po przejęciu władzy w Niemczech przez Hitlera, rodzina Annie w 1934 roku przeniosła się do Amsterdamu. Niestety prześladowania Żydów dotarły również do Holandii wraz z napaścią Niemiec na ten kraj w maju 1940.

Anne i jej starsza siostra Margot Betti musiały wówczas przerwać naukę w szkole Montessori i przenieść się do liceum żydowskiego. W lipcu 1942 rodzina została zagrożona wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Ojciec Annie - Otto Frank zorganizował wówczas kryjówkę w dawnej oficynie swojej firmy. Frankowie mieszkali tam od 6 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944.

Twórczość Anne Frank

Na 13 urodziny Anne otrzymała zeszyt, w którym rozpoczęła pisanie dziennika. Żyjąc w ukryciu, w trudnych warunkach, opisała wszystko, co ją otaczało. Przemyślenia i poglądy zawarte w dzienniku ukazują wrażliwość wchodzącej w życie dziewczynki.

Pisząc, nie rozczula się nad sobą. Często oddawała się marzeniom, wspominała beztroskie lata wczesnego dzieciństwa, nigdy nie traciła nadziei na poprawę sytuacji.

4 sierpnia 1944 cała rodzina została przewieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Natomiast 28 października lub 1 listopada 1944 Anne wraz z siostrą zostały przewiezione do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. W obozie zginęła najpierw matka, potem siostra dziewczynki.

Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945, krótko przed wyzwoleniem tego obozu przez Brytyjczyków.

Pamiętnik Anne

Pamiętnik Anne, przechowany przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków, został opublikowany po raz pierwszy przez ojca dziewczynki, Ottona Franka w 1947. W kolejnych latach historię Anne przetłumaczono na 30 języków oraz przeniesiono na ekran. Dom, gdzie Frankowie ukrywali się przez dwa lata, zamieniono w muzeum. Pierwsze wydanie pamiętnika nie było kompletne, zostało opracowane przez Ottona Franka. Po jego śmierci potwierdzono autentyczność rękopisu, negowaną przez neonazistów i opublikowano pełny tekst. Sąd holenderski zabronił kwestionowania autentyczności pamiętnika.

By upamiętnić imię Anne Frank, Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej imieniem jedną z planetoid - (5535) Annefrank, oraz jeden z kraterów na Wenus (Frank). (źródło wikipedia.pl)

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)