Nagminny błąd z ręcznikiem. Bakterie namnażają się błyskawicznie

Nie, wcale nie chodzi o rzucanie ręczników na podłogę czy wieszanie na kaloryferze. Większość z nas popełnia ten błąd zupełnie nieświadomie, narażając się na... gnicie ścian. Jak więc nie powinno wieszać się ręczników?

Gdzie najlepiej odwieszać ręcznik?
Gdzie najlepiej odwieszać ręcznik?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Ręczniki to środek higieny osobistej. Ze względu na to, że mają nieustanny kontakt ze skórą i wodą, gromadzą się na nich liczne bakterie. Powinniśmy wymieniać je po zaledwie trzech dniach użytkowania. W innym wypadku narażamy się na liczne choroby skórne, na czele z trądzikiem. Niestety, wiele osób nie dba o ręczniki, nie wymienia ich i po użyciu rzuca je gdzie popadnie. To błąd, który może kosztować nas... pleśń na ścianach.

Wieszasz ręczniki w ten sposób? To duży błąd

Większość z nas, po użyciu ręcznika, przewiesza je przez kaloryfer łazienkowy czy kabinę prysznicową. W ten sposób mają one szansę wyschnąć. Nie powinno się ich odwieszać na wieszak bezpośrednio po użyciu, bowiem nie mają szansy szybko wyschnąć, a co za tym idzie, zaczynają namnażać się na nich liczne bakterie. Część z nich może doprowadzić do wywołania chorób o podłożu dermatologicznym, takich jak grzybica czy trądzik.

Jest jeszcze jedna rzecz, której nie powinno się robić z ręcznikiem. Opowiedział o niej Brian Karr, specjalista w zakresie usuwania pleśni z budynków, który edukuje na ten temat na swoim Instagramie. Problem dotyczy właścicieli mieszkań, które nie są jeszcze wykończone, a dokładniej, łazienek, których ściany pokryte są płytami kartonowo-gipsowymi. Czego więc nie powinno robić się z ręcznikami w takiej łazience? Zdaniem eksperta, nie powinniśmy wieszać na nich haczyków, na których to później odwieszamy mokre ręczniki. Niezabezpieczona ściana w kontakcie z wilgotnym, pełnym bakterii ręcznikiem zaczyna pleśnieć. Karr zaznaczył, że powinniśmy odwieszać wyłącznie suche i czyste ręczniki. W ten sposób uchronimy świeżo wyremontowane ściany przed grzybieniem.

Jak dbać o ręczniki?

Jeśli zależy ci na tym, żeby twoja skóra i cera były w możliwie jak najlepszej kondycji, zwróć uwagę na to, jak pierzesz i przechowujesz ręczniki. Ponieważ mają one kontakt z licznymi bakteriami, powinniśmy prać je po trzech dniach używania w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza. Do prania warto dodać cztery łyżki sody oczyszczonej i octu. Substancje te działają bowiem antybakteryjnie. Suche i wyprane ręczniki powinniśmy przechowywać w szafie. Dzięki temu nie będą osadzać się na nich bakterie czy kurz, które to później przenosimy na skórę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)