Nauczyciele nie powinni zadawać prac domowych? Znamy stanowisko Rzecznika Praw Dziecka
Wielu rodziców uważa, że ich pociechy są obciążone zbyt dużą ilością zadań domowych. Biuro Rzecznika Praw Dziecka opublikowało komunikat, w który odniosło się do obaw opiekunów.
Prace domowe nielegalne?
W sieci wśród rodziców wybuchła głośna dyskusja, w której przedstawiono rzekome stanowisko Rzecznika Praw Dziecka z 2018. Według niego zadawanie prac domowych i ich ocenianie jest pozbawione podstaw prawnych. Okazało się jednak, że komunikat nie był wiarygodny, a sytuację skomentowało prawdziwe Biuro Rzecznika Praw Dziecka.
Według art. 98 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148, ze zm.) to statut szkoły określa dopuszczalne formy pracy uczniów i zasady ich oceniania, między innymi sprawdziany, odpowiedzi ustne, kartkówki, aktywność na lekcjach, dodatkowe prace. W opinii Rzecznika Praw Dziecka zadawanie prac domowych pomaga uczniom utrwalić zdobyte na lekcjach wiadomości, a przy tym kształci samodzielność działania oraz myślenia. Kontrolowanie wykonania prac domowych przez nauczyciela obrazuje mu, w jakim stopniu dany uczeń opanował konkretny materiał.
Co zrobić, gdy uczniowie są przeciążeni pracami domowymi?
Zgodnie z zaleceniami rzecznika w sytuacji, gdy uczniowie są obciążeni nadmiarem prac domowych, zaleca się porozmawiać z wychowawcą lub poinformować o tym dyrektora danej placówki. Problem można także zgłosić samorządowi uczniowskiemu, który w dalszej kolejności skieruje sprawę do dyrektora. Dopiero w sytuacji, gdy nie da się rozwiązać problemu we współpracy ze szkołą, należy powiadomić o nim kuratora oświaty stanowiącego organ nadzoru pracy nad szkołą.
Zobacz także: Hanna i przyjaciele. Maciej Zień w kuchni Lis
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl