GwiazdyNaucz się walczyć z zazdrością!

Naucz się walczyć z zazdrością!

Naucz się walczyć z zazdrością!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
23.12.2011 12:41, aktualizacja: 30.12.2011 16:30

Zazdrość jest emocją znaną wszystkim, którzy kochają. Pojawia się niezależnie od naszej woli, najczęściej łatwo jej ulegamy. To co robimy pod wpływem zazdrości możemy ocenić w kategoriach moralnych jako dobre czy złe. Z zachowania tego nie zawsze jesteśmy zadowoleni. Dopiero po fakcie stwierdzamy, że nasze działanie nie miało sensu. Jak walczyć z zazdrością?

Zazdrość jest emocją znaną wszystkim, którzy kochają. Pojawia się niezależnie od naszej woli, najczęściej łatwo jej ulegamy. To co robimy pod wpływem zazdrości możemy ocenić w kategoriach moralnych jako dobre czy złe. Z zachowania tego nie zawsze jesteśmy zadowoleni. Dopiero po fakcie stwierdzamy, że nasze działanie nie miało sensu. Jak walczyć z zazdrością?

Zazdrość pojawia się w konstelacjach z innymi emocjami. Człowiek, który przeżywa zazdrość o ukochaną osobę może odczuwać też: osamotnienie, strach, zranienie, upokorzenie, żal, smutek, rozpacz, zagrożenie, niepewność, odrzucenie, przygnębienie, przerażenie, rozgoryczenie, bezradność, bezsilność, zagubienie, zniechęcenie itp. Duże natężenie tego typu silnych emocji prowadzi często do porwań emocjonalnych i reakcji wymykających się spod kontroli.

Stąd m.in. biorą się skrajne przypadki zabójstw na tle prawdziwej zdrady lub urojeń i podejrzewania o nią. Ludzie opętani zazdrością tracą kontakt ze sobą i rzeczywistością. Taki stan przedłużający się w czasie może prowadzić do zaburzeń psychicznych, nad którymi już nie będziemy w stanie samodzielnie zapanować. Gdy zazdrość pojawia się w takim natężeniu, że nie daje nam w pełni korzystać z życia, cieszyć się nim, budować harmonijnego związku z partnerem, jest to więc z pewnością sygnał, że należy tym problem pilnie się zająć.

Psycholodzy zgodnie twierdzą, że zazdrość ma swoje korzenie w niskiej samoocenie. Aby nie dać się opanować przez zazdrość i towarzyszące jej inne niewygodne emocje, zamiast walczyć ślepo o miłość partnera, śledzić go, straszyć, oskarżać, osaczać, trzeba raczej zająć się sobą. Aby osłabić siłę zazdrości, należy zaprzestać nieustannego kontemplowania w sobie tego uczucia oraz kontrolowania i analizowania słów, a także zachowań partnera.

Aby panować nad zazdrością warto zacząć od pracy nad sobą, a przede wszystkim wzmocnić własne poczucie wartości. Przyniesie to pozytywne efekty nie tylko dla związku, ale przede wszystkim dla samego siebie, w wielu sferach własnego życia. W samodzielnej podróży w głąb siebie, w szukaniu własnego potencjału, mocnych stron, pomóc może książka psychoterapeuty Nathaniela Brandena „6 filarów poczucia własnej wartości”. Dowiemy się z niej, czym jest samoocena, dlaczego jest ważna, co możemy zrobić, aby podnieść jej poziom.

Przyjrzymy się też temu, jaką rolę pełnią w jej kształtowaniu inni ludzie w naszym życiu. Większość rozdziałów kończy się ćwiczeniami praktycznymi, co pomaga w rozwijaniu samoświadomości. Nathaniel Branden kładzie duży nacisk na relacje między naszym wnętrzem a tym, co nas otacza.

Świat zewnętrzny jest nie tylko obszarem ujawniania się naszego wewnętrznego przekonania o sobie. Dostarcza też sygnałów, bodźców, informacji, z których tworzymy wewnętrzny obraz siebie. Książka zwraca uwagę na aspekty budowania poczucia własnej wartości w różnych środowiskach: w rodzinie, w szkole, w pracy itd. Dowiadujemy się, jak rodzic, nauczyciel czy pracodawca wpływa na budowanie poczucia wartości. A przede wszystkim możemy zobaczyć, jak odpowiednio rozwinięta samoocena może poprawić jakość naszego życia: w bliskich związkach, w szkole czy w pracy, w budowaniu relacji z innymi ludźmi.

Zaletą tego poradnika jest to, że Nathaniel Branden przekazuje łatwym do zrozumienia językiem głębię psychologicznej wiedzy. Przeczytanie tej pozycji może zmienić sposób naszego myślenia i działania, poprawić jakość naszego życia, oczywiście tylko pod warunkiem, że sami chcemy w sobie coś zmienić.

W udanym, harmonijnym związku najważniejsze jest danie partnerowi maksymalnej przestrzeni wolności. Do tego potrzebne jest oczywiście bezgraniczne zaufanie, ale ono nie rodzi się samo, trzeba je wzajemnie tworzyć i umacniać. Jeśli każdy z partnerów potrafi pracować nad wzmocnieniem własnej samooceny, zdolność zaufania partnerowi powstaje sama bez trudu.

Zazdrość może być też ważnym sygnałem dla związku, informacją o tym, że potrzeby partnerów z jakichś powodów odzywają się, gdyż nie są zaspokojone. Możliwość spojrzenia na zazdrość w taki sposób daje szansę na to, aby rozmawiać o tym z partnerem, powiedzieć, co pojawia się bolesnego czy uciążliwego i wspólnie podjąć decyzje, jak wyjść z tych trudności.

Gdy nie ma zazdrości w relacji partnerów, na ogół nie ma już bliskości, miłości. Zazdrość jest silnym uczuciem. Jeżeli ludzie nauczą się jak ją kontrolować i wyciągać wnioski, to wówczas dają szansę sobie i związkowi na realizację celów.

Alicja Krata – mediator; trener, coach; prezes Zarządu Fundacji Mediare: Dialog-Mediacja-Prawo; założycielka Szkoły Miłości, w ramach której prowadzi treningi indywidualne oraz warsztaty dla osób i par, które chcą budować dobre relacje, dialog i współpracę, tworzyć szczęśliwe związki.

(akr/bb)

Więcej na temat zazdrości:

Źródło artykułu:WP Kobieta