Najlepszy sposób na perz. Oporny chwast już nie odrośnie
Perz to jeden z najbardziej uciążliwych chwastów. Rośnie pomiędzy grządkami roślin uprawnych zabierając im słońce i cenne składniki odżywcze. Podpowiadamy, w jaki sposób usuwać perz z grządek, żeby nie odrastał po tygodniu.
Perz nie jest mile widzianym gościem — ani w ogrodzie, ani na polu. Z wyglądu przypomina bardzo wysoką trawę, dlatego też niektórzy z nas nazywają ten chwast "psią trawą". Perz jest w stanie osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości. Wzrastając, zabiera roślinom światło i cenne składniki odżywcze. Niestety ciężko go usunąć. Nie działają na niego żadne preparaty bazujące na naturalnych składnikach. Jak więc pozbyć się perzu?
Czytaj także: Myślimy o nim "chwast". Nie pozbywaj się go z ogródka
Perz — pochodzenie, właściwości
Perz właściwy to gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych. Rośnie na żyznych glebach, pomiędzy plonami. Najczęściej pojawia się tam, gdzie rośnie kukurydza, rzepak czy truskawki. To bardzo odporny chwast, który wytrzymuje każdą zmianę temperatury i każde warunki pogodowe. Rozrasta się szybko i równie szybko się rozmnaża. Rosnąc pobiera z gleby wodę i cenne składniki odżywcze, co negatywnie wpływa na plon.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trująca roślina do złudzenia przypomina rukolę. Sprawdź, jak ją rozpoznać
Mimo swojej szkodliwej działalności w polu perz jest szeroko stosowany w ziołolecznictwie. W kłączu perzu znajduje się inozytol, inulina i witamina C. Inulina to składnik wielu probiotyków, który stymuluje prawidłową pracę układu trawiennego. Inozytol, nazywany także witaminą B8, to witamina, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Badania wykazują, że inozytol wspiera prawidłową pracę układu nerwowego, ponieważ aktywnie uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników. Ponadto pozytywnie oddziałuje na skórę, wykazując silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Tak pozbędziesz się perzu. Jedyny, skuteczny sposób
Perz, w odróżnieniu od reszty chwastów, jest odporny na działanie octu czy sody oczyszczonej. Żeby trwale się go pozbyć, trzeba usunąć go mechanicznie. Perz ma bardzo silny system korzeniowy, dlatego też, jeśli chcesz go wyrwać, musisz się do tego odpowiednio przygotować.
Przed wyrwaniem, spulchnij glebę przy pomocy grabi. Następnie, wykop pod perzem niewielki dołek. Postaraj się wyrywać go wraz z całym korzeniem. Im dokładniej to zrobisz, tym niższe prawdopodobieństwo, że w tym miejscu znowu wyrośnie perz. Powtarzaj tę czynność regularnie za każdym razem, kiedy zauważysz perz w swoim ogrodzie. W ten sposób trwale pozbędziesz się chwasta.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl