Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli niezwykłą właściwość bananów

Każda z nas doskonale wie, że banany są skarbnicą potasu odpowiedzialnego za prawidłową pracę mięśni i koncentrację. Okazuje się jednak, że to nie jedyne korzyści płynące z jedzenia tych słodkich owoców. Badacze odkryli, że regularne spożywanie bananów może uchronić nas nawet przed atakiem serca.

Naukowcy odkryli niezwykłą właściwość bananówŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d2akx3m
d2akx3m

Regularne jedzenie bananów może być skuteczną bronią przeciwko zmęczeniu. Jednak badacze odkryli, że zawarty w nich potas niesie za sobą znacznie więcej korzyści zdrowotnych. Naukowcy z Uniwersytetu w Alabamie postanowili przyjrzeć się bliżej właściwościom potasu. Do swojego eksperymentu wykorzystali myszy, u których istniało wysokie ryzyko ataku serca.

Badacze podzielili myszy na 3 grupy. Pierwsza z nich dostawała jedzenie z wysoką zawartością potasu, druga otrzymywała znacznie mniej tego pierwiastka, a porcje trzeciej grupy były praktycznie jego pozbawione.

Okazało się, że u ostatniej grupy myszy najczęściej rozpoznawano stwardnienie tętnic. Zaś u pierwszej grupy takie przypadki były rzadkością.

d2akx3m

Z badań wynika, że* regularne przyjmowanie potasu występującego m.in. w bananach może zminimalizować zagrożenie zachorowania na nadciśnienie tętnicze, prowadzące m.in. do ataku serca*. Jednak pamiętajmy, aby nie przesadzić ze spożywaniem tego pierwiastka. Jego nadmiar w organizmie może powodować nudności, bóle brzucha i biegunkę.

Zobaczcie: Kulisy pracy nad serialem "Grześki wracają do szkoły"

d2akx3m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2akx3m