Owiń stopy gumką do włosów. Wystarczy codziennie przez 5 minut
Haluks, znany też jako paluch koślawy, to nie tylko defekt kosmetyczny, ale też poważne schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Nieleczony haluks może prowadzić do powstania stanu zapalnego w stawach. Można tego uniknąć. Jak to zrobić? Poznaj prosty sposób.
Haluksy, nazywane także "koślawym paluchem", to poważne schorzenie układu kostnego, które dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Stopa dotknięta haluksem nie wygląda zbyt dobrze, jednak estetyka jest tu drugorzędna. Postępujące schorzenie może doprowadzić do zapalenia stawów, które powoduje duży ból.
Zobacz też: Haluksy - dlaczego powstają i jak je leczyć?
Jak wygląda haluks?
Określenie "koślawy paluch" doskonale opisuje to, jak wyglądają haluksy. To widoczna deformacja dużego palca u stopy, która objawia się zakrzywieniem kości. Skrzywiony paluch może nachodzić na pozostałe palce, wyginając całą stopę. Skąd się biorą haluksy? To kwestia nieodpowiedniego rozłożenia ciężaru ciała na stopie, źle dobranego obuwia, a także genów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Haluksy to poważne schorzenie, którego nie można bagatelizować. Wymaga wizyty u doświadczonego podologa. Nieleczony haluks może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w obrębie stawu, wywołując przy tym duży ból i dyskomfort. W skrajnych przypadkach może wymagać interwencji chirurgicznej.
Zobacz także: Manicure w stylu francuskim. Zawsze będzie na topie
Nałóż gumkę na stopę. Zapomnisz o haluksach
Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez szpilek. Wkładają je do pracy, sklepu czy na randkę. Szpilki wzmacniają mięśnie łydek i sprawiają, że nogi prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Niestety, to właśnie szpilki przyczyniają się do powstawania haluksów.
Nie chcesz rezygnować z ulubionego obuwia? Wypróbuj ćwiczenie opracowane przez Julię Żurawską, fizjoterapeutkę, znaną na Tik Toku jako @rehafitness. Potrzebujesz tylko jednej rzeczy — szerokiej gumki do włosów. Usiądź wygodnie i wyciągnij nogi przed siebie. Załóż gumkę na oba paluchy i zacznij odchylać palce tak, aby naprężyć gumę.
- Im częściej będziesz je powtarzać, tym lepiej — tłumaczy specjalistka.
Potraktuj to jako ćwiczenie profilaktyczne. Wystarczy poświęcić 5 minut dziennie, żeby uchronić się przed bolesnym schorzeniem. Pamiętaj jednak, że ćwiczenie nie zastąpi wizyty u specjalisty. Jeśli palec stał się widocznie krzywy, a chodzenie sprawia ci ból, umów się na wizytę u podologa.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!