LudzieByła lesbijką. Prawda wyszła dopiero po latach

Była lesbijką. Prawda wyszła dopiero po latach

Tove Jansson urodziła się 9 sierpnia 1914 roku. Jej cykl o przygodach Muminków jest znany na całym świecie. Artystce przyszło żyć w trudnych czasach. Przez lata nie mogła otwarcie mówić, kogo kocha.

Tove Jansson 9 sierpnia obchodziła urodziny
Tove Jansson 9 sierpnia obchodziła urodziny
Źródło zdjęć: © FORUM

Tove Jansson to jedna z najbardziej rozpoznawalnych finlandzkich pisarek. Choć odniosła ogromny sukces zawodowy, prywatnie nie zawsze jej życie było usłane różami. Jansson potrafiła darzyć prawdziwą miłością jedynie kobiety. Do 1971 roku homoseksualizm był nielegalny w Finlandii.

Tove, zanim zakochała się w swojej pierwszej miłości, córce prezydenta Finlandii, wiązała się z mężczyznami. Jednak związki te dostarczały jej rozczarowań.

Zaręczyła się z mężczyzną. Potem związała się z kobietą

Atos Wirtanen był dziennikarzem i parlamentarzystą. To właśnie on stał się pierwowzorem Włóczykija, charakterystycznej postaci z "Muminków". Tove Jansson trwała w związku z Atosem przez kilka lat. Doszło nawet do zaręczyn, jednak relacja nie przetrwała próby czasu. Potem na drodze pisarki pojawiła się Vivica Bandler, córka prezydenta Finlandii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawdziwy dom Muminków

Kobiety musiały ukrywać swój związek i wykazać się niesamowitą ostrożnością, aby nie zostać ukarane za swą miłość. Obydwie utrzymywały wówczas, że są w związkach z mężczyznami - Jansson ze wspomnianym dziennikarzem, Vivica - swoim mężem. W pewnym momencie miłość Tove wyjechała na stałe wraz z mężczyzną do Paryża. Związek pań przeszedł do historii.

Miłość życia

Kiedy 41-letnia Tove myślała, że pozostanie samotna do końca życia, spotkała na swej drodze graficzkę Tuulikki Pietilä. Kobiety były ze sobą bardzo blisko, jednak wciąż musiały się ukrywać.

"Nie przywykłam do bycia szczęśliwą. Czuję się jak ogród, który wreszcie podlano, by kwiat mógł się rozwinąć"- miała napisać Jansson po tym, jak poznała miłość swojego życia.

W końcu jednak miały ze sobą zamieszkać. Mimo że łączyło je ogromne uczucie, Jansson w pewnym momencie dała Tuulikki wolność. Graficzka wyjechała do Paryża, gdzie dostała pracę.

"Według pisarki prawo do nieskrępowanej wolności było największym dowodem miłości, na jaki można się w życiu zdobyć" - pisała Magdalena Żakowska w artykule, który ukazał się w "Urodzie Życia".

W 1971 roku, kiedy homoseksualizm w Finlandii przestał być nielegalny, Tove i Tuulikki wyruszyły w podróż. Razem zwiedziły Japonię i Stany Zjednoczone oraz Meksyk.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)