Nie żałuj i wysyp sporo na trawnik. Będzie zielony jak nigdy

Nie żałuj i wysyp sporo na trawnik. Będzie zielony jak nigdy

Piaskowanie to patent na piękny trawnik
Piaskowanie to patent na piękny trawnik
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
05.03.2024 12:55

Po mroźnych miesiącach nadeszła pora, gdy otaczająca nas przyroda ożywa na nowo. To czas, by z wyjątkową troską pielęgnować nasze rośliny, w tym również trawnik, który dzięki jednemu prostemu zabiegowi może wrócić do swojej dawnej świetności.

Większość z nas marzy o trawniku posiadającym gęste, miękkie i równomiernie przycięte, soczysto zielone źdźbła. Po zimie, kiedy to trawnik jest przykryty przez śnieg, i dokucza mu mróz i deszcz, jego odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa. Istnieje jedna, konkretna metoda, dzięki której trawnik odzyska swoją gęstość oraz intensywną zieleń.

Prosty zabieg pielęgnacyjny, który musisz wykonać chociaż raz w roku

Piaskowanie jest owym skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym, które wymaga posypania piaskiem powierzchni trawnika. Najbardziej odpowiednim czasem na przeprowadzenie tego zabiegu jest początek wiosny, jednak zdaniem ogrodników, jest możliwe jego wykonanie o każdej porze roku.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz poniżej filmu

Piaskowanie przynosi glebie, na której rośnie trawa, wiele korzyści. Poprzez poprawę przepuszczalności gleby, rozluźnia jej górną warstwę, ułatwiając tym samym dotarcie wody do głębszych partii ziemi, co z kolei wpływa na lepsze nawodnienie trawnika, a także wyrównuje wszelkie niejednolitości terenu oraz zapobiega rozpowszechnianiu się schorzeń.

Przed przystąpieniem do piaskowania, zaopatrz się w piasek do trawników, który kupisz w sklepie ogrodniczym. Możesz również przygotować odpowiednią mieszankę sam, łącząc razem suchy piasek rzeczny o frakcji do 0,8 mm, z kredą, torfem, oraz suchą gliną. Taka mieszanka świetnie odżywi glebę, sprawiając, że trawa stanie się gęsta i zdrowa.

Piaskowanie — jak je przeprowadzić?

Realizacja piaskowania nie wymaga dużego nakładu pracy i jest dość prosta. Do jej wykonania potrzebujesz wiadra lub taczki (w przypadku większych trawników) oraz łopaty. Piasek powinien zostać równomiernie rozprowadzony po trawniku, nie przekraczając 0,5 cm grubości warstwy. Co do ilości zastosowanego piasku, powinno się kierować prostym przelicznikiem. Na każdy metr kwadratowy trawnika potrzeba od 3 do 5 kg piasku. Następnie równomiernie rozprowadź go za pomocą grabi.

Zabieg ten nie tylko jest łatwy do wykonania, ale również niesie za sobą wyjątkowe korzyści, nie wymagając przy tym znacznego wydatku. Koszt worka 25 kg piasku wynosi od 30 do 40 złotych.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku - #Samodbjałość. Tutaj będziemy informować Cię na bieżąco o wszelkich nowościach i wywiadach. Przyłącz się do nas i zaproś wszystkich znajomych. Czekamy na Ciebie!

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Masz informację, zdjęcie lub film? Wyślij do nas przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także