Trwa ładowanie...

Nie tylko Antek Królikowski. Te gwiazdy żyją ze stwardnieniem rozsianym

Antek Królikowski wyznał, że cierpi na stwardnienie rozsiane. Feralną diagnozę usłyszał w 2016 r. Z tą choroba układu neurologicznego zmaga się wiele gwiazd.

Share
Nie tylko Antek Królikowski. Te gwiazdy także cierpią na stwardnienie rozsianeNie tylko Antek Królikowski. Te gwiazdy także cierpią na stwardnienie rozsianeŹródło: AKPA, fot: AKPA
d2fztj6

Stwardnienie rozsiane (w skrócie SM - z łac. sclerosis multiplex) to choroba, której przyczyny nie są do końca znane. Mówi się o współudziale czynników genetycznych, autoimmunologicznych i środowiskowych. Kluczem do skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniej terapii. Które gwiazdy borykają się z tą dolegliwością?

Karolina Gruszka 

Karolina Gruszka o swojej chorobie dowiedziała się w 2017 r. Gdy tylko zauważyła objawy, zwróciła się do neurologa. Dopiero terapia drugim lekiem okazała się sukcesem. Obecnie gwiazda funkcjonuje normalnie.

"Lek przyjmuję dwa razy w roku. Od lat funkcjonuję w 100 proc. normalnie. Tak naprawdę to zapominam o SM. Nie myślę o sobie, jak o osobie chorej. Jestem tutaj, żeby wlać trochę optymizmu w SM. Normalne życie jest możliwe, pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie wykryta" – mówiła w "Dzień Dobry TVN".

Karolina Gruszka zdiagnozowała SM w 2017 r. AKPA
Karolina Gruszka zdiagnozowała SM w 2017 r. Źródło: AKPA, fot: AKPA

Katarzyna Pawlak

Katarzyna Pawlak to aktorka, która rozpoczynała karierę w latach 80-tych. Wróżono jej wielki sukces. Niestety, już na początku szkoły teatralnej zaczęły się u niej problemy z poruszaniem. Diagnoza przekreśliła jej zawodowe plany. Rok temu TVN wyemitował odcinek programu "Uwaga!" z apelem o pomoc finansową dla aktorki, która aktualnie jest przykuta do łóżka i wymaga nieustannej opieki.

d2fztj6

Selma Blair

Zmagania z SM Selmy Blair śledzi cały świat. Aktorka przyznała, że przez lata bagatelizowała objawy choroby przez co jej przebieg jest cięższy. Gwiazda zmaga się między innymi z brakiem sił, bezwładem kończyn, czy z problemami z pamięcią.

"Trudno było mi zaakceptować chorobę, teraz walczę przede wszystkim dla swojego syna. Nie chcę go zostawiać" - mówiła w jednym z wywiadów.

d2fztj6

W zeszłym roku Selma Blair poddała się eksperymentalnej terapii, która ponoć przynosi spektakularne efekty. Misją aktorki jest zwiększanie świadomości na temat stwardnienia rozsianego oraz dodawanie otuchy chorym.

Christina Applegate

Słynna blondynka ze "Świata według Bundych" o swojej chorobie poinformowała w sierpniu ubiegłego roku. "Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane. To była dziwna podróż, ale wspierało mnie wiele osób, które cierpią na to samo (...). Jak powiedział jeden z moich przyjaciół, który ma stwardnienie rozsiane "Budzimy się i podejmujemy wskazane działanie". I to właśnie robię. Teraz proszę o prywatność - oświadczyła.

Jack Osbourne

Syn Ozzy’ego Osbourna zwrócił się do neurologa, gdy zaczął tracić wzrok w jednym oku. Diagnozę usłyszał, gdy miał 26 lat. Od tamtej pory skupia się na szerzeniu wiedzy na temat SM.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Julia Wieniawa o Antku Królikowskim: "Mam nadzieję, że przejdzie na dobrą stronę mocy"

d2fztj6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fztj6
d2fztj6