Nigdy nie rób tego pod prysznicem. Lekarz ostrzega
Zegarek wskazuje 10 minut do wyjścia. Co robisz? Jeżeli w pośpiechu planujesz myć zęby, biorąc błyskawiczny prysznic, popełniasz ogromny błąd. Przed takim postępowaniem ostrzegają dentyści.
02.07.2023 | aktual.: 03.07.2023 10:23
Mycie zębów pod prysznicem może wydawać się nieszkodliwym sposobem, który pozwala na zaoszczędzenie kilku minut. Okazuje się, że niestety pomysł ten wcale nie jest taki genialny. Payal Bhalla, główny dentysta i dyrektor kliniczny Quest Dental, w rozmowie z HuffPost ostrzegł internautów przed negatywnymi skutkami takiego postępowania.
Zobacz też: Rodowita z Roztocza, naturalna woda mineralna uzyskała Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka
Nigdy nie myj zębów pod prysznicem. Ekspert mówi o ryzyku
Dentysta ujawnił, że głównym problemem przy takiej próbie oszczędności czasu jest zanieczyszczenie krzyżowe.
"Na ciele znajdują się pewne zarazki, które nie powinny przedostać się do ust. Branie prysznica w tym samym czasie co mycie zębów może przenieść te paskudne zarazki - wyjaśnił Payal.
Problemem jest też fakt, że bakterie spod prysznica mogą w takiej sytuacji osiąść na szczoteczce do zębów. A wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka bakterii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejną kwestią jest temperatura wody pod prysznicem. Prawdopodobnie jest o wiele wyższa niż tej, której zwykle używamy do mycia zębów. W przeciwieństwie do zimnej wody gorąca zmiękcza włosie szczoteczki do zębów, przez co jest mniej skuteczna w usuwaniu osadu z płytki naszych zębów.
Dentysta zauważył również, że ryzyko upadku pod prysznicem jest większe, jeśli myjesz tam równocześnie zęby.
"Woda i pasta do zębów mogą sprawić, że brodzik będzie śliski, co może zwiększyć ryzyko upadków i obrażeń" – powiedział dentysta.
Choroby, wypadki i... większe zużycie wody
Wydaje się, że mycie zębów w trakcie prysznica pozwala zaoszczędzić wodę. W rzeczywistości może być odwrotnie.
"Podczas mycia zębów pod prysznicem możesz zużywać więcej wody niż to konieczne. Na przykład, jeśli pozostawisz włączony strumień w trakcie mycia zębów, zmarnujesz znaczną część wody" - stwierdził ekspert.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl