FitnessNiespodziewany atak korzonków

Niespodziewany atak korzonków

Zazwyczaj pojawia się bez zapowiedzi. Schyliłaś się, aby zawiązać buty lub szybko podniosłaś się z fotela, i nagle dopadł Cię przeszywający ból pleców. Chodzisz zgięta w pół i nie jesteś w stanie się wyprostować. To sygnał, że prawdopodobnie padłaś ofiarą ataku korzonków. Niestety, oznacza to też, że Twój kręgosłup nie jest w najlepszej formie.

Niespodziewany atak korzonków
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Zazwyczaj pojawia się bez zapowiedzi. Schyliłaś się, aby zawiązać buty lub szybko podniosłaś się z fotela, i nagle dopadł Cię przeszywający ból pleców. Chodzisz zgięta w pół i nie jesteś w stanie się wyprostować. To sygnał, że prawdopodobnie padłaś ofiarą ataku korzonków. Niestety, oznacza to też, że Twój kręgosłup nie jest w najlepszej formie.

Korzonki to popularna nazwa pęczków włókien nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego. Dolegliwość może wystąpić już wcześniej, ale najczęściej korzonki dokuczają po trzydziestce. Dzieje się tak, ponieważ w kręgosłupie wraz z wiekiem postępują zmiany zwyrodnieniowe. Na skutek tych zmian dyski, znajdujące się między kręgami kręgosłupa, zaczynają wystawać poza jego oś, uciskając na korzonki. Powoduje to przeszywający ból, który promieniuje do rąk i nóg.

Pojawia się też przykurcz mięśni, który uniemożliwia swobodne poruszanie się. Najczęściej atak dotyka lędźwiowy odcinek kręgosłupa, dlatego nie jesteśmy w stanie wyprostować pleców, a ból może promieniować nawet do łydki i stopy. Ale nie tylko zwyrodnienia mogą być przyczyną niespodziewanego ataku korzonków. Niekiedy atak pojawia się po dużym wysiłku fizycznym, zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia i nagle zaczynasz dużo ćwiczyć.

Słabe mięśnie nie są w stanie prawidłowo podtrzymać kręgosłupa, krążki międzykręgowe się wybrzuszają i uciskają na korzonki. Sytuacja taka może też się zdarzyć, gdy dźwigniesz niefortunnie jakiś przedmiot albo schylisz się chcąc podnieść coś z podłogi. Na ataki częściej narażone są osoby, których dieta uboga jest w wapń, sole mineralne, i witaminy. Nagły atak może Cię zaskoczyć, gdy wejdziesz do zimnej wody w upalny dzień, długo będziesz leżeć na wilgotnej i zimnej ziemi albo siedzieć w przeciągu.

Co przynosi ulgę?

Gdy ból nie jest zbyt silny, możesz spróbować walczyć z nim domowymi sposobami. Połóż się na twardym materacu lub podłodze z lekko ugiętymi nogami, podłóż pod kolana zrolowany koc albo poduszkę. Możesz też oprzeć nogi na krześle tak, aby biodra i kolana były zgięte pod kątem prostym. Ulgę przynosi ogrzanie bolącego miejsca np. poduszką elektryczną lub termoforem. Zażyj środek przeciwbólowy, który ma także działanie przeciwzapalne. Możesz przykleić też dostępne w aptece rozgrzewające plastry albo bolące miejsce posmarować delikatnie olejkiem lub maścią kamforową.

Kiedy do lekarza?

Jeśli po 24 godzinach ból nie mija - powinnaś pójść do lekarza. Wizyta jest też konieczna, gdy atakowi towarzyszą zaburzenia czucia i niedowłady. Lekarz najpierw przeprowadzi dokładny wywiad. Terapia polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, rozkurczowych, których dawka zależy od stopnia nasilenia choroby. Niekiedy konieczne mogą być zastrzyki domięśniowe i noszenie usztywniającego gorsetu. Po ustąpieniu dolegliwości bólowych wskazane są: fizykoterapia, masaże, ćwiczenia pod okiem rehabilitanta.

Aby ból nie wracał

Jeśli nie chcesz, aby znienacka dopadł cię atak korzonków - dbaj o swój kręgosłup. Gdy chcesz podnieść przedmiot z podłogi, nie schylaj się na wyprostowanych kolanach, tylko przykucnij. Unikaj gwałtownych ruchów i skrętów ciała. Nie przeciążaj kręgosłupa, zakupy rozkładaj tak, aby równomiernie obciążać obie strony pleców.

Systematycznie wykonuj ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Zapisz się na basen. Pływanie, zwłaszcza stylem grzbietowym, odciąża kręgosłup, a także wzmacnia jego mięśnie. Kiedy tylko nadarza się okazja - pozwól kręgosłupowi odpocząć. Połóż się na brzuchu albo na podłodze z nogami opartymi o krzesło. Pamiętaj, że Twój kręgosłup to konstrukcja, która ma służyć przez całe życie.
mpi/kg

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)