ycipk-3xiywp

Najczęstsze powikłania po operacjach plastycznych i zabiegach

Chirurgia plastyczna potrafi poprawić naszą urodę: powiększyć biust, zredukować zmarszczki, ujędrnić uda. Jednak zbyt rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami decyzji o operacji. Co ryzykujemy wstrzykując w usta kwas hialuronowy, w czoło botoks czy powiększając biust?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najczęstsze powikłania po operacjach plastycznych i zabiegach
(123RF)
ycipk-3xiywp

Powiększamy piersi, redukujemy zmarszczki, ujędrniamy ciało. Jednak zbyt rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami decyzji o operacji. Co ryzykujemy wstrzykując w usta kwas hialuronowy, w czoło botoks czy powiększając biust?

Zainteresowanie operacjami plastycznymi wzrasta z roku na rok. Nic dziwnego, nadmierna estetyzacja ciała i kult szczupłej sylwetki jest tak wszechobecny, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Często jednak w pogoni za pięknem zapominamy o naszym zdrowiu. Badania przeprowadzone przez Brytyjski Związek Chirurgów Plastycznych wykazały, że aż 90 proc. zagranicznych firm zajmujących się przeprowadzaniem operacji plastycznych, nie informuje pacjentów o ewentualnych powikłaniach.

Świadomość Polek na ten temat również nie jest zadowalająca. Co ukrywają specjaliści? Ból, źle gojące się rany, nieestetyczne blizny - to tylko kilka szczegółów, które ich zdaniem nie powinny ujrzeć światła dziennego. Czyżby?

ycipk-3xiywp

„Powiększyłam piersi pół roku temu. Jestem niezadowolona. Miałam krwiaka, potem zrobiły mi się wgłębienia. Bardzo brzydko to wygląda. Oczywiście lekarz mnie o tym wcześniej nie informował. Na koniec obrócił mi się implant. Miałam trzy operacje w ciągu pół roku. Strasznie żałuję, że to zrobiłam. Mam żal do lekarza, że tak kolorowo opowiadał o implantach. Teraz jest zupełnie inaczej. Zastanawiam się nad ich wyciągnięciem” - żali się jedna z internautek.

Powiększanie biustu, wystrzykiwanie w usta kwasu hialuronowego, a w czoło botoksu, usuwanie nadmiaru tłuszczu, korekcja uszu, nosa - to kilka przykładów zabiegów, które cieszą się wśród pań największą popularnością. Z badań wynika, że 20 proc. przypadków odsysania tłuszczu i 10 proc. przypadków powiększenia biustu kończy się niepowodzeniem.

Wystarczy przywołać głośną sprawę młodej pacjentki ze Szwecji, która po nieudanej operacji powiększenia piersi, wykonanej w 2010 r. w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku, zapadła w śpiączkę. Chęć bycia piękną przypłaciła własnym zdrowiem. A można było tego uniknąć. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lekarce oraz dwóm pielęgniarkom, które opiekowały się Szwedką. Biegli orzekli, że śpiączka była skutkiem przedłużającego się niedotlenienia powstałego w rezultacie chwilowego zatrzymania krążenia.

ycipk-3xiywp

* Groźne powikłania*

Obecnie zabiegi są coraz tańsze i bardziej powszechne. Gabinety medycyny estetycznej zawzięcie walczą o klientki. Niestety często odbywa się to kosztem samych zainteresowanych. Jaką cenę płacą? Większość operacji pociąga za sobą ryzyko komplikacji: infekcje, krwiaki, wylewy (krwotoki), zakrzepice, obumarcie tkanki, problemy ze znieczuleniem czy powolne gojenie się ran.

Najczęściej pojawiają się: ból, długa rekonwalescencja, duże blizny, źle gojące się rany i zakażenia. Ryzykowne jest już samo znieczulenie czy narkoza, które mogą prowadzić do paraliżu lub śmierci. Każda ingerencja chirurgiczna może spowodować krwawienie wewnętrzne. Po operacji może pojawić się groźna infekcja.

* Komplikacje po powiększenie biustu*

ycipk-3xiywp

Specjaliści wyróżniają trzy grupy komplikacji zdrowotnych związanych z powiększeniem piersi: miejscowe, ogólnoustrojowe i psychologiczne. Z komplikacjami miejscowymi zmaga się duży odsetek kobiet. Należy do nich skurczenie ściany blizny otaczającej implant, które może prowadzić do przewlekłego bólu, dyskomfortu i stwardnienia piersi. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że aż 70 proc. usuniętych implantów po 10-15 latach było nieszczelnych. A pękniecie powoduje wydostanie się substancji wypełniającej implant do organizmu.

Inne problemy to deflacja, zmiana kształtu i wielkości piersi, ból, dyskomfort, wydzielina z sutków czy trudności z wykonaniem mammografii. Natomiast komplikacje ogólnoustrojowe, związane z umieszczaniem implantów, pojawiają się kilka lat po operacji. Wyróżnić możemy: częste przeziębienia, infekcje, problemy z węzłami limfatycznymi i układem oddechowym, toczeń, twardzinę, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet raka mózgu.

Nie brakuje osób rozczarowanych operacjami plastycznymi. „Pierwszy raz powiększyłam piersi, gdy skończyłam 40 lat. Byłam bardzo zadowolona. Po wszczepieniu implantu od rozmiaru A doszłam do 75 B - idealnie! Po upływie 13 lat coś zaczęło się dziać w jednej piersi, konieczna była operacja wymiany implantów.
Niestety, wszczepienie nowych było możliwe dopiero po upływie 3 miesięcy. Przeżyłam koszmar, przez wiele tygodni ściągano mi płyn z piersi, który organizm wytwarzał, aby uzupełnić lukę po implantach” – żali się internautka o nicku „Dojrzała”.

ycipk-3xiywp

O konsekwencjach psychicznych słyszmy dość rzadko, Do najpowszechniejszych należą niezadowolenie, lęk i depresja.

Powikłania po botoksie i powiększeniu ust

Choć większość twierdzi, że prawidłowe zastosowaniu toksyny botulinowej przez specjalistę nie przynosi skutków ubocznych, nie znaczy to, że można je wykluczyć. Eksperci obserwują efekt asymetrii, opadanie kącika ust i problemy z mimiką. Po zabiegu mogą wystąpić także obrzęki, bóle głowy, a w niektórych przypadkach nawet porażenie rozległych partii twarzy. Dlatego tak ważne jest dokładne dobranie dawki preparatu do indywidualnych potrzeb pacjentki.

W przypadku poprawy kształtu i symetrii ust najczęstszym powikłaniem jest nadanie im groteskowego kształtu. Mogą pojawić się również infekcje, obrzęki, siniaki. Istnieje ryzyko, że nieprawidłowo wypełnione i zdeformowane usta nigdy nie powrócą już do pierwotnego, naturalnego kształtu.

ycipk-3xiywp

Jak zmniejszyć ryzyko?

Musimy wiedzieć, że nieprawidłowo wykonana operacja może skończyć się nawet śmiercią! Obowiązkowo powinnyśmy sprawdzić kwalifikacje lekarza. Pomoże nam w tym Krajowy Rejestr Lekarzy Specjalistów.
Lepiej szerokim łukiem omijać gabinety, które oferują podejrzanie niskie ceny.

(ms)/(kg), kobieta.wp.pl

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3xiywp

ycipk-3xiywp
ycipk-3xiywp