GwiazdyNaucz się walczyć z zazdrością!

Naucz się walczyć z zazdrością!

Naucz się walczyć z zazdrością!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.12.2011 12:41, aktual.: 30.12.2011 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zazdrość jest emocją znaną wszystkim, którzy kochają. Pojawia się niezależnie od naszej woli, najczęściej łatwo jej ulegamy. To co robimy pod wpływem zazdrości możemy ocenić w kategoriach moralnych jako dobre czy złe. Z zachowania tego nie zawsze jesteśmy zadowoleni. Dopiero po fakcie stwierdzamy, że nasze działanie nie miało sensu. Jak walczyć z zazdrością?

Zazdrość jest emocją znaną wszystkim, którzy kochają. Pojawia się niezależnie od naszej woli, najczęściej łatwo jej ulegamy. To co robimy pod wpływem zazdrości możemy ocenić w kategoriach moralnych jako dobre czy złe. Z zachowania tego nie zawsze jesteśmy zadowoleni. Dopiero po fakcie stwierdzamy, że nasze działanie nie miało sensu. Jak walczyć z zazdrością?

Zazdrość pojawia się w konstelacjach z innymi emocjami. Człowiek, który przeżywa zazdrość o ukochaną osobę może odczuwać też: osamotnienie, strach, zranienie, upokorzenie, żal, smutek, rozpacz, zagrożenie, niepewność, odrzucenie, przygnębienie, przerażenie, rozgoryczenie, bezradność, bezsilność, zagubienie, zniechęcenie itp. Duże natężenie tego typu silnych emocji prowadzi często do porwań emocjonalnych i reakcji wymykających się spod kontroli.

Stąd m.in. biorą się skrajne przypadki zabójstw na tle prawdziwej zdrady lub urojeń i podejrzewania o nią. Ludzie opętani zazdrością tracą kontakt ze sobą i rzeczywistością. Taki stan przedłużający się w czasie może prowadzić do zaburzeń psychicznych, nad którymi już nie będziemy w stanie samodzielnie zapanować. Gdy zazdrość pojawia się w takim natężeniu, że nie daje nam w pełni korzystać z życia, cieszyć się nim, budować harmonijnego związku z partnerem, jest to więc z pewnością sygnał, że należy tym problem pilnie się zająć.

Psycholodzy zgodnie twierdzą, że zazdrość ma swoje korzenie w niskiej samoocenie. Aby nie dać się opanować przez zazdrość i towarzyszące jej inne niewygodne emocje, zamiast walczyć ślepo o miłość partnera, śledzić go, straszyć, oskarżać, osaczać, trzeba raczej zająć się sobą. Aby osłabić siłę zazdrości, należy zaprzestać nieustannego kontemplowania w sobie tego uczucia oraz kontrolowania i analizowania słów, a także zachowań partnera.

Aby panować nad zazdrością warto zacząć od pracy nad sobą, a przede wszystkim wzmocnić własne poczucie wartości. Przyniesie to pozytywne efekty nie tylko dla związku, ale przede wszystkim dla samego siebie, w wielu sferach własnego życia. W samodzielnej podróży w głąb siebie, w szukaniu własnego potencjału, mocnych stron, pomóc może książka psychoterapeuty Nathaniela Brandena „6 filarów poczucia własnej wartości”. Dowiemy się z niej, czym jest samoocena, dlaczego jest ważna, co możemy zrobić, aby podnieść jej poziom.

Przyjrzymy się też temu, jaką rolę pełnią w jej kształtowaniu inni ludzie w naszym życiu. Większość rozdziałów kończy się ćwiczeniami praktycznymi, co pomaga w rozwijaniu samoświadomości. Nathaniel Branden kładzie duży nacisk na relacje między naszym wnętrzem a tym, co nas otacza.

Świat zewnętrzny jest nie tylko obszarem ujawniania się naszego wewnętrznego przekonania o sobie. Dostarcza też sygnałów, bodźców, informacji, z których tworzymy wewnętrzny obraz siebie. Książka zwraca uwagę na aspekty budowania poczucia własnej wartości w różnych środowiskach: w rodzinie, w szkole, w pracy itd. Dowiadujemy się, jak rodzic, nauczyciel czy pracodawca wpływa na budowanie poczucia wartości. A przede wszystkim możemy zobaczyć, jak odpowiednio rozwinięta samoocena może poprawić jakość naszego życia: w bliskich związkach, w szkole czy w pracy, w budowaniu relacji z innymi ludźmi.

Zaletą tego poradnika jest to, że Nathaniel Branden przekazuje łatwym do zrozumienia językiem głębię psychologicznej wiedzy. Przeczytanie tej pozycji może zmienić sposób naszego myślenia i działania, poprawić jakość naszego życia, oczywiście tylko pod warunkiem, że sami chcemy w sobie coś zmienić.

W udanym, harmonijnym związku najważniejsze jest danie partnerowi maksymalnej przestrzeni wolności. Do tego potrzebne jest oczywiście bezgraniczne zaufanie, ale ono nie rodzi się samo, trzeba je wzajemnie tworzyć i umacniać. Jeśli każdy z partnerów potrafi pracować nad wzmocnieniem własnej samooceny, zdolność zaufania partnerowi powstaje sama bez trudu.

Zazdrość może być też ważnym sygnałem dla związku, informacją o tym, że potrzeby partnerów z jakichś powodów odzywają się, gdyż nie są zaspokojone. Możliwość spojrzenia na zazdrość w taki sposób daje szansę na to, aby rozmawiać o tym z partnerem, powiedzieć, co pojawia się bolesnego czy uciążliwego i wspólnie podjąć decyzje, jak wyjść z tych trudności.

Gdy nie ma zazdrości w relacji partnerów, na ogół nie ma już bliskości, miłości. Zazdrość jest silnym uczuciem. Jeżeli ludzie nauczą się jak ją kontrolować i wyciągać wnioski, to wówczas dają szansę sobie i związkowi na realizację celów.

Alicja Krata – mediator; trener, coach; prezes Zarządu Fundacji Mediare: Dialog-Mediacja-Prawo; założycielka Szkoły Miłości, w ramach której prowadzi treningi indywidualne oraz warsztaty dla osób i par, które chcą budować dobre relacje, dialog i współpracę, tworzyć szczęśliwe związki.

(akr/bb)

Więcej na temat zazdrości:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także