Trwa ładowanie...
d8d9j2r

Najbardziej empatyczne są kobiety w średnim wieku

Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że kobiety w średnim wieku wykazują najwięcej empatii w stosunku do innych osób. Wyniki badania opublikowano w "Journals of Gerontology: Psychological and Social Sciences".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najbardziej empatyczne są kobiety w średnim wieku
(123RF)
d8d9j2r

Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że kobiety w średnim wieku wykazują najwięcej empatii w stosunku do innych osób. Wyniki badania opublikowano w "Journals of Gerontology: Psychological and Social Sciences". Badacze z University of Michigan oraz North Carolina State University udowodnili, że kobiety w średnim wieku reagują emocjonalnie na doświadczenia innych ludzi i starają się zrozumieć odczucia i perspektywę drugiej osoby bardziej niż mężczyźni w tym samym wieku, a także młodsi lub starsi uczestnicy badania.

Naukowcy potwierdzili w ten sposób istnienie U-kształtnego modelu empatii w ciągu życia - niższy poziom empatii w młodości i w późniejszych latach, ale wysoki w średnim wieku.

Silna empatia w średnim wieku może być efektem dobrego funkcjonowania emocjonalnego, które wynika z bogatego doświadczenia życiowego i rozwiniętych zdolności poznawczych.

d8d9j2r

Z kolei mniej empatyczne nastawienie w młodości może stanowić następstwo braku doświadczenia, a w starszym wieku konsekwencję spadku możliwości poznawczych.

Jednak naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, aby udowodnić słuszność zaproponowanego wyjaśnienia. Nie wykluczają oni znaczącego wpływu czynników związanych z socjalizacją danej grupy wiekowej.

(PAP/ma)

POLECAMY:

d8d9j2r

* Optymistom żyje się lepiej!*

* Jak zrozumieć introwertyka?*

* Botoks poprawia nastrój?*

Kryzys wieku średniego - jak przebiega i objawia się u kobiet i mężczyzn?

d8d9j2r

Podziel się opinią

Share

d8d9j2r

d8d9j2r
d8d9j2r