Trwa ładowanie...
d2f73sk

Naukowcy odkryli niezwykłą właściwość bananów

Każda z nas doskonale wie, że banany są skarbnicą potasu odpowiedzialnego za prawidłową pracę mięśni i koncentrację. Okazuje się jednak, że to nie jedyne korzyści płynące z jedzenia tych słodkich owoców. Badacze odkryli, że regularne spożywanie bananów może uchronić nas nawet przed atakiem serca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jedzenie bananów uchroni cię przed atakiem serca
Jedzenie bananów uchroni cię przed atakiem serca (Wikimedia Commons CC BY)
d2f73sk

Regularne jedzenie bananów może być skuteczną bronią przeciwko zmęczeniu. Jednak badacze odkryli, że zawarty w nich potas niesie za sobą znacznie więcej korzyści zdrowotnych. Naukowcy z Uniwersytetu w Alabamie postanowili przyjrzeć się bliżej właściwościom potasu. Do swojego eksperymentu wykorzystali myszy, u których istniało wysokie ryzyko ataku serca.

Badacze podzielili myszy na 3 grupy. Pierwsza z nich dostawała jedzenie z wysoką zawartością potasu, druga otrzymywała znacznie mniej tego pierwiastka, a porcje trzeciej grupy były praktycznie jego pozbawione.

Okazało się, że u ostatniej grupy myszy najczęściej rozpoznawano stwardnienie tętnic. Zaś u pierwszej grupy takie przypadki były rzadkością.

d2f73sk

Z badań wynika, że* regularne przyjmowanie potasu występującego m.in. w bananach może zminimalizować zagrożenie zachorowania na nadciśnienie tętnicze, prowadzące m.in. do ataku serca*. Jednak pamiętajmy, aby nie przesadzić ze spożywaniem tego pierwiastka. Jego nadmiar w organizmie może powodować nudności, bóle brzucha i biegunkę.

Zobaczcie: Kulisy pracy nad serialem "Grześki wracają do szkoły"

d2f73sk

Podziel się opinią

Share
d2f73sk
d2f73sk