Trwa ładowanie...

Najtańszy sport. Wystarczą buty, a kilogramy lecą same...

Masz mało czasu, chcesz schudnąć albo poprawić sylwetkę, a liczysz na zauważalne efekty w ciągu pierwszych tygodni? Bieganie sprawdzi się najlepiej. To sport, w który nie trzeba dużo inwestować. Najważniejsze są i podkreśla to każdy, właściwe buty.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Najtańszy sport. Wystarczą buty, a kilogramy lecą same...
Źródło: Adobe Stock
d23eu6h

Szybki sposób na odchudzanie - zacznij od dziś

Upały mijają, aktywność fizyczna na siłowniach nadal nie wszędzie jest możliwa, a długi czas w domu wywarł niekorzystny wpływ na niejedną sylwetkę. Jakaś forma aktywności jest niezbędna, a w kategorii tych ogólnie dostępnych i możliwych do dostosowania dla osób o różnej kondycji, w różnym wieku i dysponujących niewielką ilością czasu, na przód wysuwa się jedna. Bieganie. Dystans, tempo i czas da się dopasować do każdego.

Aby przygoda z tą aktywnością potrwała jak najdłużej i aby dobrze zacząć, należy określić, na jakiej powierzchni będziemy biegać. To istotne w doborze stopnia amortyzacji butów. Inne sprawdza się na długie dystanse na leśnej drodze, a inne na krótszych dystansach na utwardzanej powierzchni. Po biegu stopy i stawy bolą? Możliwe, że amortyzacja podeszwy i bieżnika jest za słaba.

Wkładka ma znaczenie

Mokra stopa zostawia na podłożu ślad o określonym kształcie. W zależności od tego, jakie ślady zostawiają twoje stopy, profilowanie wkładki do butów do biegania będzie wyglądało inaczej. Jeśli odcisk jest bardziej płaski, mówimy o stopie pronującej, jeśli odciskają się zewnętrzne krawędzie stopy, palce i pięta, jest ona supinująca. W pierwszym przypadku potrzebne są specjalne, często oznaczone innym kolorem wstawki stabilizujące. W drugim wystarczy odpowiednia amortyzacja stopy, podobnie jak w przypadku odcisków pośrednich, które są typowe dla stopy neutralnej. Także rozmiar butów do biegania powinien być odpowiedni - taki, aby palce nie były zanadto ściśnięte, przy naturalnym ruchu stóp w czasie biegu.

Jakie buty do biegania na początek

W pewnym sensie początkującym biegaczom wystarczą sportowe buty ze średniej półki cenowej, ale wiele osób rozumie to zbyt dosłownie. Na tym dodatku nie należy oszczędzać (za bardzo) z kilku względów. Pierwszy z nich i najbardziej oczywisty to trwałość, bo tanie buty do biegania rozpadną się bardzo szybko, kolejna to wentylacja, której nie zapewnią nam modele wykonane z tanich, syntetycznych materiałów i trzeci powód – bardzo ważny – amortyzacja niezbędna do utrzymania stawów w dobrej kondycji i zapobiegająca urazom.

Nie przepłacaj, ale kupuj mądrze

W czasie biegu, zwiększania dystansu i tempa, a także przy zmianach kierunku biegu silne eksploatujesz stawy. Wybór modelu o zwiększonej amortyzacji, konstrukcji zapiętka czy dodatkowych opcjach (np. z pianką zapamiętująca kształt stopy) mogą zniwelować skutki intensywnej aktywności, a nawet zapobiegać urazom. Modele wycenione na kilkaset złotych to na początek nie wydatek obowiązkowy, a dodatkowa możliwość zabezpieczenia. Im lepsze przygotowanie, tym lepiej zniesiesz początkowe trudności – chodzi tu nie tylko o obuwie, ale też dobrą rozgrzewkę przed i staranne rozciąganie po biegu.

Wygodne, sportowe buty sprawdzą się nie tylko podczas wymagających treningów, ale również na co dzień. Doceniają je aktywne osoby, a także mamy szukające dobrych, odpowiednich dla aktywnych, małych stópek butów. Zwróć uwagę na solidne, dobrze wyprofilowane buty o dużej trwałości w atrakcyjnych cenach, warto skorzystać z okazji, przygotowując szkolną wyprawkę. Warto pamiętać, ze sportowe buty to nie to samo co przeznaczone do biegania czy innych aktywności, choć mogłoby się wydawać, ze większość solidnych sneakersów zapewnia podobny komfort.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d23eu6h

Podziel się opinią

Share
d23eu6h
d23eu6h