Nie klimatyzacja i wiatrak. Najlepszą metodę na upał mają Hiszpanie

16 sierpnia w wielu rejonach Polski przyniósł kolejną falę upałów. Jak sobie radzić w tak gorące i duszne dni, jeżeli nie mamy klimatyzacji? Australijscy naukowcy przyjrzeli się sytuacji i wyciągnęli pewne wnioski. Najlepsze metody na skwar mają stosować Hiszpanie i Włosi.

Jak znosić upały?
Jak znosić upały?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

16.08.2023 | aktual.: 16.08.2023 20:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z The Australian National University wzięli na tapet metody na upały, pochodzące z różnych stron świata. Czy rzeczywiście najlepszym sposobem jest siedzenie w klimatyzowanym pomieszczeniu? Jak pomóc sobie długofalowo w znoszeniu wysokich temperatur? Wyniki nie pozostawiają wątpliwości.

Sposoby na upały. Już wiadomo, co działa najlepiej

Australijscy badacze przyjrzeli się dokładnie osobom mieszkającym w klimacie, gdzie wysokie temperatury mogą się utrzymywać przez wiele tygodni. Wnioski były zaskakujące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odkryto bowiem, że najbardziej efektownym sposobem na radzenie sobie z upałami jest... sjesta. Badacze podkreślają, że zwyczaj ten ma pozytywne prozdrowotne skutki długofalowe. Wyniki analiz naukowców zostały opublikowane w The Lancet Planetary Health. Zauważono, że mieszkańcy północnej Australii, którzy od około 40 lat spędzają najgorętsze dni w klimatyzowanych pomieszczeniach, są bardziej podatni na śmierć w wyniku złego znoszenia upałów.

Nie mają wątpliwości. W wybranych rejonach świata styl życia powinien ulec zmianie

Dr Simon Quilty a także Prof. Aparna Lal współtworzyli wspomnianą analizę. Obydwoje doszli do wniosków, że oprócz architektury dostosowanej do gorących temperatur, ludzie narażeni na upały powinni zmienić swój styl życia.

"Nasze badanie pokazuje, że społeczno-kulturalne praktyki stosowane przez całe pokolenia Pierwszych Narodów, takie jak unikanie aktywności podczas najgorętszego okresu dnia, są potężnym czynnikiem ochronnym ludzkiego zdrowia. Popołudniowa drzemka pomaga organizmowi zaaklimatyzować się, chroni przed gorącem, nic nie kosztuje i nie pozostawia śladu węglowego" -tłumaczy dr Simon Quilty.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (22)