GwiazdyNiewiedza w związku bywa błogosławieństwem?

Niewiedza w związku bywa błogosławieństwem?

Niewiedza w związku bywa błogosławieństwem?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.10.2010 22:27, aktual.: 05.11.2010 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby pozostające w długotrwałym związku mogą mieć problem z trafieniem do swojego partnera przez żołądek do serca. Okazuje się bowiem, że pary z 40-letnim stażem słabiej znają preferencje żywieniowe swoich partnerów niż osoby w związku trwającym kilka lat, donoszą naukowcy.

Osoby pozostające w długotrwałym związku mogą mieć problem z trafieniem do swojego partnera przez żołądek do serca. Okazuje się bowiem, że pary z 40-letnim stażem słabiej znają preferencje żywieniowe swoich partnerów niż osoby w związku trwającym kilka lat, donoszą naukowcy. Badanie zostało przeprowadzone przez psychologów z Universitaet Basel, w Szwajcarii i Indiana University, w Stanach Zjednoczonych.

W sumie przebadano 78 par, w dwóch grupach wiekowych. W badaniu wzięło udział 58 par w wieku od 19 do 32 lat, których średnia długość związku wynosiła 25 miesięcy, i 20 par w wieku od 62 do 78 lat, z 40-letnim stażem.

Obszarem wiedzy, który miał zdradzić, jak dobrze znają się pary, było żywienie. Uczestnikom zostały zaprezentowane przepisy, zdjęcia i fragmenty wideo związane z jedzeniem. W skali od 1 do 4 oceniali zaprezentowane produkty, a następnie w taki sam sposób próbowali określić preferencje partnera.

Młodsi uczestnicy w 47 procent przypadkach przewidzieli preferencje partnera, natomiast starsze pary w 40 procentach. Pary, które miały podobne preferencje okazały się bardziej dokładne w określaniu tego, co lubi partner.

Według naukowców pary z długim stażem mogą postrzegać swój związek, jako stabilny, dlatego z czasem przestają zwracać uwagę na to, co robi partner. Z drugiej strony mogą również zakładać, że partner ma podobne preferencje. Młode pary zdają się mieć dużo więcej motywacji do uczenia się siebie nawzajem.

Krytycy badania stwierdzają, że starsi uczestnicy badania należą do pokolenia, w którym pary wiedziały o sobie znacznie mniej niż obecnie.

Niezależnie od gorszej dokładności w przewidywaniu preferencji partnera, ludzie będący w długoletnim związku, wykazywali większe zadowolenie ze swojej relacji niż pary, które tak świetnie się znały. Może to właśnie niewiedza bywa czasem błogosławieństwem... Wyniki badań zostały opublikowane w "Journal of Consumer Psychology".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także