Nie podlewaj trawy w tych godzinach. Unikniesz suchych placów

O jakiej porze najlepiej podlewać trawnik?
O jakiej porze najlepiej podlewać trawnik?

26.05.2023 19:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trawnik to reprezentatywna część ogrodu. W okresie letnim zdarza się, że zaczyna on żółknąć, a w wielu miejscach, zamiast miękkiej trawy, pojawiają się przerzedzenia. Jak się okazuje, można tego uniknąć — podlewając rośliny w konkretnych godzinach.

Pielęgnacja trawnika jest czasochłonna i wymagająca. Raz w roku, wczesną wiosną, powinno przeprowadzić się zabieg aeracji i wertykulacji, które polegają na nakłuciu darni trawnika. Dzięki temu, do trawy dociera więcej tlenu i wody, co przekłada się na jej wygląd. Poza tymi zabiegami trawnik powinien być regularnie podlewany. Mało kto wie, ale podlewając trawnik w określonych godzinach, sprawiamy, że traci on na kondycji.

Jak pielęgnować trawnik?

Pielęgnacja trawnika nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Poza aeracją i wertykulacją trzeba go regularnie skracać. Dzięki temu staje się on gęsty, miękki, a w trakcie dokarmiania, do korzeni dochodzi więcej składników odżywczych. Równie ważne jest nawożenie.

W okresie wiosenno-letnim powinno się dokarmiać trawnik przynajmniej raz w miesiącu. Można wykorzystać do tego sklepowe nawozy, które zawierają dużą ilość azotu, fosforu, magnezu, wapnia i żelaza. Regularne nawożenie trawnika sprawi, że będzie on gęsty, miękki i intensywnie zielony. Raz na 3-4 lata warto pokryć darń wapnem. Wapno ureguluje poziom pH gleby, dzięki czemu, wiosną, trawa będzie miała idealne warunki do rozwoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie podlewaj trawnika w tych godzinach. W ten sposób mu szkodzisz

Nawet coroczna wertykulacja, aeracja czy regularne nawożenie nic nie pomoże, jeśli nie będziesz podlegać trawnika. Tak jak każda inna roślina, trawa potrzebuje wody, aby rosnąć, szczególnie latem, kiedy gleba narażona jest na przesuszenie. To bardzo prosta czynność, która nikomu nie powinna sprawić problemu. Mimo to, wiele osób popełnia poważny błąd w trakcie podlewania. Chodzi o godziny, w których to nawadniamy trawnik.

Latem, kiedy temperatury znacznie przekraczają 20 stopni Celsjusza, nie powinno podlewać się trawnika pomiędzy 9:00 a 17:00. W tych godzinach słońce jest najostrzejsze i najbardziej nagrzewa glebę. Podlanie trawnika w tych godzinach może sprawić, że roślina dozna szoku termicznego, co negatywnie wpłynie zarówno na jej wygląd, jak i na ogólną kondycję. Trawnik powinno polewać się obficie wczesnym rankiem albo późnym wieczorem. W ten sposób dostarczymy mu odpowiedniej ilości wody, bez ryzyka uszkodzenia trawy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)