Nie taki PMS straszny - jak łagodzić objawy?
Cierpisz na PMS? To właśnie zespół napięcia przedmiesiączkowego sprawia, że kilka dni przed menstruacją sama siebie nie poznajesz. Twoja cera wygląda gorzej, włosy się przetłuszczają. Czujesz się opuchnięta, a z równowagi wyprowadzają cię drobiazgi.
Cierpisz na PMS? To właśnie zespół napięcia przedmiesiączkowego sprawia, że kilka dni przed menstruacją sama siebie nie poznajesz. Podczas PMS twoja cera wygląda gorzej, włosy się przetłuszczają. Czujesz się opuchnięta, a z równowagi wyprowadzają cię drobiazgi. Na PMS cierpi średnio co druga kobieta. Od nasilenia zaburzeń zależy to jak się czujesz przez ostatni tydzień cyklu. Nie jesteś jednak bezradna w tym temacie. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z wizyty u lekarza ginekologa. Bardzo dużo jednak możesz zrobić dla siebie sama. Oto dziesięć wskazówek, jak najlepiej radzić sobie z PMS w te dni z szalejącymi hormonami.
Na PMS Zażywaj witaminę B (w tym koniecznie B6) oraz magnez
Niedobory magnezu mogą zmniejszać aktywność witaminy B. Nie stosuj witamin B oddzielnie, jeśli to możliwe kup kompleksowy preparat z witaminami z grupy B. Możesz go zastąpić mleczkiem pszczelim, które zawiera dużo witamin z grupy B. Magnez w kapsułkach poprawi koncentrację, a jednocześnie złagodzi stany napięcia.
Wykonuj lekkie ćwiczenia
Umiarkowane ćwiczenia fizyczne znacznie poprawiają samopoczucie przed miesiączką. Lekka gimnastyka, spacery czy joga wykonywane regularnie przywracają równowagę hormonalną i pomagają usuwać z organizmu toksyny . Wzmacniają całe ciało i dzięki temu łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego czyli PMS.
Witamina E reguluje poziom hormonów
Witamina E dzięki swojemu działaniu uspokaja organizm podczas stresujących dni. Objawy PMS podczas przyjmowania tej witaminy powinny się łagodzić. (wystarczy 400j.m. dziennie)
Doceń zioła
Ulgę na kilka dni przed menstruacją przyniesie ci Niepokalanek Mnisi – łagodzi bóle piersi i wahania hormonów. Jest wprost idealny na kłopoty tych dni. Doskonałe będzie także picie na przemian takich ziół jak dzięgiel chiński (działa przeciwskurczowo), kalinę koralową (łagodzi bóle brzucha), lukrecję (pomaga przy nadmiernym gromadzeniu wody w organizmie).
Rozpieszczaj się
Znajdź trochę czasu tylko dla siebie. Wróć do domu, wyłącz telefon i podaruj sobie dwie godziny relaksu. Rozpieszczaj zmysły, czas tylko dla siebie doskonale poprawi ci samopoczucie. Zapal świeczkę zapachową i przygotuj koktajl ze świeżych owoców, obejrzyj komedię romantyczną, na która nie mogłaś wyciągnąć ukochanego. Bomba witamin i godzina szczerego śmiechu zdziała cuda.
UWAGA ZAPALENIE PĘCHERZA Pomocny oset mleczny
Jest on doskonałym środkiem zapobiegającym PMS. Przyjmuj dwie kapsułki trzy razy dziennie przez 4 dni przed miesiączką i w jej trakcie. Oset mleczny poza osłoną wątroby pomaga stabilizować poziom estrogenów.
Ogranicz spożywanie soli, alkoholu, kawy i produktów wzdymających
Sól mimo walorów smakowych magazynuje wodę w organizmie. Te kilka dni przed miesiączką przeżyjesz bez puchnięcia ograniczając jej spożycie. Odstaw także produkty wzdymające takie jak fasola, bób, groch. Mocną kawę i herbatę zastąp wodą mineralną i ziołami.
Przed snem relaks w wannie
Przygotuj sobie kojącą zmysły kąpiel. Doskonale zadziałają w tym przypadku olejki poprawiające samopoczucie i kojące układ nerwowy. Do wanny z ciepła wodą dodaj trzy krople olejku lawendowego, geraniowego lub szałwiowego.
Oszukaj chęć na słodycze
Aby stłumić apetyt na słodycze i wysokokaloryczne pokarmy, co jest charakterystycznym objawem dla PMS, jedz więcej produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw. Wahania poziomu cukru we krwi ustabilizują częste, mniejsze posiłki. Jeśli jednak masz ochotę na czekoladę, wybierz tę ciemną – szybciej poprawia nastrój.
Odłóż ważne, trudne sprawy
Ten trudny tydzień nie jest najlepszym czasem na podejmowanie decyzji i wprowadzanie w życie poważnych zmian. Jeśli to możliwe postaraj się tak rozplanować czas, aby nie zostawiać na ten tydzień ważnych egzaminów, stresujących zmian. Unikniesz niepotrzebnych nerwów i pomyłek.