FitnessNie daj się grypie

Nie daj się grypie

Nie daj się grypie
Źródło zdjęć: © JupiterImages/EAST NEWS
18.12.2007 16:23, aktualizacja: 27.05.2010 17:29

Masz gorączkę, odczuwasz bóle głowy, mięśni i stawów? Być może dopadła Cię grypa.

Masz gorączkę, odczuwasz bóle głowy, mięśni i stawów? Być może dopadła Cię grypa.

Groźne wirusy

Grypa jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez trzy typy wirusa – A, B i C. wirus typu A odpowiedzialny jest za liczne epidemie. Pierwsze udokumentowane zapiski o zachorowaniach na grypę, autorstwa m.in. Hipokratesa, pochodzą z 412 r. p.n.e.

W krajach tropikalnych, na grypę można zachorować przez cały rok, natomiast w klimacie umiarkowanym zachorowania na grypę występują sezonowo. W Polsce, sezon ten trwa od jesieni do wiosny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Niebezpieczne pandemie

Według Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) w trakcie corocznych epidemii choruje około 5-15% społeczeństwa na świecie, a nawet u 5 milionów z nich dochodzi do rozwoju ciężkich postaci choroby. Rocznie z powodu grypy umiera pół miliona osób. Zazwyczaj są to ludzie starsi i cierpiący na choroby przewlekłe. W XX wieku miały miejsce cztery pandemie (epidemię o bardzo dużym zasięgu) grypy: tzw. grypa „hiszpanka”, azjatycka, Hong Kong i rosyjska. Najwięcej ofiar pochłonęła pandemia grypy „hiszpanki”, która wybuchła wkrótce po zakończeniu I Wojny Światowej, zabijając około 50 mln osób.

Grypa a przeziębienie

Grypa jest bardzo często mylona z przeziębieniem. Trzeba znać jej symptomy gdyż niewyleczona może prowadzić do groźnych powikłań np. zapalenie ucha środkowego, płuc, czy niebezpieczne dla życia zapalenie mięśnia sercowego. Objawy grypy to: nagły początek z bólem głowy i wysoką gorączką (do 40 stopni C), suchy kaszel, dreszcze, bóle głowy, mięśni pleców i nóg oraz ogólne osłabienie, które może trwać nawet kilka tygodni. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową przez kaszel lub śluz z nosa; także przez kontakty pośrednie. Wirus po wdechu osiada w jamie noso-gardłowej, a nawet w tchawicy i drzewie oskrzelowym. Osoba zakażona zaraża na 1-6 dni przed wystąpieniem objawów grypy i do tygodnia po ich ustąpieniu.

Natomiast przeziębienie to wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych tzn. zapalenie błony śluzowej: nosa, gardła i krtani. objawy te wywołuje ponad 200 wirusów. Przeziębienie rozpoczyna się stopniowo powoli, dwa trzy dni po zakażeniu wirusem. Objawy przeziębienia uczucie drapania i ból gardła, bóle mięśni i stawów, później także nieżyt nosa i czasami stan podgorączkowy lub gorączka zwłaszcza u dzieci. Niekiedy później może wystąpić kaszel. Objawy mijają po upływie tygodnia.

Kuracja

Grypę powinno się wyleżeć – najlepiej zostać w łóżku co najmniej przez tydzień. Przez następne dwa tygodnie unikać przemęczenia.

Na grypę nie pomogą antybiotyki, ponieważ zwalczają one bakterie a nie wirusy. W trakcie choroby najlepiej się porządnie wypocić pijąc np. herbatę malinową, lipową, sok z czarnego bzu. Dziennie pić co najmniej 1.5 litra płynów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najskuteczniejszą ochroną przed grypą są szczepionki – choć nie zabezpiecza przed zachorowaniem w 100 %. Po szczepieniu układ immunologiczny potrzebuje od 6 do 8 tygodni na produkcję przeciwciał przeciwko wirusowi grypy. Decydując się na szczepienie powinno się zasięgnąć rady lekarza, by upewnić się czy nie ma przeciwwskazań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta