Gdzie wyrzucić blister po lekach? Często popełniany błąd

Gdzie wyrzucać blistry po lekach i papierki po słodyczach? Okazuje się, że wielu Polaków popełnia tu błąd. Choć są wykonane z tworzyw sztucznych, żółty pojemnik to rzadko kiedy dobry wybór. Sytuacja jest dość skomplikowana, bo dużo zależy od tego, w którym mieście się znajdujemy.

Segregacja śmieci sprawia czasem kłopoty
Segregacja śmieci sprawia czasem kłopoty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej właściwe segregowanie odpadów nabiera kluczowego znaczenia. Jednak, jak się okazuje, zasady segregacji mogą różnić się w zależności od lokalizacji.

Nagminny błąd Polaków

Szeleszczące papierki po cukierkach, batonach i innych słodyczach oraz puste blistry po lekach, które mogłyby się kojarzyć z plastikiem, w rzeczywistości w większości przypadków powinny trafić do czarnego kosza na odpady zmieszane.

Dlaczego? Są one wykonane są z materiałów mieszanych, takich jak folia i papier. Takie połączenie utrudnia recykling, ponieważ wymaga oddzielnych procesów przetwarzania poszczególnych komponentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Istna plaga nad morzem. Zgodnie wskazali największy grzech turystów

Większość miast, np. Gdańsk nie posiada technologii rozdzielenia folii od aluminium. W efekcie wrzucanie ich do żółtego pojemnika na plastik może skutkować zanieczyszczeniem odpadów nadających się do recyklingu. Zamiast tego, papierki powinny trafić do kosza na odpady zmieszane, aby uniknąć dalszych komplikacji w procesie recyklingu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku blistrów po lekach. One również wykonane są z kombinacji różnych materiałów, takich jak aluminium i plastik, co czyni je trudnymi do przetworzenia w standardowym procesie recyklingu. Dlatego powinny trafić do czarnego pojemnika.

Tak samo jest w Warszawie. "Blistry, listki po lekach puste, z folii i aluminium - wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane. Mimo iż wynaleziono technologię rozdzielenia folii od aluminium, to na chwilę obecną nie ma jeszcze instalacji, która prowadziłaby taki proces" - informują urzędnicy.

Gdynia - tutaj zasady są inne

Zaawansowana technologia stosowana jest jednak m.in. w Gdyni. Jak czytamy na stronie trojmiasto.pl, miasto to utylizuje odpady w innej instalacji. W tym mieście papierki po słodyczach, folie, opakowania po żywności, a także blistry po lekach, powinny być wrzucane do żółtych pojemników przeznaczonych na odpady nadające się do recyklingu.

Pamiętajmy, że - niezależnie od miasta - niewykorzystane czy przeterminowane leki pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w koszu na śmieci. Zawarte w nich substancje mogą się okazać groźne dla środowiska, trudno też przewidzieć, w jakie reakcje wejdą z innymi środkami, jakie znajdą się w odpadach zmieszanych. Z tego powodu niepotrzebne leki powinniśmy zawsze wrzucać do specjalnych koszy, jakie znajdziemy w aptece lub punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (147)