Naleśniki z mąki ryżowej i kukurydzianej. Przepisy na zdrowe naleśniki
Czy wiesz, jak zrobić zdrowe naleśniki, żeby nie rozpadały się ani nie przywierały do patelni? Wypróbuj nasze przepisy na dietetyczne naleśniki z mąki ryżowej oraz fit naleśniki z mąki kukurydzianej.
04.09.2018 | aktual.: 19.12.2018 15:26
Wegańskie naleśniki z mąki ryżowej
Nigdy nie wiesz, kto nieoczekiwanie wpadnie na obiad bądź kolację? Bezglutenowe i wegańskie naleśniki są najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które dodatkowo nie grozi żadną alergią pokarmową. A jajka nie są potrzebne, aby skleić ciasto naleśnikowe.
Składniki na same naleśniki:
- 1 łyżka mąki ryżowej.
- 1 szklanka surowego, białego ryżu.
- Kilka łyżek oleju roślinnego do smażenia.
- Szczypta soli.
Przygotowanie:
- Namocz surowy ryż w garnku z zimną wodą, która go przykryje i zostaw na całą noc (w tej postaci w lodówce nie zepsuje się nawet przez kilka dni).
- Wypłucz ryż i odcedź go.
- W dużej misce umieść ryż, zalany 1 szklanką zimnej wody.
- Odrobinę posól i dokładnie zmiksuj na gładko.
- Wsyp mąkę ryżową i zamieszaj ciasto na naleśniki łyżką (będzie rzadkie oraz wodniste).
- Na patelni z mocno rozgrzanym olejem roślinnym smaż naleśniki fit na złoto z obu stron, uzupełniając olej w razie potrzeby.
Dietetyczne naleśniki z mąki ryżowej będą po usmażeniu białe. Można smażyć naraz grubszą porcję, aby przypominały pancakes albo cieńszą i będą wyglądać jako francuskie crepes. Podawaj je w wersji słonej albo słodkiej. Jeśli mają pozostać wegańskie, unikaj sera, bitej śmietany, nadzienia na bazie jajek. Zdrowe naleśniki mogą także posłużyć jako baza do zrobienia tortu, przekładanego owocami i bakaliami.
Naleśniki z mąki kukurydzianej
Kukurydziane naleśniki są bezglutenowe i pyszne o lekko żółtym zabarwieniu, zależnie od ilości dodanej mąki. Dadzą się bez problemu zrolować i złożyć w krokieta, bo są elastyczne i się nie rozpadają. Podstawowa wersja ciasta na naleśniki z mąki kukurydzianej to opcja wegańska, bez jajek. To, jak je podasz na obiad, kolację czy nawet śniadanie, zależy już tylko od składników w lodówce, inwencji twórczej i apetytu.
Składniki:
- 1 szklanka mąki kukurydzianej.
- 1 szklanka zimnego płynu, którym dysponujemy, może to być mleko roślinne albo po prostu woda mineralna niegazowana.
- Szczypta soli.
- Kilka łyżek oleju roślinnego do smażenia zdrowych naleśników.
Przygotowanie:
- Mąkę kukurydzianą połącz w dużej misce z zimnym płynem i dokładnie wymieszaj łyżką.
- Dosól odrobinę i pomieszaj.
- Smaż naleśniki na rozgrzanej patelni z olejem z obu stron, ostrożnie je przerzucając drewnianą szpatułką.
- Przed nałożeniem świeżej porcji ciasta naleśnikowego na patelnię wymieszaj ciasto za każdym razem, bo prędko się rozwarstwia.
- Gdy tłuszcz już zniknie z patelni, możesz spróbować smażyć dietetyczne naleśniki na suchej patelni, aby były mniej kaloryczne.
Rada: o słodkim lub słonym smaku zdrowych naleśników nie musisz decydować już na etapie robienia ciasta naleśnikowego. Usmażone dietetyczne naleśniki są na tyle delikatne, że z łatwością możesz je zdominować konkretnym smakiem nawet na zimno, po wyjęciu ich z lodówki. Usmaż je z całej porcji ciasta i pałaszuj przez kilka dni.